У самому центрі Ізмаїлу існує надзвичайний і дуже цікавий музей – Парк мініатюр. Він є частиною Ізмаїльського військово-історичного музейного комплексу, який наочно показує певні історичні проміжки розвитку Ізмаїлу, зображуючи ключові споруди у мініатюрі. Відвідавши його, можна перенестися на 500 років назад. Більшість представлених експонатів належать до часів турецького Ізмаїлу, однак досить недавно з’явились будівлі та комплекси міської архітектури 19-20 століття, які, нажаль, не збереглися до наших днів, а також експозиція старовинної зброї.
Класна година для студентів першого курсу відділення «Електрифікації та автоматизації сільського господарства» Ізмаїльського агротехнічного фахового коледжу почалася з відвідування цього музею.
В музеї зібрана колекція мініатюрних копій мечетей турецького Ізмаїла, караван-сараю, бастіону Табії, фортечних воріт, фонтана, зроблені в масштабі 1:30 мініатюри.
Студенти побачили грецьку церкву, яка була побудована наприкінці 19 століття і знаходилася біля теперішньої музичної школи №2 на вулиці Грецька, каплицю Святого Миколая яка зараз знаходиться на морвокзалі, але раніше вона мала зовсім інший вигляд. Ознайомилися з копією Свято-Покровського кафедрального собору, побачили як виглядали церкви кілька сотень років тому. Порівняли великі двоповерхові турецькі будинки із більш скромнішими, покритими соломою та обмазаними глиною, які стояли поруч, молдавськими оселями. Цікавинкою музею є Ізмаїльська фортеця у турецькій період існування Ізмаїлу.
Дуже сподобався студентам і макет Дмитровської церкви з частиною проспекту Незалежності, яка знаходилася біля нинішнього пам’ятника Тучкову. Це дало можливість представити, як виглядала ця частина проспекту понад 100 років тому.
Є на що подивитись і в приміщенні музею, в якому знаходиться центральний макет фортеці. На ньому нанесені квартали (молдавський, татарський, турецький, вірменський, грецький). Візуалізація неймовірно реалістична.
Нещодавно парк мініатюр Ізмаїла поповнився макетом нашого острову Зміїний у масштабі 1:416. Зараз про острів Зміїний знають у кожному куточку світу, адже завдяки стійкості його охоронців він став символом сили волі та незламності духу українського народу. Острів маленький, проте вкрай важливий. І це знову було доведено під час нинішньої повномасштабної російсько-української війни.
Макет надзвичайно реалістичний. Він демонструє як виглядав острів у давньогрецькі часи, коли на ньому знаходився храм Ахілли – учасника Троянської війни.
Згадки про острів Зміїний є ще у міфах древньої Греції. У минулі часи до острова допливали лише самі відважні мореплавці, а для тих, хто його таки дістався, він був рятівним, адже у бурхливому Чорному морі дуже часто траплялися шторми.
Згідно з міфологією, острів підняла з морського дна богиня Фетида для свого сина Ахіллеса. Пізніше на честь нього на скелі побудували храм, руїни якого можна було побачити на острові до початку 19 століття. Пізніше їх розібрали, а на фундаменті храму побудували маяк.
Зміїний – це справжній острів скарбів. Біля його берегів досі лежить потоплене античне торговельне судно «Патрокл», на борту якого знаходяться тисячі старовинних амфор. В музеї можна побачити амфору з цього затонулого античного корабля. Крім того, якщо пірнути біля берегів острова, можна знайти багато старовинних монет, які за античних часів кидали у воду моряки. Вони вважали, що таким чином платять Ахіллесу за охорону.
Також є легенда, що на острові серед ущелин досі лежить захований щит Ахіллеса.
До війни на сучасному острові знаходився Історико-археологічний музей, в якому було зібрано багато експонатів, знайдених на суші та у воді біля острова. Так, там зберігалися якорі, котрим вже 3-4 тисячі років, закам’янілі устриці, старовинні амфори та багато іншого. Також там була репродукція храму Ахіллеса. Що сталося з усіма коштовностями після того, як на ньому побували окупанти, можна тільки гадати…
В античності острів надихав моряків, однак не зрівняти з тим, чим він є зараз. Новітня історія острова та мужність його захисників під час повномасштабного вторгнення надихнула увесь світ. Наразі острів, завдяки нашим воїнам ЗСУ, український, а отже і Перемога за нами.
Співробітники музею старанно працюють над поповненням колекції. Нещодавно там з’явилося багато нових об’єктів, наприклад, млин і турецький хамам (лазня).
Експонати парку мініатюр роблять з каменю, щоб запобігти впливу природних умов.
Комфортна осіння бессарабська погода та відсутність повітряних тривог сприяли отриманню задоволення від історичної, архітектурної та природної спадщини нашого міста. Для студентів це був насичений враженнями та сповнений емоціями надзвичайний день, який допоміг їм познайомитися з містом та адаптуватися до студентського життя. Ця екскурсія запалила у студентів іскру до пізнання рідного краю.
Класний керівник групи 1-Б електрики
Олександр МАРКОВИЧ