«Конституція України – закон твого життя»

 

Конституцію ми знати і шанувати повинні,

Адже це головний документ країни.

Кожен має знати свої права,

Щоб захистити себе міг сповна!

 

28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила Конституцію України. Це стало важливим етапом українського державотворення.

Конституція — паспорт держави. Тільки зріла держава може дозволити собі прийняти Основний Закон, який є його міцним фундаментом для побудови спільноти і визначення основних векторів розвитку. У конституції  прописано, що країна існує для людей, а не навпаки.

В перекладі з латини слово «конституція» («constitutio») означає «устрій, лад». Цьому слову понад дві тисячі років. Вперше воно з’явилося в офіційних документах Стародавнього Риму у словосполученні «Римський народ ухвалює».

Історія і античного світу, і середньовіччя знає чимало прикладів вживання слова «конституція» для означення документів політичного та правового характеру. Однією з найвідоміших «античних конституцій» є «Конституція Афін» ( «Афінська Політія»), укладена видатним грецьким мислителем Аристотелем. Відомо, що останні роки свого життя Аристотель разом зі своїми учнями працював над дослідженням державних устроїв. Було досліджено і описано устрої понад 150 грецьких полісів (міст – держав). Аристотель вживав термін «конституція» як синонім державного устрою.

В середні віки слово «конституція» здебільшого вживалося в церковному праві, значно рідше – в інших галузях суспільного життя. В пізніші часи (XVII – поч.XVIII ст.) у Центральній та Східній Європі, зокрема в Польщі та в Україні, можна натрапити на політико-правові акти договірного характеру, які також називалися «конституціями».

У сучасному розумінні термін «конституція» вперше вжив французький філософ Шарль Луї де Монтеск’є, використовуючи його для означення державного ладу тогочасної Великобританії.

 

 

«Коли б не нещастя, не було б і щастя» – можна сказати про Велику хартію вольностей, яка вважається першою в Європі конституцією. Збройне повстання, яке сполохнуло проти правління принца Джона, змусило його підписати Велику хартію вольностей, за якою король зобов’язувався коритися законам і добровільно поступитися частиною своєї влади. Хартія гарантували вільному населенню Англії недоторканність особи і справедливість правосуддя.

Велика хартія вольностей заклала в Англії підвалини того устрою, що пізніше отримав назву «конституційна монархія». Цікаво, що на сьогодні у Великобританії немає конституції як такої – її роль виконує цілий ряд законів та нормативних актів.

Козацький рецепт конституції формувався на основі звичаєвого права, яке в ті часи звалося «козацьким правом». На основі цього права козацькі суди поступово виробляли відповідні закони, а також норми судового та карного законодавства. 

 

У вересні 1709 р. на гетьманство було обрано дуже розумного та освіченого Пилипа Орлика, який мав ще талант тонкого дипломата. Задля згуртування козацтва та зміцнення свого авторитету орлик прийняв Соломонове рішення – уклав договір між собою та Військом Запорозьким.

Цей договір, підписаний 5 квітня 1710 року, увійшов в історію як « Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорозького»  вперше не тільки в історії України, а й в історії  людства був законодавчо затверджений демократичний устрій. Законодавча і виконавча влада були розділені. Права гетьмана були чітко визначені та обмежені: він не мав права розпоряджатися державним скарбом, землями, проводити власну кадрову політику.

Автором першого українського конституційного проекту, наближеного до європейських зразків, був Михайло Драгоманов. Його « Проект основ статуту українського товариства «Вільна спілка» припускав перетворення Російської імперії на децентралізовану державу, побудовану на федеративних засадах із широким самоврядуванням громад.

Під час  революції 1917 – 1920 рр. конституційна практика була пов’язана з Центральною Радою – першим національним парламентом.

Зі здобуттям Незалежності України знову постала необхідність розробки Основного Закону. 27 червня Верховна Рада України розпочала роботу над остаточним проектом майбутньої Конституції. 28 червня 1996 року Конституція України була прийнята і введена в дію.

Прийняття народом свого найголовнішого Закону знаменує народження вільної держави. Бажаємо вам пишатися своєю країною і пам’ятати про свої права, поважати будь-який закон і вірно розуміти трактування будь-якого правила. Нехай Конституція забезпечує повноцінне життя і дає можливість самореалізації в цьому житті.

Шановні викладачі, працівники , студенти коледжу, від усього серця бажаємо вам міцного здоров’я та творчого натхнення, добробуту і затишку у ваших родинах, мудрості і далекоглядності, високих досягнень, успіхів у праці та нових звершень заради реалізації принципів Основного Закону нашої Вітчизни – народовладдя, гуманізму та законності.

 

Зі святом вас, з Днем Конституції!

Бібліотека коледжу

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *