У рамках реалізації заходів Другого Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху 2021-2030 у світі, у період із 11 по 17 листопада 2024 року в Україні, проводиться другий етап щорічного Тижня безпеки дорожнього руху «Безпечна дорогах додому».
Згідно до інформації Всесвітньої організації охорони здоров’я щодня близько 1000 осіб гинуть у ДТП по всьому світу. За даними Економічної комісії ООН, найнебезпечнішим транспортним засобом є автомобіль.
Дослідження встановило наступний розподіл ДТП між учасниками дорожнього руху:
l Порушення правил дорожнього руху водіями або їх помилки – 66,9%
l Порушення правил дорожнього руху пішоходами або їх помилки – 19,2%
l Порушення правил дорожнього руху велосипедистами або їх помилки – 4,5%
Пішоходи повинні рухатися по тротуарам і пішохідних доріжках, дотримуючись правого боку. Якщо пішоходам в силу обставин доводиться рухатися по краю проїжджої частини, то в цьому випадку необхідно триматися лівого боку проїжджої частини, назустріч руху транспортних засобів. При цьому пішоходу потрібно бути обережним.
У темний час доби і в умовах поганої видимості пішоходи, які рухаються проїжджої частиною чи узбіччям, повинні використовувати світловідбиваючі елементи. У цих умовах пішоходи повинні вжити всі заходи для виділення себе на проїжджій частині. Це необхідно для того щоб водії змогли своєчасно помітити пішохода на дорозі і вжити заходи для забезпечення безпеки руху
Для забезпечення безпеки дорожнього руху пішоходи повинні користуватися пішохідними переходами при переході проїжджої частини. Такі місця для переходу дороги позначаються спеціальною розміткою, спеціальними дорожніми знаками або обладнуються світлофорами. Якщо вищезазначені засоби регулювання відсутні, ширина пішохідного переходу визначається шириною тротуару або узбіччя.
Якщо в зоні видимості немає переходу або тротуару, а дорога та узбіччя добре проглядаються в обидва напрямки, дозволяється переходити її під прямим кутом до краю проїжджої частини в місцях, де дорогу добре видно в обидві сторони, і лише після того, як пішохід упевниться у відсутності небезпеки. Переходити проїжджу частину поза пішохідним переходом, якщо є розділова смуга або дорога має чотири і більше смуг для руху в обох напрямках, а це у нас проспект Мира, пішоходам забороняється.
У місцях, де рух регулюється , пішоходи повинні керуватися сигналами регулювальника або світлофора. У разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного та (або) синього кольору і (або) спеціальним звуковим сигналом пішоходи повинні утримуватися від переходу проїжджої частини або негайно зупинити його.
Рухатися по дорозі на велосипедах дозволяється особам, які досягли 14-річного віку. Для того, щоб мати можливість попередити інших учасників дорожнього руху про рух велосипеда, велосипедист перед тим, як сісти за кермо велосипеда, повинен бути переконаним о наявності та справності звукового сигналу та світловідбивачів: спереду – білого, позаду – червоного, по боках – помаранчевого.
Ці засоби попередження дозволяють іншим учасникам дорожнього руху своєчасно виявити і визначити напрямок його руху. Для забезпечення своєї безпеки велосипедисти повинні в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості треба увімкнути ліхтар або фару, які позначать його на проїжджій частині.
Велосипед є транспортним засобом, який може розвивати достатньо високу швидкість руху, тому правилами дорожнього руху заборонено виїзд велосипедистів на пішохідні доріжки і тротуари, оскільки вони можуть скоїти наїзд на піших учасників дорожнього руху.
ПОРАДИ ЩОДО ДІЇ ПІД ЧАС ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ
ü Якщо ви в цей час перебуваєте на вулиці – прямуйте до найближчого укриття на кшталт підземних переходів чи метро;
ü Якщо не знаєте, де укриття, запитайте в інших людей;
ü Якщо поблизу немає облаштованого укриття, але є лісосмуга, сховайтеся між дерев.
НЕ КОРИСТУЙТЕСЯ ЛІФТОМ ТА УНИКАЙТЕ БУДІВЕЛЬ СТРАТЕГІЧНОГО ЗНАЧЕННЯ (ДЕРЖСТРУКТУР, ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ, ЗАВОДИ ТОЩО).
Рекомендовані відеоматеріали покликані максимально ознайомити з основами Правил дорожнього руху, а саме:
Ø Єдиний національний урок «Безпечна дорога додому». URL: http://surl.li/tnigw
Ø Урок «Безпечна дорога додому: особливості дорожнього руху велосипедистів». URL: http://surl.li/tnihe
Ø Урок «Безпечна дорога додому» особливості носіння світлоповертальних елементів. URL: http://surl.li/tnihs.
Заступник директора з ВР Олена ДОНЦОВА
Викладач з дисципліни ПДР Георгій ПАЮК