Історія існування людства з давніх часів продемонструвала неминучість конфліктів. Вони існували всюди і будуть існувати стільки, скільки існує взаємодія між людьми. В умовах переходу суспільства до ринкових відносин різко підвищується рівень конфліктності в соціальній та професійній сферах життєдіяльності індивіда. Конфлікти мають місце в діяльності всіх соціальних інститутів, соціальних груп у взаємовідносинах між людьми. За таких умов оволодіння основними знаннями з соціології конфлікту є надзвичайно важливим та необхідним.
Соціологія конфлікту – одна з найважливіших галузей соціології як науки про суспільство, оскільки кожне суспільство, кожна соціальна група, соціальна спільність переживають конфлікти, через них удосконалюють свою організацію і всю життєдіяльність, а інколи втрачають великі надбання й досягнення.
Одна із тем соціології при проведенні практичної роботи саме й була присвячена темі конфліктів, а саме «міжгруповий конфлікт за ресурси», «як подолати конфлікт поколінь у сім’ї».
35 група взяла на обговорення питання «Конфлікт між двома вигаданими країнами через розподіл річкових ресурсів». Білокуренко Каміла представила сюжет: “Уявіть собі: річка, що протікає через дві країни, стає причиною напруження. Країна А вимагає збільшити доступ до води для поливу своїх полів, а Країна B – для роботи заводів. Починаються переговори.” Представниками країн були Стоматова Лілія та Гаврілова Дарія, аналізувала природу конфлікту та його стадії «соціолог» Веля Валерія. Медіатор Гордієнко Карина пропонувала рішення та організовувала переговори.
Кожна сторона вимагала рішення на свою користь, але медіатор пропонує компроміс, створює спільний комітет з управління водними ресурсами. Країна А отримає в результаті переговорів більшу кількість води для ведення сільського господарства під час сезону посухи, а країна В більше води для промисловості у зимовий період, коли поля не потребують зрошення.
Студенти прийшли до висновку: “Ця історія показує, що розв’язання конфліктів можливе через діалог і співпрацю. Соціологи та медіатори відіграють важливу роль у цьому процесі, допомагаючи зрозуміти природу проблем і знаходити рішення.” Дівчата «підписали угоду» на компроміс.
Наступним питанням ділової гри на занятті з соціології було «як подолати конфлікт поколінь у сім’ї». У цій грі були задіяні студентки групи 35.
Чи неминучий конфлікт між поколіннями? Відповідь на це питання ще з давніх-давен намагаються знайти багато фахівців. Кожен із них має свою думку. Проте у них можна знайти загальний висновок: конфлікт поколінь неминучий. Взаємини батьків і дітей – проблема, що має глибоке коріння.
Психологія взаємин поколінь дуже складна і суперечлива. Ці взаємини зазвичай бувають конфліктними через непорозуміння та відмінності у поглядах на світ «батьків» та «дітей».
Конфлікту поколінь не можна уникнути, адже світ змінюється. Науково-технічний прогрес, розвиток технологій та соціальні зміни дуже впливають на наше життя. Тому те, що для старшого покоління було правильним та природним, для молодшого є застарілим та безглуздим. У зв’язку із цим виникає конфлікт поколінь. Постійні сварки, нерозуміння, критика та моралі призводять до руйнування відносин в сім’ї.
Конфлікт поколінь є завжди. Він необхідний для молоді, для психологічної сепарації (відокремлення) від батьків. Коли людина починає ставати собою, коли розпочинаються суперечки з батьками, коли в них розходяться думки – розпочинається конфронтація з батьками для подальшого відокремлення.
Для більшості людей найважливішим питанням є не те, чому виникають розбіжності, а чи можна подолати конфлікт поколінь.
Студентками були запропоновані такі методи:
• Чітке аргументування власної позиції. Щоб довести свою думку недостатньо просто від неї не відступати.
• Необхідно спробувати переконати співрозмовника в тому, що це не просто ваша думка, а думка, заснована на прикладі, власному досвіді, фактах.
• Потрібно вислухати і співрозмовника, який має іншу точку зору.
Компроміс – підійде для стриманих людей, які вміють слухати та аналізувати. Відповідно до практики, в конфліктах, де присутні дві різні думки, можна знайти «золоту середину».
Позитивні сторони конфлікту:
Суспільство постійно рухається вперед. Переважно це відбувається завдяки молоді, яка постійно прагне розвитку у різних галузях. Саме молоде покоління відкриває нові грані нашого світу, досягає величезних успіхів у тих ситуаціях, які раніше здавалися нерозв’язними.
Відбувається обмін досвідом. Кожна сторона, яка бере участь у конфлікті, аргументує свою позицію фактами: так буде зручніше, краще, дешевше. Спочатку ці пояснення можуть здаватися недостатніми, проте коли перемога чи помилка стає очевидною, то старше чи молодше покоління переймає досвід.
Головне – не тільки розуміти їх, але й аналізувати, щоб кожен робив свій єдиний і вірний вибір.
Викладач навчальної дисципліни Соціологія
Галина НІКОЛАЄВА