«Соборна Україна: від ідеї до життя»
Україна єдина, як вічна любов,
За неї ще пращури лили свою кров,
За волю, за єдність боролись вони,
Щоб в вільній країні ми з вами жили!
Щороку Україна відзначає знаменний День Соборності, приурочений до Акту воз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.
22 січня український народ із вдячністю згадує тих героїв, які словом і багнетом намагалися відродити незалежну соборну українську державу.
А що означає слово соборна?
Соборність включає у себе єдність і згуртованість. Це поняття означає, по-перше, об’єднання в одне державне ціле всіх земель, які заселяє конкретна нація на суцільній території. По-друге, духовну консолідацію всього населення країни, єдність усіх її громадян, незалежно від їхньої національності.
Ідея всеукраїнської єдності формувалися ще з часів Київської Русі, Галицько-Волинської держави, визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, Гетьманщини.
Реалізувалась ця мрія внаслідок революційних виступів українців у 1917року.
7 листопада 1917 р. була проголошена Українська Народна Республіка, до складу якої увійшло 9 українських губерній. Під впливом цих подій в жовтні 1918 р. у Львові представники західноукраїнських політичних партій створили Українську Національну Раду, а 19 жовтня того ж року було проголошено утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтоді між урядами УНР і ЗУНР велися переговори про втілення ідеї соборності. На жаль, дві роз’єднані держави не могли існувати як єдиний політичний, економічний організм, цьому заважали певні причини. Але, незважаючи на перешкоди, народ України не полишав прагнення до об’єднання всіх українських земель. Вже до кінця року, в грудні 1918-го у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір , у якому було заявлено про непохитний намір в найкоротший строк створити єдину державу. Цей договір увійшов в нашу сучасну історію як «Акт злуки» .
3 січня 1919 року на першому засіданні Української Народної ради було одностайно прийнято Ухвалу про злуку ЗУНР і УНР.
Часописи підкреслювали, що тим самим зроблено перший крок на шляху до соборності українських земель.
Директорія і Рада Народних Міністрів призначила святкування об’єднання ЗУНР і УНР на 22 січня. Мабуть, ця дата не була випадковою, адже вказаний день збігався з річницею історичного IV Універсалу Центральної Ради, який проголосив УНР самостійною, незалежною державою, отже цей день , мав стати днем подвійного всенародного свята – Незалежності і Соборності.
22 січня 1919 року о 12:00 годині на Софійській площі м. Києва розпочалася урочиста церемонія проголошення Акта злуки.
Член Директорії Ф. Швець зачитав Універсал Директорії:
«…Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України — Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу».
Цей Універсал тоді так і залишився лише декларацією, але народ ніколи не втрачав надію, адже народ, який втратив надію просто зникає.
За цей час не одному поколінню українців довелося ціною власного життя здобувати право прийдешніх поколінь на незалежність .
22 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки між Києвом і Львовом українці створили живий ланцюг єднання «Українська хвиля». Така традиція, яка означає, що таке соборність, прижилася і повторюється з року в рік у багатьох містах України.
Офіційним державним святом День соборності України став у 1999 році після підписання Леонідом Кучмою відповідного наказу.Потім, 30-го грудня 2011-го року, відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 під назвою «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят», День Свободи, який раніше відзначався 22-го листопада був об’єднаний з Днем Соборності і свято набуло свою нову назву – «День Соборності та Свободи України».
Після подій 2013-го – 2014-го року, відповідно до Указу Президента України № 871 / 2014 від 13-го листопада 2014-го року, святу повернули колишню назву. «Відзначати щорічно 22 січня – у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки – День Соборності України. Внести до Указу Президента України від 30 грудня 2011 року № 1209 “Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат та професійних свят” зміну, виключивши абзац другий статті 1.»- йдеться в Указі.
Попри те, що на початку ХХ століття соборна Україна проіснувала зовсім недовго, Акт злуки і факт його підписання мали велике історичне значення. Так, Україна заманіфестувала перед усім світом про неподільність українських земель, про єдність і солідарність українського народу. Ідея, що таке соборність, стала прологом, орієнтиром для сучасної соборної суверенної України. Це був реальний крок до об`єднання українських земель, який і сьогодні істотно впливає на національно-політичні процеси в Україні.
Святкова дата є достатньо символічною .
Як ніколи раніше, День Соборності України – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності українських земель!
Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Будемо з трепетом зберігати цей безцінний скарб!
У читальній залі розташована виставка-нагадування « Шлях України – Шлях боротьби».
Завідуюча бібліотекою коледжу Кінєва М.Г.