Бібліотека інформує: 21 березня – Міжнародний день поезії

Поезія – високий стяг душі

 

Поезія: що це? Гра слів і думок,

Що виклав поет на папері.

А, може до Вічності ще один крок,

Чи, навіть, до Істини двері?

 

Що таке поезія? Це стихія, в якій ми можемо висловлювати наші думки, не боячись осуду чи непорозуміння. Коли людину відвідує муза то її вже не втримати – енергія і рядки б’ють зсередини, вириваються із серця і просяться на папір. Відродження, розквіт усього живого відбувається навесні, все оживає, потік весни пробуджує все навколо, так і поезія пробуджує людину, поезія — це життя, а воно розквітає, ранньою весною, оживає ясним весняним вогнем .

Саме 21 березня (в день весняного рівнодення), рішенням генеральної конференції ЮНЕСКО, був призначений  Всесвітній день поезії. Це свято відзначається з 1999 року.

«Поезія, – говориться в рішенні ЮНЕСКО, – може стати відповіддю на найгостріші і найглибші духовні питання сучасної людини, але для цього необхідно привернути до неї широку суспільну увагу. Крім того, Всесвітній день поезії повинен дати можливість ширше заявити про себе невеликим видавництвам, чиїми зусиллями, в основному, доходить до читачів творчість сучасних поетів, літературним клубам, що відроджують одвічну традицію живого поетичного слова”.

Вона може осягнути весь Всесвіт, перейти будь-які кордони, перепливти океани, заглянути до найглибших схованок людської душі. Вона – чиста і світла. Навіть коли огорнута печаллю, омита сльозою чи позначена іронією.

Такими були і залишаються вірші геніальних українських поетів: Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Василя Стуса, Олександра Олеся. Їх голоси здатні подолати тишу небуття і знайти відлуння в словах поетів-сучасників. Варто цінувати закладені в поетичні рядки послання – переживання та мрії сотень поколінь, котрі й зараз озиваються у наших душах.

 

17 березня до Всесвітнього дня поезії, а також з метою вдосконалення навичок виразного читання напам’ять творів різних жанрів відомих митців поезії, розвитку творчого мислення, уяви, уміння аналізувати прочитане та виховання любові до поезії в читальній залі був проведений літературний усний журнал «Поетичний вернісаж».

На ньому були присутні студенти 21, 22, 15, 25 груп,  викладачі української мови та літератури Порошенко С.В. та Дженкова М.Б.

Захід мав форму усного журналу. Перша сторінка «Поезія – це плід  і роздумів, і вражень» була присвячена красоті та всеосяжності поезії. Ведучі завідувачка бібліотеки Дмитрієва М.О. та культорганізаторка Недосєкіна Л.Ф. підкреслили її велику роль у духовному розвитку людини.

 

Літературна вікторина «Що ти знаєш о поезії?» заінтересували та оживила увагу присутніх. Студенти активно відповідали на запитання, продовжували рядки поезій, згадували авторів відомих висловів та віршів.

Вірш Ольги Медуниці «Що таке поезія?» , який прочитали напам’ять Іванова Дар’я та Балтов Ярослав, став яскравим доповненням сторінки.

Друга сторінка «Відголоски поетичного минулого» нагадала присутнім творчість відомих українських поетів. Звучали вірші Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка та Павла Тичини у виконанні  Єфимова Михайла, Морозова Андріана, Сварича Артема та Муту Інги. 

Сторінка «Літературний портрет» відкрила присутнім широкий спектр подій життєвого шляху та творчості відомої сучасної української поетеси Ліни Костенко, яка 19 березня відмітить 95-річний ювілей.

Була однією з перших і найпривітніших у плеяді молодих українських поетів, що виступили на рубежі 50-60 років.  ЇЇ  беззаперечний моральний  авторитет став прикладом для багатьох українців, адже за свій вік не заплямувала себе компромісами  з жодною владою. Великого успіху їй принесли збірки віршів «Проміння землі» (1957), книга «Мандрівки серця» (1961). А вірш «Крила» зі збірки «Вітрила» (1958) прозвучав у виконанні народного артиста України Богдана Ступки.

Не залишилась поетеса осторонь  трагедії на Чорнобильській АЕС: відвідувала зону відчуження, досліджувала наслідки катастрофи, брала участь у наукових експедиціях до Чорнобильської зони, збирала свідчення очевидців, фотографувала та документувала наслідки катастрофи. ЇЇ особистий біль до постраждалих, заклик відповідального ставлення до природи та запобігання катастроф у майбутньому, прозвучали у поезії  «Чорнобиль-2» у  виконанні https://drive.google.com/file/d/190TibN-BMBQ3wJ55ouXzY-j_O6hvtljW/view отримав у нагороду бурхливі оплески студентів.

 Відбулося знайомство і з інтимною лірикою поетеси , котра вражає своєю глибиною і чуттєвістю. ЇЇ поезія про кохання це філософське осмислення цього почуття, його  сили та впливу на людину.  Вірш «Розкажу тобі думку  таємну» прочитала Шишман Ксенія.

Громадянська позиція Ліни Костенко є активною і на сьогодні. Її творчість в умовах війни стала символом незламності українського духу, а слова – це голос правди, що звучить сильно та переконливо. Вона активно підтримує українську армію та волонтерів, висловлює свою підтримку Україні у публічних виступах та інтерв’ю, що відіграє важливу роль у моральній підтримці українського суспільства під час війни.

За своє життя та плідну працю Ліна Костенко отримала всенародне визнання та нагороди, кількість та різноманітність яких вразила глядачів.

Наприкінці заходу відбувся дебют юного поета, студента 21 групи Тернового Володимира, який прочитав дві свої поезії. У нагороду отримав аплодисменти глядачів.

Вся інформація сприймалася з цікавістю завдяки відео презентації та відео роликів, які емоційно підсилювали інтерес глядачів.

До Всесвітнього дня поезії відео презентація

«Українські вірші, покладені на музику»

(підготувала викладач Дженкова М.Б.) 

https://drive.google.com/file/d/12Twxlzd3xVvBO6bMkvmX0p9LWE7QXG92/view

Книжкова виставка  «Поезія – це завжди неповторність» продемонструвала збірки віршів класиків і  сучасників української поезії, а також поетів нашого краю.

 

 

Завідувачка  бібліотеки     Марія ДМИТРІЄВА

Культорганізаторка    Людмила НЕДОСЕКІНА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *