… Найкращий і найцінніший скарб

доля дала йому лише по смерті –

невмирущу славу і все розквітаючу

радість, яку в мільйонів людських

сердець все наново збуджуватимуть його твори.

Іван Франко

Мабуть, мало знайдеться в Україні історичних осіб, окрім Тараса Григоровича Шевченка, чиє життя і діяльність так би ретельно вивчалися, а день його народження за значимістю наближався до національного свята. І це цілком зрозуміло, бо він, його життя і творчість стали символом української ідентичності.

Тарас Шевченко!… Це ім’я дорогоцінною перлиною виблискує у золотій скарбниці світової культури. У славній плеяді безсмертних класиків літератури геніальний співець українського народу по праву стоїть в одному ряду з такими титанами думки і слова, як Гомер і Шекспір, Пушкін і Толстой, Гете і Байрон, Шиллер і Гейне, Бальзак і Гюго, Міцкевич і Бернс, чия мистецька спадщина стала надбанням усього передового людства.

«Він поет усього людства, – так сказала про Тараса Григоровича Шевченка відома англійська політична діячка Полін Бентлі. – Тарас Шевченко виходить за межі однієї країни. Його заклик до братерства й любові, до правди й справедливості, а над усе – до волі, має всесвітнє значення».

Підтвердженням цьому є той факт, що твори Кобзаря видавались за кордоном понад 300 разів і перекладалися на 147 мов світу. Творчість Т. Шевченка майже вся стала якщо не піснею, то джерелом для створення опер, балетів, кантат, сюїт тощо. Вдивовижу факт, що не має аналога в світовому письменництві: на 240 шевченкових творів, які становлять його «Кобзар», композиторами складено понад 500 музичних творів. У світі зведено більше ніж 450 пам’ятників Тарасу Шевченку, зокрема в США , Канаді, Італії, Аргентині, Бразилії, Франції. Є мала планета «Кобзар» – її відкрив 20 грудня 1976 року український астроном Микола Чорних.

Постать Шевченка відіграла велику роль і у становленні української літературної мови. Він заклав ту її структуру, яка збереглася і донині як основа сучасної української літературної мови.

«Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури, – так писав І. Франко у своїй «Присвяті» Шевченкові.

Змінюються часи, покоління, люди, інтер’єри, але одне залишається незмінним –  слово Шевченка.  І хоча слово летить і лунає в нових ритмах, але молодь України  переспівує твори Шевченка!

Прислухайтесь –  і заповіді Шевченка стануть вашими заповідями!

 

Нема на світі України,

Немає другого Дніпра,

А ви претеся на чужину

Шукати доброго добра,

Добра святого. Волі! волі!

Свою Україну любіть, Любіть її… Во время люте,

В остатню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

Молітесь Богові одному

Молітесь правді на землі,

А більше не землі нікому

Не поклонітесь.

Чи є що краще, лучше в світі,

Як у купі жити,

Братам добрим добро певне

Пожить, не ділити?

Обніміться ж, брати мої, молю вас, благаю!

Не дуріте самі себе,

Учітеся, читайте,

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

 

В історію Світової  культури Великий Кобзар увійшов і як талановитий художник.

Шевченка називають українським Рембрандтом, а у творчій манері бачать схожість з особливостями творчого стилю Гогена, Делакруа, Ван Гога.

Його мистецька спадщина налічує понад 835 живописних полотен, рисунків, акварелей, офортів, гравюри, іконографії, автопортретів!

Найвищою нагородою в галузі культури є Національна премія імені Тараса Шевченка!

В читальній залі бібліотеки до 210-річчя від дня народження підготовлена книжкова виставка – персоналій «Безсмертний син України».

 

 

 

Завідувачка бібліотеки  Марія Дмитрієва

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *