Я – українець. Хочу право мати
Завжди усе, що думаю, казати,
На незалежну та міцну державу,
На все, що гарантовано по праву.
Я – українець. І моє це право
Любити землю горду й величаву,
Та дух свободи набирати в груди.
Я – українець. Був ним, є, і буду!
Конституція України… Зіткана з сяйва зірок та гомону лісів, скупана в кришталевих струмках та козацькій звитязі, змочена сльозами невільників та обласкана натхненним вітром свободи. Цей дорогоцінний спадок предків покликаний берегти право людини на вільне життя та всебічний розвиток особистості.
День Конституції – одне із головних державних свят України. Адже Конституція є Основним законом країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає політичний устрій держави.
Конституція – це основний Закон держави, що має найвищу юридичну силу і встановлює засади політичної, правової та економічної систем держави.
Наша Конституція визначає, що Україна є правовою державою, яка базується на принципах поваги до особи й недоторканності її прав і свобод, верховенства права, дотримання закону. Вона забороняє дискримінацію. У Конституції закріплений суверенітет Української держави над всією її територією, яка є недоторканною. А захист цього суверенітету і територіальної цілісності є найважливішою функцією держави і справою всього Українського народу. Дієвість цієї норми Конституції українці демонструють на практиці, боронячи Україну від російської агресії.
Право, закони супроводжують людину все її життя. Щоб уміло і правильно користуватися своїми правами і добре виконувати свої обов’язки, не порушуючи прав і законних інтересів інших, треба знати закони.
Цікаві факти про Конституцію України
• Цікаво, що першою вітчизняною Конституцією вважається Конституція гетьмана Пилипа Орлика. Вона була прийнята 5 квітня 1710 року і є однією з перших в Європі та світі. Навіть конституцію Сполучених Штатів Америки було схвалено лише 1787 року, конституцію Франції та Польщі – 1791 року, конституцію Російської імперії – 1905 року.
• Кожен президент України складає присягу на вірність народу, поклавши руку на Конституцію та на Пересопницьке Євангеліє.
• Упродовж 1990-1996 рр. було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій та науковців. Міжнародне співтовариство привітало ухвалення Конституції України та визнало її однією з найдемократичніших у світі.
• Мініатюрну рукописну книжечку «Конституція України» розміром 2х3 см презентував художник і графік Ігор Степанов в Києві 22 серпня 2011 року, приурочивши її появлення до 15-річчя Конституції України і 20-річчя Незалежності країни.
За словами автора мініатюри , цей екземпляр перший в Україні. На його створення пішло близько 2 місяців. Мініатюрна Конституція включає 160 рукописних сторінок. Букви заввишки не більше 1 мм читані без очок. Важить книга всього 15 г. Мініатюра вмістила лише десяту частину тексту оригіналу. Текст написаний індійською тушшю ультратонким пером на тонкому спеціальному папері. Шрифт і його висоту художник підбирав близько місяця. Для роботи художник використовував спеціальні замовні окуляри.
•У 2019 році в мережі Інтернет з’явилася електронна Конституція України для дітей у вигляді коміксів. Авторами Конституції у коміксах стали брати Капранови, а художником – Олексндр Костенко.
Цікаві факти про Конституції світу
•«Батьком» нормативно-правового терміна «Конституція» у його сучасному значенні був французький мислитель Шарль Монтеск’є (1689-1755), який, зокрема, використовував його для характеристики державного ладу тогочасної Великої Британії.
• Конституція Сан-Марино є найстаршою з чинних конституцій (1600 рік);
•У Конституції Австралії прописана навіть зарплата генерал-губернатора;
• Першою все ще діючою номінальною конституцією (документ, який прямо оголошує себе конституцією) вважається Конституція США (прийнята в 1787 році). За цей час в ній відбулося всього 27 поправок (перші 10 були внесені в 1791 році, а остання – в 1992 р.) Конституція США є найменшою у світі.
• Конституція Індії вважається найбільшою у світі. Вона складається з 395 статей, 12 додатків, 500 поправок і змін та близько 117400 слів.
• Першою реально діючою європейською конституцією (і другою в світі після Конституції США) є Конституція Польщі, яка була схвалена в 1791 році.Вона мала юридичну силу менше 19 місяців, 23 листопада 1793 року ії анулював Гродненський сейм.
•У Великобританії немає конституції. Її заміняють сукупність нормативно-правових актів, судових прецедентів, конституційних угод, прийнятих у різний час.
• В Ізраїлі також немає конституції, вона знаходиться в стадії розробки, а її функції виконує кілька окремих законодавчих актів та основних законів.
• У Лівії Конституцією офіційно закріплено Коран.Фактично духовною конституцією Лівії можна вважати Зелену книгу , написану Муамаром Каддафі.
• Єдина Конституція у світі, де вказано офіційну відмову країни від війни, як форми забезпечення державного суверенітету та відмову від утримання війська є Конституція Японії..Вона відома як «Мирна Конституція» . Причина відмови – це поразка Японії у Другій світовій війні.
• Конституція Мальти проголошує країну нейтральною, яка прагне до миру.Вона дотримується політики неприєднання і відмовляється брати участь в будь-яких Союзах.
• Конституція Об’єднаних Арабських Еміратів була затверджена не референдумом, а підписана усіма правителями еміратів, тому їй притаманні ознаки міждержавного договору.
• Цікавим фактом є те, що у Конституції Еквадору закріплені права не тільки громадян, а й навколишнього середовища. За нею природа та екосистеми, які перебувають на території держави, мають право на існування та своєчасне відновлення.
• Конституцію Ісландії створили громадяни країни, які були обрані навмання. Доопрацьовувала закон Конституційна Рада Ісландії, яка щотижня завантажувала нові проекти законів в інтернет для того, щоб кожен житель країни міг прийняти участь в їх обговоренні. А відеозвіт про свою роботу викладала у YouTube.
Нехай Конституція України вдосконалюється, тим самим приносячи нашій країні процвітання, благополуччя, визнання у всьому світі! З найважливішим святом весь український народ. Зі святом!…
З нагоди цієї події у бібліотеці коледжу оформлена інформаційно-правова виставка «Конституція України – закон твого життя»
Завідувачка бібліотеки
Марія ДМИТРІЄВА