«Гірка зірка Чорнобиля»
На Чорнобиль журавлі летіли,
З вирію вертались навесні.
Як сніжниця, попелище біле
Розвівалось в рідній стороні.
Там згоріли гнізда і гніздечка,
Поржавіла хвоя і трава,
Журавлина крихітна вервечка
Напиналась, наче тятива.
Дмитро Павличко
Вже скільки років минуло з дня Чорнобильської трагедії, а біль про неповоротні втрати не залишає пам’ять тих, хто живе.
Так сталося, що саме Україна стала тим місцем, де сталася сама масштабна техногенна катастрофа на планеті Земля. Атом, який гордо називали мирним, і вважали, що зробили його своїм слухняним працівником, в квітневу ніч 1986 року повною мірою показав свою неприборкану міць.
В результаті вибуху на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС, що стався о 1: 23 в ніч на 26 квітня, радіаційна хмара, що вирвалася зі зруйнованого реактора, попрямувала на захід від станції. Місце, над яким вона пройшлася, називають тепер Західним слідом. Від кількості осілих радіоактивних речовин рослий по шляху проходження хмари сосновий ліс площею майже 200 квадратних кілометрів через півгодини став рудим…
Через деякий час 30-кілометрову зону навколо аварійного атомного реактора визначили як Зону Відчуження. У деяких місцях її радіаційний фон знижений і навіть безпечний для людини. Саме це дає можливість тим, хто цікавиться даною темою, відвідати цю територію. Вже давно розроблені спеціальні туристичні маршрути в Чорнобиль,
Прип’ять, до четвертого енергоблоку на атомній електростанції, а також в довколишніх сел.
З кожним роком все далі відходять у минуле події, пов’язані з аварією на Чорнобильській АЕС – найбільшої у світі техногенної та екологічної катастрофи. Утім, до цієї теми ще неодноразово будуть звертатися політики, вчені, медики…
Щороку бібліотека коледжу проводить виховні заходи, присвячені трагічним подіям 1986 року на Чорнобильській АЕС.
22 квітня в читальній залі з метою вшанування пам’яті загиблих у наслідок Чорнобильської трагедії та виховання бережливого ставлення до навколишнього середовища для студентів 11,12,13 та 25 груп був проведений урок-реквієм «Чорнобиль у пам’яті поколінь».
Завідувачка бібліотеки Дмитрієва М.О. та культорганізатор Недосєкіна Л.Ф. нагадали присутнім, що слово «Чорнобиль» стало символом горя і страждань, покинутих домівок, розорених гнізд, здичавілих звірів. Чорнобильська катастрофа була настільки глобальна, що їй привласнили 7-й рівень небезпеки за Міжнародною шкалою ядерних подій.
Цікавою та насиченою різноманітними фактами була розповідь викладача коледжу Прилуцького В.І., який обіймав посаду начальника зведеної автоколони Одеської області і має статус ліквідатора наслідків Чорнобильської АЕС.
Доповнили розповідь історична відео хроніка тих подій, інформація про подвиг перших ліквідаторів пожежі на четвертому реакторі, фото-презентація.
Хвилиною мовчання вшанували пам’ять про усіх жертв Чорнобиля.
Усвідомлюючи усі жахіття й проблеми Чорнобиля, які знайшли відгук у серцях і творах українських письменників, завідувачка бібліотеки презентувала поему Бориса Олійника «Сім», книгу – історію «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи» Сергія Плохія.
Ці та інші книги були виставлені на підготовленій тематичній виставці « Живий плач мертвої зони».
З метою отримання присутніми навичок правил користування засобами хімічного захисту викладачем Кітреску В.Є. був проведений майстер-клас з одягання та користування протигазу. Бажаючі мали змогу спробувати одягти протигаз.
Наприкінці заходу ведучі підкреслили, що радіація не знає кордонів і відстаней. Тому треба бути пильними, об’єднувати зусилля для запобігання нових катастроф та пам’ятати про необхідність збереження Землі для прийдешніх поколінь.
Завідувачка бібліотеки Марія ДМИТРІЄВА
Культоганізатор Людмила НЕДОСЄКІНА