Бабин Яр — це трагедія всього людства,

але сталася вона тут, на українській землі.

І тому українець не має права забути про неї так само,

як не повинен забувати про неї і єврей.

Бабин Яр — це наша спільна трагедія, трагедія, насамперед,

єврейського та українського народів.

Іван Дзюба

 

У 2023 році виповнюються 82-га річниця трагічних подій Бабиного Яру. Подібно до табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі, Бабин Яр в Україні став символом знищення євреїв Європи під час Голокосту. Масові страти людей за національними, етнічними, расовими, культурними, релігійними та класовими ознаками проводилися тоталітарними режимами у ХХ ст. по всій Україні, а у часи Другої світової війни стали уособленням національної політики масового знищення населення.

Розстріли в Бабиному Яру відбувалися майже щоденно понад два роки – від вторгнення нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і до завершення гітлерівської окупації міста у листопаді 1943 року та стали відомі як символ «Голокосту від куль».  За цей час було знищено практично все єврейське населення міста.

Після масового розстрілу євреїв в останні дні вересня 1941, до Бабиного Яру почали возити і страчувати людей безвідносно до їхньої національності. Там полягло чимало підпільників, комуністів, військовополонених; там розстріляли багатьох українських націоналістів, які сподівалися за допомогою нацистів побудувати незалежну Україну. Але першими були винищені саме євреї, а також роми – мирне населення. Розстріли тривали до листопада 1943. За два роки окупації в Києві загинуло майже 200 000 людей. Приблизно 100 000 – у Бабиному Яру.

 

Нині Бабиного Яру фактично немає, його зрівняли із землею. Тут проклали дороги й трасу метрополітену Дорогожичі, телевежу, спорткомплекс, побудували житлові квартири, розбили парк. Лише верхів’я урочища Бабин Яр у межах вулиць Дорогожицької, Мельникова, О. Теліги та Оранжерейської залишилося незабудованим – як свідчення трагедії світового масштабу, місце історичної пам’яті.

Трагедія Бабиного Яру та інші події Голокосту, масові вбивства, знецінення людського життя вплинули на загальну атмосферу в українському суспільстві, позначились на багатьох подіях історії України. Із шести мільйонів європейських євреїв, знищених нацистами та їх поплічниками у ході «остаточного вирішення єврейського питання», близько 1,5 мільйона були українськими євреями. Безумовно, вивчення багатокультурної історії України неможливе без розгляду цієї сторінки історії, що, зокрема, відповідає сучасним рекомендаціям Ради Європи.

Бабин Яр – важка незагоєна рана Другої світової війни в історії України, яку ми маємо пам’ятати, щоб не допустити її повторення. Це урок на майбутнє, який знову і знову нагадує, як важливо боротися з насильством та берегти мир.

Голокост – це апофеоз зла. І нам зараз дуже важливо зрозуміти його джерела, формувати свою громадянську позицію та відстоювати своє право на незалежність.

 

 

Завідувачка бібліотеки Марія Дмитрієва

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *