Боролись ми довго за волю, за право,
Щоб нині твій час, Україно, настав!
Живи та міцній, наша юна Державо,
У дружньому колі свобідних держав!
День Конституції України – одне з наймолодших і водночас найголовніших державних свят України, яке запроваджено на честь ухвалення Основного Закону.
Перша Конституція незалежної Української держави прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 року.
Крім самого прийняття Конституції, історичним також є і той факт, що над проектом депутати в сесійній залі працювали всю ніч з 27 на 28 червня.Парламентарії врахували зауваження Президента України, а також підтримали всі спірні статті проекту – про державні символи в України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні.
День Конституції України, відповідно до Основного Закону, є державним святом вихідним днем.
Конституція – це основний Закон держави, що має найвищу юридичну силу і встановлює засади політичної, правової та економічної систем держави.
Безперечно, сам факт прийняття Конституції не вирішує автоматично всіх сьогоденних проблем України. Проте маємо нині добрий грунт для розбудови України, як держави. За таких умов знання історико – правових традицій стражденного шляху, пройденого нашою Україною, є надзвичайно корисним та вкрай необхідним.
Право, закони супроводжують людину все її життя. Щоб уміло і правильно користуватися своїми правами і добре виконувати свої обов’язки, не порушуючи прав і законних інтересів інших, треба знати закони.
Цікаві факти про Конституцію України
• Цікаво, що першою вітчизняною Конституцією вважається Конституція гетьмана Пилипа Орлика. Вона була прийнята 5 квітня 1710 року і є однією з перших в Європі та світі. Навіть конституцію Сполучених Штатів Америки було схвалено лише 1787 року, конституцію Франції та Польщі – 1791 року, конституцію Російської імперії – 1905 року.
• Кожен президент України складає присягу на вірність народу, поклавши руку на Конституцію та на Пересопницьке Євангеліє.
• Упродовж 1990-1996 рр. було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій та науковців. Міжнародне співтовариство привітало ухвалення Конституції України та визнало її однією з найдемократичніших у світі.
• Мініатюрну рукописну книжечку «Конституція України» розміром 2х3 см презентував художник і графік Ігор Степанов в Києві 22 серпня 2011 року, приурочивши її появлення до 15-річчя Конституції України і 20-річчя Незалежності країни.
За словами автора мініатюри , цей екземпляр перший в Україні. На його створення пішло близько 2 місяців.Мініатюрна Конституція включає 160 рукописних сторінок. Букви заввишки не більше 1 мм читані без очок. Важить книга всього 15 г. Мініатюра вмістила лише десяту частину тексту оригіналу. Текст написаний індійською тушшю ультратонким пером на тонкому спеціальному папері. Шрифт і його висоту художник підбирав близько місяця. Для роботи художник використовував спеціальні замовні окуляри.
• У 2019 році в мережі Інтернет з’явилася електронна Конституція України для дітей у вигляді коміксів. Авторами Конституції у коміксах стали брати Капранови, а художником – Олексндр Костенко.
Цікаві факти про Конституції світу
• « Батьком» нормативно-правового терміна «Конституція» у його сучасному значенні був французький мислитель Шарль Монтеск’є (1689-1755), який, зокрема, використовував його для характеристики державного ладу тогочасної Великої Британії.
• Конституція Сан-Марино є найстаршою з чинних конституцій (1600 рік);
• У Конституції Австралії прописана навіть зарплата генерал-губернатора;
• Першою все ще діючою номінальною конституцією (документ, який прямо оголошує себе конституцією) вважається Конституція США (прийнята в 1787 році). За цей час в ній відбулося всього 27 поправок (перші 10 були внесені в 1791 році, а остання – в 1992 р.) Конституція США є найменшою у світі.
• Конституція Індії вважається найбільшою у світі. Вона складається з 395 статей, 12 додатків, 500 поправок і змін та близько 117400 слів.
• Першою реально діючою європейською конституцією (і другою в світі після Конституції США) є Конституція Польщі, яка була схвалена в 1791 році.Вона мала юридичну силу менше 19 місяців, 23 листопада 1793 року ії анулював Гродненський сейм.
• У Великобританії немає конституції. Її заміняють сукупність нормативно-правових актів, судових прецедентів, конституційних угод, прийнятих у різний час.
• В Ізраїлі також немає конституції, вона знаходиться в стадії розробки, а її функції виконує кілька окремих законодавчих актів та основних законів.
• У Лівії Конституцією офіційно закріплено Коран.Фактично духовною конституцією Лівії можна вважати Зелену книгу , написану Муамаром Каддафі.
• Єдина Конституція у світі, де вказано офіційну відмову країни від війни, як форми забезпечення державного суверенітету та відмову від утримання війська є Конституція Японії..Вона відома як «Мирна Конституція» . Причина відмови – це поразка Японії у Другій світовій війні.
• Конституція Мальти проголошує країну нейтральною, яка прагне до миру.Вона дотримується політики неприєднання і відмовляється брати участь в будь-яких Союзах.
• Конституція Об’єднаних Арабських Еміратів була затверджена не референдумом, а підписана усіма правителями еміратів, тому їй притаманні ознаки міждержавного договору.
• Цікавим фактом є те, що у Конституції Еквадору закріплені права не тільки громадян, а й навколишнього середовища. За нею природа та екосистеми, які перебувають на території держави, мають право на існування та своєчасне відновлення.
• Конституцію Ісландії створили громадяни країни, які були обрані навмання. Доопрацьовувала закон Конституційна Рада Ісландії, яка щотижня завантажувала нові проекти законів в інтернет для того, щоб кожен житель країни міг прийняти участь в їх обговоренні. А відеозвіт про свою роботу викладала у YouTube.
Головне покликання Конституції – бути стрижнем держави, забезпечувати її стабільність. В Україні після приходу до влади , нові політичні сили змінюють не просто норми Конституції, а й різновид форми правління. Частково це пояснюється пошуком оптимальної моделі. Тому будемо сподіватися, що сьогоднішні зміни до конституції будуть спрямовані на її оптимізацію. А наслідком таких змін стане реформа органів влади відповідно до норм Конституції.
«Ніхто нам не збудує держави, коли ми самі її собі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути». Ці слова належать видатному українському мислителю двадцятого століття В’ячеславу Липинському, людині, яка присвятила все своє життя розбудові української державності.
І сьогодні нам би хотілося звернутися цими словами до вас, шановні студенти. Ви — громадяни України, вам належить її майбутнє. Саме вам утілювати в життя мрії і сподівання попередніх поколінь. Можливо, хтось із вас також стане творцем Конституції України — додасть нову важливу статтю до цього головного документа країни.
Нехай же Конституція України – головний підручник життя громадянина та правил поведінки Держави – стане дороговказом усім нам на шляху до щасливої України !
З нагоди цієї події у бібліотеці коледжу оформлена виставка – подія
«Конституція України – закон твого життя»
Зав. бібліотекою Кінєва М.Г.