Завжди, постійно і усюди

Вирішувать лише тобі,

Що із здоров’ям твоїм буде.

Не треба шкодити собі.

Як об’єднаємось в родину.

То згинуть дні негод сумні.

І у одну прекрасну днину

Ми разом скажем: СНІДу – «Ні»!

1 грудня  вся світова спільнота відзначає Всесвітній День боротьби зі СНІДом. Цього дня людство згадує про те, яку серйозну загрозу для життя людей несе ця глобальна проблема. Всесвітній День боротьби зі СНІДом став одним із найбільш визнаних міжнародних днів здоров’я і можливістю підвищити рівень обізнаності про це захворювання і його профілактику.

У всьому світі цього дня говорять про СНІД, про те, яку загрозу існуванню людства несе глобальна епідемія. Можна згадувати і оплакувати тих, хто вже помер або смертельно хворий, можна говорити про масштаби трагедії і про те, що лише чума ХХ, а тепер вже і ХХI століття загрожує існуванню людства…

«Всесвітній день боротьби зі СНІДом» вперше проголосили 1-го грудня 1988 року Всесвітньою організацією охорони здоров’я після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширенню обміну інформацією по ВІЧ/СНІДу. Цей день служить справі зміцнення організованих зусиль по боротьбі з пандемією Віл-інфекції і СНІДу, що поширюється по всіх регіонах світу. Організовані зусилля направлені на зміцнення суспільної підтримки програм профілактики поширення ВІЧ/СНІД, на організацію навчання і надання інформації по всіх аспектах ВІЧ/СНІД.

Символом боротьби зі СНІДОМ є червона стрічка, жодна акція в цій області не обходиться зараз без неї. Ця стрічка як символ розуміння СНІДУ була задумана весною 1991 року. Її ідея належить художникові Франку Муру.

Життя сповнене чудес і прекрасна, але поряд з прекрасним ходить зло, яке калічить людські долі, відносить їх життя.

1959 рік – в Англійському місті Манчестер помирає від таємничого недуги молодий моряк, що часто бував у Африці. Зразки його крові не залишилося, і тому точний діагноз не був встановлений. Але, судячи з історії хвороби, він помер від Сніду.

1976 рік – у Норвегії від таємничої хвороби помирає ціла сім’я: чоловік – моряк, дружина й 9-річна донька.

1977 рік – у Копенгагені помирає молода жінка-хірург, яка працювала в Заїрської селі. Лікарі так і не зуміли поставити їй діагноз, однак вони вели докладні записи про перебіг хвороби, які дозволяють стверджувати, що вона померла від Сніду.

1978 рік – серед чоловіків-гомосексуалістів в Швеції, США, Танзанії і на Таїті з’являються хворі неназваним недугою.

1981 рік – за рік в США помирає 128 осіб. Нову хворобу спочатку називають «Блакитним рак», потім – імунодефіцитом, пов’язаних з гомосексуальністю.

1982 рік – Американські епідеміологи приходять до висновку, що зараза передається через кров і хвороба перейменовують на «Синдром набутого імунодефіциту»: СНІД.

1987 рік – в Радянському Союзі вперше поставили діагноз «СНІД». Хворий – гомосексуаліст, перекладач за фахом, бував у тривалих закордонних відрядженнях.

СНІД заявив про себе!!!

Зусилля вчених спрямовано на винайдення ефективних методів подолання СНІДу, однак поки що говорити про успіх, про перемогу над вірусом ВІЛ передчасно. За оцінками експертів, сьогодні понад 50 млн. жителів планети Земля є ВІЛ-позитивними, а понад 20 млн. – вражені СНІДом. Кожного дня у світі інфікується 15-16 тис. осіб, переважно молодого віку.

На жаль, Україну визнано державою, яка від ВІЛ/СНІДу в Східній Європі постраждала найбільше. Сьогодні в нас офіційно зареєстровано понад 50 тис. осіб, що мають статус ВІЛ-позитивних. Серед них майже 4 тис. дітей у  віці до 14 років. У тенетах СНІДу перебувають понад 3 тис. громадян України, з яких понад 100 дітей. Це офіційна статистика, зареєстрована в Українському центрі профілактики і боротьби зі СНІДом МОЗ України. Міжнародні експерти вважають, що ВІЛ – позитивних у нас значно більше.       

СНІД – особливо небезпечна хвороба, яка несе смертельну загрозу людству. Це інфекційне захворювання здатне за 10 – 20 років поставити рід людський під реальну загрозу вимирання.

У генеалогії цієї хвороби багато загадкового. Науковці й досі не дійшли згоди про походження лиховісного ВІЛ-вірусу імунодефіциту людини.

Один мудрець сказав: «Якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника – ти програєш. Якщо ти знаєш тільки себе – можливо ти виграєш. Якщо знаєш і себе і супротивника – перемога буде на твоєму боці». Під супротивником мається на увазі ВІЛ/СНІД, і ми з вами  повинні знати якомога більше  про ВІЛ-інфекцію та СНІД.

Молодь повинна знати про загрозу, пов’язану з поширенням цієї хвороби, та цінувати найдорожче, що є в житті – здоров’я. «Хто попереджений – той захищений».  

Як уже говорилося, найімовірнішими вірусоносіями є гомосексуалісти, наркомани, що вводять наркотики внутрівенно, повії, особи, які часто змінюють статевих партнерів, ВІЛ-інфіковані або хворі на СНІД.

Та було б великою помилкою думати, що СНІД вибирає собі жертви тільки серед групи ризику. Ризик інфікування на ВІЛ із більшою чи меншою ймовірністю загрожує кожній людині. Вірус-убивця розповсюджується планетою з неймовірною швидкістю. Епідемія страшна не тільки смертями, а й тим, що призводить до тяжкої соціальної та економічної деградації суспільства.

Учені не втрачають надії, деякі навіть упевнені, що медикаменти, спроможні перемогти ВІЛ,  неодмінно з’являться в найближчі роки. Що ж до вакцини для масового застосування, то, за їхніми прогнозами, вона з’явиться вже в нашому столітті. А поки що всі зусилля науковців і громадськості треба спрямувати на профілактику СНІДу – такі перспективи на найближче майбутнє  А ми маємо пам’ятати: здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах – найкращі методи профілактики СНІДу.   .

У рамках Європейського тижня тестування можна було безкоштовно перевіритися на ВІЛ та вірусний гепатит С у 17 регіонах України,  дє працювали пункти тестування. Їх адреси та час роботи можна було знайти на сайтах і FB-сторінках регіональних центрів громадського здоров’я. Наразі повністю вилікуватися від ВІЛ неможливо. Натомість сучасна антиретровірусна терапія гарантує повноцінне та здорове життя усім людям, що мають ВІЛ.

Ще один канал для тестування це сайт  prozdorovia.in.ua. На сайті  prozdorovia.in.ua безкоштовні оральні тести на ВІЛ відтепер можна замовити додому. Це дуже зручно, особливо під час пандемії Covid — 19. Щоб скористайтесь сайтом prozdorovia.in.ua. треба обрати  опцію “Хочу обстежитись”. Сайт запропонує користувачу пройти анкетування, аби дізнатись про власні ризики  інфікування на ВІЛ, та замовити тест додому або ж допоможе знайти найближчий пункт тестування у своєму місті. Оральний тест на ВІЛ — одна з найновіших опцій у діагностиці захворювання. Він дуже простий у використанні, а результат можна отримати вже за 20 хвилин. Достовірність діагностики сягає  99% за умови дотримання інструкції. Замовити такий тест можна з будь-якого регіону України.

Сайт prozdorovia.in.ua — перший ресурс українською мовою, який об’єднав всю ключову інформацію про сексуальне та ментальне здоров’я, такі захворювання як ВІЛ, туберкульоз та вірусні гепатити. Тут можна знайти фахові рекомендації для лікарів та поради для пацієнтів як зберегти власне здоров’я та здоров’я близьких, перевірити себе за календарем щеплень, та дізнатись як убезпечити себе і рідних під час COVID-19. Контент сайту розроблено фахівцями найбільшої пацієнтської організації БО “100% Життя” спільно з експертами Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом – це можливість дізнатися про факти щодо ВІЛ-інфекції і втілити знання у практику. Якщо люди розуміють, як передається ВІЛ-інфекція, як їй можна запобігти та усвідомлюють сьогоднішню реальність життя з ВІЛ-інфекцією вони можуть за допомогою цих знань дбати про власне здоров’я і здоров’я інших та лікувати тих, хто живе з ВІЛ, відверто, з повагою та розумінням.

Після надто важкої та жахливої інформації, яку ми сьогодні почули, просто неможливо не вибрати життя. Нехай кожна людина до кінця усвідомить усю небезпеку, яку несе СНІД, і зробить усе можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких та рідних від цієї страшної інфекції, бо ця хвороба може увійти практично в кожен дім, кожну сім’ю .

Пам’ятайте:

Життя людині дається тільки раз!

І воно не таке просте, як здається.

Кожен сам прокладає дорогу в майбутнє.

Тому пам’ятайте:

Ваше життя, здоров’я

залежить від ваших обдуманих дій!!!

Ми сподіваємося, що одного разу можна буде сказати − зі СНІДом покінчено назавжди!

В читальній залі бібліотеці оформлена виставка – застереження « СНІД: Знання проти страху».

Зав. бібліотекою     Кінева М.Г.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *