Моя вишиванка, мов квітка барвиста,

В ній краса і доля моя вплетена.

Нитки шовкові, мов зорі, чисті,

Візерунки дивні, мов казка, зрина.

 

В ній душа мого народу сяє,

В ній його історія і любов.

Кожна петелька, мов слово, промовляє,

Про кохання, щастя, й вічну славу знов.

 

Кожний третій четвер травня наша країна відзначає нове, але дуже улюблена усіма свято – День вишиванки. Це день, коли українці з усіх куточків світу об’єднуються, щоб продемонструвати свою національну гордість та єдність.

Вишиванка – це не просто одяг, це символ багатовікової історії та культури українського народу. Її візерунки та орнаменти несуть в собі глибинний сенс та обереги, адже кожен елемент вишивки має своє значення. Рослинні орнаменти символізують життя, родючість та добробут. Тваринні мотиви – силу, хоробрість та захист. Геометричні візерунки – порядок, гармонію та єднання з вищими силами.

Завдяки інтересу до вишиванки, традиції її виготовлення та носіння не лише зберігаються, але й розвиваються.

Кожна вишиванка – це унікальний витвір мистецтва, створений вручну з любов’ю та майстерністю. Це робить її не просто одягом, а й частинкою душі майстрині.

З метою формування поняття про культуру одягу, розширення уявлення про українську вишивку та народний костюм та виховання любові до українського мистецтва 13 травня в читальній залі бібліотеки був проведений для студентів ІІ курсів урок народознавства «Вишиванка – генетичний код нації».

Ведучі  Дмитрієва М.О. та Недосєкіна Л.Ф.  ознайомили присутніх з історією виникнення вишивки, її першими знахідками ще на посуді трипільських племен у IV – ІІІ ст. до нашої ери. Вже за часів Київської Русі сестрою Володимира Мономаха Анною були відкриті перші школи, де дівчата вчилися вишивати золотом та сріблом. 

Увага присутніх була звернута на те, що кожна область нашої країни відрізнялася своїми узорами, за якими можна було визначити місце її виготовлення.

Останні роки вишивка на одязі перестала сприйматися як елемент фольклорного сценічного костюму, а став одягом, який засвідчує національну ідентичність, патріотизм та походження. Зараз спостерігається світова тенденція у зарубіжних зірок естради, кіно, спорту та індустрії моди включати до свого гардеробу вишиті речі, аксесуари та прикраси.

Відео вікторина «Самобутність української вишиванки» допомогла розширити знання та світогляд глядачів.

 

Група студентів долучилася до створення свого індивідуального орнаменту вишивки технікою аплікації.

Окрасою заходу була виставка – інсталяція «Україна вишивана», де присутні могли побачити картини, прикраси з бісеру, зразки орнаментів вишивки областей України, відображені на вбраних в національний одяг ляльках.

Багато різноманітної та цікавої інформації було у презентації « Вишиванка – генетичний код нації», яка протягом усього заходу супроводжувала та доповнювала розповідь ведучих.

Емоціональним завершенням заходу стала пісня «Два кольори» у виконанні студентів Шинко Євгена (23 гр.) та Кретової Валерії (13 гр.).

 

Висновком заходу прозвучало, що вишиванка –  це скарбниця української культури. Її краса та багатство орнаментів вражають уяву, а її символіка несе в собі глибинний сенс та обереги. Носячи вишиванку, ми не лише підкреслюємо свою національну ідентичність, але й бережемо пам’ять про предків, єднаємося з ними та творимо майбутнє України.

 

 

 

 

Завідувачка бібліотеки Марія ДМИТРІЄВА

Культорганізатор Людмила НЕДОСЄКІНА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *