День Соборності України: В єдності наша сила

«Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими,

не буковинськими українцями, а українцями без офіціальних кордонів».

Іван Франко. «Одвертий лист до галицької молодежі», 1905 рік

 

Щорічно 22 січня в Україні відзначають День Соборності й згадують одразу про дві важливі події в нашій історії:

підписання IV Універсалу Центральної Ради, яким проголосили незалежність УНР у 1918 році;

проголошення Акта Злуки Української народної республіки та Західноукраїнської народної республіки в 1919 році (об’єднання українських земель в одну державу).

Тоді українці вкотре довели, що спроможні об’єднатися попри всі складнощі та роздільність між двома імперіями (Австро-Угорською та російською).

У 1999 році Указом Президента України Леоніда Кучми офіційно встановлено свято 22 січня як День Соборності України.

24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Втім, історики цілком справедливо відзначають, що 24 серпня 1991-го насправді відбулося відновлення державної незалежності України. Вперше у XX столітті її проголосила Українська Центральна Рада 22 січня 1918 року IV Універсалом. А за рік (22 січня 1919 року) на Софійському майдані в Києві сталася не менш вагома подія – об’єднання в одну державу Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки.

Урочисте проголошення об’єднання УНР і ЗУНР на Софійській площі в Києві

«Однині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини Єдиної України – ЗУНР (Галичина, Буковина; і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка. Однині народ український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднаними дружніми зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну самостійну Державу Українську на благо і щастя всього її трудового люду», – йшлося в тексті Універсалу Директорії УНР.

Через невдачу Української революції 1917–1921 років державність зберегти не вдалося. Як наслідок, у XX столітті українці змушені були кількаразово відновлювати її в боротьбі.

Нині ми бачимо, як події сторічної давнини повторюються і набувають нових сенсів. Пропаганда довгий час намагалася поділити нас на «східняків» і «западенців», посіяти розбрат і розколоти Україну. Не вдалося. Ми засвоїли уроки історії й розуміємо, що лише в єдності наша сила, а згуртованість – запорука перемоги.

Історію треба знати, щоб вчасно й правильно реагувати на виклики. День Соборності має неабияке значення для нашої держави: проголосивши об’єднання українських земель понад століття тому, українці й сьогодні продовжують боротьбу за свою незалежність, ідентичність та цілісність.

 

 

Викладач суспільних дисциплін Фадєєва Н.М.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *