Здрастуй, Слово,
Українська Мово!
Здрастуй на межі тисячоліть!
Квітни калиново й барвінково,
Запашна вічнозелена віть!…
Дмитро Білоус
6 листопада 1997року було підписано Указ Президента України, у якому говориться : «На підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливості ролі української мови в консолідації суспільства постановляю : «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день шанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця».
Сьогодні українські вчені вважають, що Нестор Літописець став прабатьком української писемної мови, адже він автор «Житій святих князів Бориса і Гліба й Теодосія Печерського», а також вважається упорядником (за іншою версією автором) «Повісті минулих літ».
Цікавий факт про літописця: у 80-х роках судмедексперти провели дослідження мощ святого і склали його ймовірний портрет, звідти ми і дізнались, як він насправді виглядав.
Існують версії, що раніше на території України застосовували декілька видів писемності. Деякі з них використовували грецьку абетку або латиницю. Сучасний алфавіт української мови в основному складається з аналогів грецьких літер та декількох слов’янських знаків.
Ось декілька цікавих фактів про українську мову:
– сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів;
– у українській мові багато синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид;
– найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»;
– найбільшу кількість разів перекладений літературний твір – «Заповіт»
З 2000 року існує надзвичайно цікава традиція всеукраїнського масштабу – «радіодиктант». Об 11:30 9 листопада в прямому ефірі «Українського радіо» транслюють «Диктант національної єдності», який може написати будь-який бажаючий. Зачитує текст доцент Київського університету імені Бориса Грінченка, автор підручників і посібників з української мови Олександр Авраменко. Він склав оригінальний текст диктанту, який ніхто, до моменту його зачитування в ефірі «Українського радіо», не бачив.
Не обійшлось і без змагань: у цей день щорічно стартує конкурс Петра Яцика, в якому за першість змагаються знавці української мови з усього світу, а кількість учасників вимірюється у мільйонах.
З кожним роком кількість учасників мовного флеш-мобу зростає. Традиційно до написання диктанту долучаються відомі люди, політики, митці, студенти та школярі.
Як пише Радіо Свобода, організатори повідомляють, що за 16 років зросла аудиторія та географія учасників.
Десятки тисяч листів надходять з усіх областей України, а також із-за кордону: Німеччини, Бельгії, Великої Британії, Канади, Аргентини, Литви, Норвегії, Польщі, Швеції, Франції, Росії, Білорусі, Молдови,Таїланду.
За даними організаторів, торік диктант написали майже 29 тисяч людей, жодної помилки не зробили 123 учасники.
9 листопада традиційно відзначають й найкращих популяризаторів українського слова та заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою.
Пропонуємо вашій увазі декілька висловів відомих людей про мову та писемність:
«Мова росте елементарно, разом з душею народу»
Іван Франко
«Мова – це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова – це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам’ять, найцінніше надбання віків, мова – це ще й музика, мелодика, барви буття, сучасна художня, інтелектуальна і мислительська діяльність народу»
Олександр Олесь
«Мова – втiлення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любiмо ïï, вивчаймо ïï, розвиваймо ïï! Борiмося за красу мови, за правильнiсть мови, за приступнiсть мови, за багатство мови…»
Максим Рильський
«Щоб любити – треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити»
Василь Сухомлинський
Мова – це одне з багатьох чудес світу. Вона є тим цінним надбанням нашого буття, тією скарбницею важливих знань, що визначає нашу ментальність. Наша мова втілює в собі український характер, нашу пам’ять, історію та душевну міць, наші звичаї і традиції, розум і багатющий досвід поколінь, ніжну красу і силу людської душі.
В
читальній залі бібліотеки підготовлена виставка – вікторина « Слова… В вас мудрість вічна і любов жива!»
Бережіть та шануйте мову нашого українського народу!
Бібліотекарка Дмитрієва М.О.