У квітні 1995 р. Генеральна конференція ЮНЕСКО заснувала Всесвітній день книги і авторського права, який щорічно відзначається з 1996 року. Це данина поваги до книг та авторів. Головна мета свята – привернути увагу державних органів і читачів до книг як джерела отримання знань, мати доступ до духовних і матеріальних цінностей, розуміння краси і творчих досягнень людини. Адже книги – це вікно у світ культурного розмаїття, це міст, що з’єднує різні цивілізації у часі й просторі.
23 квітня народилися такі видатні особистості світової літератури, як французький письменник Моріс Дрюон (1918), ісландський лауреат Нобелівської премії з літератури Галдор Лакснесс (1902) і трикратний претендент на цю премію Володимир Набоков (1899), а також український письменник Григорій Тютюнник (1920); у цей же день 1616 року померли Вільям Шекспір і перуанський історик Інка Ґарсіласо де ла Веґа, а також 1850 року – англійський поет-романтик Вільям Вордсворт.
Всесвітній день книги святкують у 190 країнах світу. В усьому світі цього дня купують, дарують, читають книжки.
Так, бібліотека коледжу проводить 23 квітня День книги, до якого підготувала інноваційну книжкову виставку – подорож «Книга – вікно у світ». На ній представлені новинки навчальної та художньої літератури з QR- кодами, завдяки яким читачі зможуть ознайомитись з виданнями в електронному вигляді.
У сучасному світі, де технології розвиваються швидкими темпами, бібліотекам важливо йти в ногу з часом. Одним із нових інструментів, які можуть допомогти бібліотекам залучити нових читачів і активізувати вже існуючих, є QR-коди.
QR-код (від англ. quick response — швидкий відгук) – це винайдений близько двадцяти років тому в Японії двовимірний штрих-код, який дозволяє кодувати будь-яку інформацію – текст, веб-посилання, номер телефону та багато чого іншого. QR-код візуально представлений у вигляді чорно-білого квадрату, що нагадує лабіринт. В одному QR-коді можна зашифрувати: 7089 цифр, 4296 символів (у тому числі кирилицею), 1817 ієрогліфів. Код може містити будь-яку текстову комбінацію, що складається з цифр і символів.
Головною перевагою QR-коду над звичайним штрих-кодом є можливість сканування звичайною камерою смартфона та великий обсяг кодованої інформації, що використовується в повсякденному житті.
Пропонуємо вашій увазі бібліографічний огляд нової літератури з використанням QR-кодів.
Василашко В.
У пеклі голодоморів : [голодомор 1946-1947 рр.] / Василь Василашко. — Київ: Знання України, 2019. — 139 с.: іл.
Насичена неспростовними фактами, книжка Василя Василашка «У пеклі голодоморів» — це спонука для роздумів і ще один обвинувальний документ нелюдському тоталітарному режимові і застереження перед небезпеками, якими загрожує нам і світові наш східний сусід. Історію треба пам’ятати.
«Зродились ми великої години…» ОУН і УПА./уклад. Вахтанг Кіпіані. – Харків: ТОВ «Видавництво «Віват», 2023. – 304 с.
Визвольний рух XX століття й зокрема діяльність ОУН і УПА належать до тих малодосліджених явищ минулого, які вартують стати одним із найяскравіших прикладів боротьби за незалежність — не тільки в українській, але й у світовій історії.
Плохій С.
Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи/Сергій Плохій; пер. з англ. В. Махоніна, Є. Тарнавського. – Харків: Фоліо, 2023. – 396 с.: іл.
Ця книга є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го. Чим для України був Чорнобиль? Національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки. Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності.
Шкляр В.
Спів Божої пташки: роман/Василь Шкляр. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2021. – 288 с.
У годину зневіри і краху надій мусиш зупинитися в пошуках точки опертя. За день до Чорнобильської катастрофи він звільнився з роботи і став непідлеглим митцем. Та чи можна звільнитися від свого минулого? Втекти від втраченого кохання, самотності й фатальних життєвих обставин? На цьому шляху він зустрічає незвичайну жінку, здатну зцілити душу й повернути жагу до життя. Але жереб знову кидає той-таки фатум.
Орвелл Дж.
Колгосп тварин: повість/ Джордж Орвелл. – К.: Вид-во Жупанського, 2022. – 120 с.
У казковій повісті «Колгосп тварин» в алегоричній формі розповідається про часи становлення СРСР. Зокрема, тут ідеться про революцію 1917 року, про брехливі обіцянки, що «земля — селянам, а заводи — робітникам», розповідається про розкуркулення, примусові переселення, репресії, розстріли і про мільйони замордованих у сталінських концтаборах. От лише замість людей герої цієї повісті — тварини. Але чи так вже вони різняться між собою?
Багряний І.
Тигролови: роман/Іван Багряний. – Харків: Фоліо, 2024. – 299 с.
Герой роману «Тигролови», молодий український інженер-авіатор Григорій Многогрішний, катований, голодний, засуджений на 25 років ув’язнення, втік по дорозі до концтабору прямо посеред суворої сибірської тайги. Майор НКВС Медвин — «професійний тигролов» — розпочинає полювання на втікача…
Читання – це не просто розвага, це потужний інструмент, який може збагатити наше життя, розширити наші знання та відкрити нові горизонти. Воно стимулює мозок, покращуючи пам’ять, концентрацію уваги, критичне мислення та аналітичні навички. Читання також збагачує словниковий запас людини, що дозволяє нам краще висловлювати свої думки.
Читаючи книги з різних жанрів, ми знайомимося з різними культурами, епохами та долями людей. Це допомагає нам краще розуміти світ навколо нас, розширює нашу емпатію та толерантність до інших.
Візьміть книгу сьогодні, і ви почнете подорож до кращого життя!
Завідувачка бібліотеки Марія ДМИТРІЄВА