Здоров’я молодої людини – не тільки індивідуальна, а й суспільна цінність, тому формування здорового способу життя підлітків стало важливою складовою соціально-економічної та гуманітарної державної політики.
Найбільші ризики для життя і здоров’я підлітків пов’язані із уживанням таких психоактивних речовин (ПАР), як тютюн, алкоголь, деякі ліки, токсичні речовини, наркотики тощо. Усі вони більшою чи меншою мірою впливають на мозок і психіку людини, її здатність тверезо мислити і відповідально діяти.
Профілактика та запобігання вживання цих психоактивних речовин серед підлітків та молоді – це першочергове завдання кожної дорослої розсудливої людини. Адже шкідливі звички перешкоджають людині розвиватися як розумово, так і фізично.
Люди, які мають шкідливі звички, а саме недотримання правил гігієни, паління сигарет, вживання спиртних напоїв, наркотичних або токсичних речовин , звикають до них і вже не можуть без них обходитись. Ці звички переростають у хворобу, заволодівають тілом людини, її душею, а здоров’я покидає людину назавжди.
Щоб захистити себе від шкідливих звичок, треба знати основні причини їх виникнення та уникати цих шляхів:
· цікавість,
· наслідування,
· прагнення виділитись,
· бажання зректися дійсності,
· спадкова схильність.
Особливо небезпечним з них є наркотичні речовини, наркотики. Хоч наркотичний ефект можуть мати й інші психоактивні речовини, до прикладу, деякі ліки, та загалом наркотиками прийнято називати лише нелегальні препарати, розповсюдження яких заборонено законом. Найбільша небезпека психоактивних речовин, зокрема наркотиків, полягає в тому, що вони спричиняють залежність.
Особливо швидко розвивається фізична залежність. Вона виявляється в тому, що організм не може нормально функціонувати без ПАР, що викликає сильний потяг до цієї речовини. Фізична залежність характеризується звиканням до ПАР і наявністю абстинентного синдрому («ломки») через відсутніть наступної дози. Пошук і прийом наступної дози стає життєвою потребою.
Психологічна залежність — це хворобливе прагнення вживати ПАР, щоб отримати приємні відчуття або позбутися неприємних. Психологічна залежність завжди виникає при систематичному вживанні ПАР, але може виникнути і після одноразового прийому, наприклад, деяких синтетичних наркотиків.
Наркотична залежність виникає поступово, крок за кроком, часто непомітно для людини. За влучним висловом Семюела Джексона: «Пута звички є надто слабкими, аби їх можна було помітити до того моменту, коли вони стають надто міцними, щоб їх можна було розірвати».
Цікавість, бажання спробувати щось із шкідливих речовин можуть дуже швидко виробити непереборний потяг до наркотичних речовин. Іноді достатньо спробувати один раз і залишитися рабом в полоні звички назавжди.
Кроки до виникнення залежності:
1. Експерименти з психоактивними речовинами.
2. Епізодичне вживання психоактивних речовин.
3. Вживання психоактивних речовин регулярно ( раз на тиждень або частіше), але в малих дозах.
4. Неконтрольоване вживання наркотиків.
Ознаки наркотичної залежності:
ü Вживання психоактивних речовин, щоб відволіктися від проблем.
ü Нав’язливі думки про те, щоб дістати чергову дозу.
ü Продаж речей чи крадіжки, щоб роздобути гроші.
ü Провали в пам’яті, коли неможливо згадати, що робив напередодні.
ü Відсторонення від родини та давніх друзів.
ü Втрата інтересу до життя, безпричинні напади тривоги, люті.
ü Потреба вживати більшу дозу, щоб відчути той самий ефект.
Вживання тютюну, поряд із вживанням алкоголю, неправильним харчуванням та малорухливим способом життя, є одним з основних чинників, що спричиняють неінфекційні захворювання і передчасну смертність населення. Куріння в підлітковому віці уповільнює темпи фізичного розвитку, ускладнює статеве дозрівання, негативно позначається на стані ще не зміцнілої серцево-судинної системи, легенів, інших систем організму.
Відомо, що тютюновий дим містить понад 4000 різних хімічних сполук, серед яких найнебезпечнішими є смоли, чадний газ, нікотин і радіоактивний полоній.
Навіть два роки куріння у підлітковому віці можуть заподіяти велику шкоду здоров’ю:
v Волосся втрачає блиск і еластичність та просякнуте неприємним запахом.
v Очі втрачають блиск та червоніють.
v Погіршуються смакові відчуття, жовтіють зуби.
v Утруднюється легеневе дихання, через що знижуються фізичні можливості.
v Погіршується пам’ять, зростає ризик серцевих нападів у 7 разів.
Алкоголь найбільше впливає на мозок, пригнічуючи його функцію. Поведінка людини при цьому залежить від вжитої дози. Навіть мала доза алкоголю провокує збудження або розслаблення, сповільнює реакції, знижує здатність приймати рішення. Велика доза алкоголю призводить до отруєння. Людина втрачає здатність контролювати свою поведінку, триматися на ногах.
Молодь не дивлячись на усі застереження з боку батьків, вчителів та суспільства та негативні наслідки, продовжує спокушатися та призвичаюватися до цих поганих звичок. Чому?
Серед причин вживання алкогольних напоїв підлітки часто називають бажання посилити гарний настрій або виправити поганий, відволіктися від проблем, полегшити спілкування з протилежною статтю, відчути себе дорослим, не відставати від однолітків. Інші мотиви — цікавість, «просто так», «від нічого робити» і домашні свята й урочистості.
Щоб запобігти поширенню психоактивних речовин та їх вживанню серед підлітків в бібліотеці коледжу регулярно проводяться заходи на формування у студентів негативного відношення до поганих звичок, розширення світогляду та обізнаності, стійкої моральної позиції.
Тематичні виставки за напрямком «Молодь обирає здоров’я!» доповнюють виховну роботу в цьому напрямку.
Підготувала зав. бібліотеки Марія Дмитрієва