„Кращі ліки від хвороб —
гарний настрій.“
Парацельс
Сучасники порівнювали діяльність Парацельса з діяльністю Лютера, оскільки, подібно до Лютера в релігії, Парацельс був великим реформатором медичної науки і практики.
Парацельс — швейцарський алхімік, лікар, філософ, дослідник природи, натурфілософ епохи Відродження, один із засновників ятрохімії. Піддав критичному перегляду ідеї стародавньої медицини. Сприяв впровадженню хімічних препаратів у медицину. Вважається одним із засновників сучасної науки. Визнається видатним окультистом середньовіччя та наймудрішим лікарем свого часу.
З біографії Парацельса відомо, що справжнє ім’я вченого звучало так – Філіп Авреолі Теофраст Бомбаст фон Гогенгейм. Хибна скромність при виборі псевдоніма явно не заважала йому – він додав до імені знаменитого давньогрецького лікаря Цельса приставку “пара”. Це означає – “подібний Цельсу”.
Майбутній лікар і алхімік народився 21 вересня 1493 в місті Ег, який зараз називається Айнзідельн. Батько Вільгельм Бомбаст фон Гогенгейм походив із збіднілого дворянського роду. Він був лікарем, медичним наукам навчив і сина. Саме батько став першим учителем Парацельса. Викладав він синові і філософію, якої тоді надавали чималу важливість. Вільгельсм став прикладом для свого сина, і вже в 16 років останній був знайомий з хірургією, алхімією і терапією.
У 16 років Парацельс назавжди залишив рідний дім і відправився на навчання в Італію. В сумі, отримання освіти поза домом зайняло у вченого близько 7-10 років. Він відвідував європейські університети, брав участь у військових кампаніях в ролі медика, побував майже в усіх країнах Європи, за чутками, був і в Африці. Відомості алхімік збирав не тільки серед лікарів і вчених того часу. Велика частина знань була отримана Парацельсом під час спілкування з людьми похилого віку, цілительками, катами, цирульниками, циганами і євреями. Відомо, що він не уникав спілкування з відьмами, якими часто оголошували повитух.
Такі джерела не використовувалися іншими лікарями. Завдяки цьому унікальна колекція рецептів і медичних знань Парацельса, зібрана по всьому світу, зробила його відомим лікарем того часу. Так, наприклад, книга про жіночі хвороби була написана після обміну досвідом з відьмами і повитухами. Жінки не бажали довіряти свої таємниці лікарям-чоловікам, вважаючи за краще лікуватися у жінок. Тому медицина відьом і лікування жіночих хвороб в цілому були таємними знаннями, доступними вузькому колу людей.
Такі зв’язки не могли залишитися непоміченими. Критики часто звинувачували доктора в пияцтві, бродяжництві і некомпетентності на основі репутації людей, з якими був помічений вчений. У віці тридцяти двох років алхімік повернувся до Німеччини, де зайнявся лікарською практикою, застосовуючи отримані в мандрах знання. Після кількох випадків лікування хворих він відразу ж прославився, а плітки втратили значення.
У 1526 році вчений Парацельс став бюргером в Страсбурзі, а в 1527 році перебрався до Базеля. Там він отримав посаду міського лікаря, а також професора фізики, медицини і хірургії. Лекції з медицини знаменитий доктор читав німецькою мовою, що стало викликом усій системі освіти, яка зобов’язувала вчити студентів тільки на латині.
У 1528 році сутички з колегами привели до конфлікту з владою міста. Парацельс був відлучений від викладання. Після цього він знову відправився подорожувати, на цей раз тільки по Європі.
В кінці 30-х років вчений нарешті осів в Зальцбурзі, де Парацельс зміг повністю присвятити себе дослідженням, дослідам і написанню книг. Він жив в будинку на околиці міста. У ньому розташовувалася лабораторія, а також кабінет, в якому лікар приймав хворих.
24 вересня 1541 року видатний вчений помер після не надто тривалої хвороби в невеликому готельному номері на набережній міста. Парацельс пішов з цього світу всього в 48 років. Його поховали на місцевому кладовищі.
Точна причина смерті геніального медика середньовіччя невідома. Найбільш правдивим варіантом сучасні вчені вважають вбивство через заздрощі.
“Все є отрута і все є ліки”
та інші цитати Парацельса
До наших днів дійшло кілька цитат Парацельса. Навіть в наш час, через кілька сотень років, вони не вважаються позбавленими мудрості.
– “Все – отрута, все – ліки; те й інше визначає доза».
– „Кожна людина повинна сама рятувати своє тіло та душу.
Ті, хто сподівається, що їх врятують інші, будуть розчаровані.»
– „Людина є реалізована думка. Людина є те, що вона думає»
– „Страх послаблює людину і віддає її на поталу хворобам.”
– „Думки людини впливають на світ, а світ впливає на людину.”
– „Людина любить не серцем, не мозком, але всім своїм організмом.”
– „Сила уяви може викликати у людини хворобу і може вилікувати її.”
– „Людина повинна вміти керувати своєю уявою і не давати уяві керувати собою.”
Парацельс зробив значний внесок в медицину. Перші ліки були винайдені саме алхіміками, і він став одним з перших. Парацельс став засновником ятрохімії – науки, яка з’єднала хімію і медицину. Попросту кажучи, він ставив собі за основну мету винахід і випробування рецептів ліків. Тільки в 16 столітті завдяки Парацельсу і його послідовникам виникла таке течія, яка довгий час відносили до алхімії, а не медицині.
Парацельс учив, що всі живі організми складаються з хімічних речовин в певній пропорції. Якщо ці пропорції порушені, це призводить до хвороби. Хімічними засобами можна повернути баланс речовин в організмі людини. Цікавий факт – назва цинку дав саме Парацельс. Він став першим лікарем, який використовував золото, сурму і ртуть в лікуванні хворих.
Ідеї древньої медицини, які практично не приносили користі, піддалися жорсткій критиці. Парацельс намагався впроваджувати нові методики лікування хворих, за що не був любимо своїми колегами. Його вважають одним із засновників медицини як науки. Нинішнім станом медицини і фармакології людство також зобов’язано Парацельсу.
В цілому, про Парацельса складено чимало легенд. Його особистість кілька загадкова, але з біографії знаменитого середньовічного хірурга можна почерпнути цікаву інформацію для сучасної людини.
Завідувачка бібліотеки Марія Дмитрієва
volodymyr-vilensky@ukr.net
Вельми шановна, Марія Дмитрієва!
Дуже дякую за надану інформацію про Парацельса. Але було б бажаним дати посилання на Унікальну книгу, яку ви демонструєте. Посилання має бути на мові оригіналу і роком видання. Але ви і так для мене зробили велику послугу, бо до свого сорому, я весь час вважав, що ця видатна Особистість походить з Греції. Тепер було б бажано полистати електронний варіант цього Шедевру. Доторкання до таких Джерел надає велике Натхнення.