«Сучасні
тенденції розвитку інформаційних технологій в обліку, контролі та аудиті»
З метою створення умов для компетентнісного зростання молодого покоління в питаннях цифрової грамотності, дослідження діджиталізації бухгалтерського обліку в контексті цифровізації бізнес -процесів, 9 квітня відбувся Інтелектуальний марафон з інформаційних систем і технологій в бухгалтерському обліку на тему: «Сучасні тенденції розвитку інформаційних технологій в обліку, контролі та аудиті» серед здобувачів освіти ЗФПО Одеської області.
Протягом роботи Інтелектуального марафону розглядались питання формування напрямів цифровізації бухгалтерського обліку, ідентифікації можливостей і загроз, дослідження сучасних тенденцій, переваг та недоліків оцифрування ; визначались особливості впровадження цифрових технологій.
В марафоні взяли участь 29 здобувачів освіти з 11 закладів фахової передвищої освіти м.Одеси та Одеської області. З Ізмаїльського агротехнічного фахового коледжу взяла участь студентка І курсу спеціальності 071 “Облік і оподаткування” Ксенія Шишман. Ксенія виступила з презентацією “Штучний інтелект у бухгалтерії”.
Штучний інтелект (Artificial intelligence) – це важлива технологія, яка підтримує повсякденне суспільне життя та економічну діяльність людини. Дана технологія значно сприяє сталому зростанню економіки та вирішує різні соціальні проблеми. За останні роки AI привернула увагу науковців та розробників можливістю до зростання в розвинених країнах Європи та Сполучених Штатів Америки, а також країнах, що розвиваються (Китай та Індія). При поєднанні сучасного бухгалтерського обліку та штучного інтелекту пропонується основну увагу зосередити на розробці нових інформаційних технологій штучного інтелекту та технологій робототехніки. Актуальною є залежать обліку від обсягу великих даних та відсутності функції самооцінки. Штучний інтелект створює нові ідеї про господарські події, не випробовуючи їх, а використовуючи імовірні математичні методи. Машинне навчання та штучний інтелект все частіше починає використовуються. Штучний інтелект здатний самонавчатися і передбачити дії людини, тому як допоміжна ланка, є дуже актуальним та потребує подальшого вивчення. Без сумніву, бухгалтерський облік як самостійна економічна наука є практичною суспільною діяльністю людини. Він накопичує, групує і систематизує факти господарської діяльності, а тому стає інформаційною базою, яка використовується для управління бізнесом. І в першу чергу, бухгалтерський облік – це складна, створена знаннями, інтелектом та свідомістю людини система виміру, реєстрації, збору, обробки, аналізу і представлення даних про активи, капітал та зобов’язання підприємства під впливом господарських подій .
Дослідження, проведене у серпні 2023 року Future of Professionals Report від Thomson Reuters, розглядає можливі наслідки експансії штучного інтелекту (далі – ШІ) та автоматизації на зайнятість у сфері оподаткування, бухгалтерського обліку та управління ризиками. В опитуванні взяли участь 1200 фахівців у сфері юриспруденції, оподаткування та бухгалтерського обліку, глобальної торгівлі, управління ризиками фірм, відповідних підрозділів підприємств та державних органів з Північної та Південної Америки, а також Великобританії.
Головним результатом цього дослідження є впевненість спеціалістів як у своїй професії, так і в нових можливостях, що створюються сучасною автоматизацією завдань; і ця впевненість зберігається, навіть незважаючи на те, що фахівці усвідомлюють супутні проблеми, з якими їм доведеться впоратися.
Навіть думка про впровадження технологій штучного інтелекту в роботу багатьом видається жахливою. Однак більшість британських дипломованих бухгалтерів вважають, що насправді використання штучного інтелекту може позитивно вплинути на розвиток їхньої професії.
Штучний інтелект, на думку дипломованих бухгалтерів, в основному, стосуватиметься аналізу даних та показників (32%), складання звітів (23%) та підготовки й аудиту фінансової звітності (20%).
Тому не дивно, що 29% бухгалтерів очікують, що протягом наступних 5–10 років штучний інтелект буде найбільшим трендом на рівні з наслідками Brexit (29%) та використанням технологій для збільшення ефективності діяльності (28%).
Ксенія в свойому виступі звернула увагу на переваги та недоліки впровадження штучного інтелекту у бухгалтерської професії.
Викладач з бухгалтерського обліку
Домнікія РУСЄВА