«Ми знаємо, що нагорода-це мир на землі,

добра воля до людей,

але ми не можемо досягти її

без рішучості та узгоджених зусиль».

 

З різдвяного звернення 1963

 королеви Єлизавети ІІ

 

 

8 вересня у віці 96 років в шотландському замку Балморал померла королева Великобританії Єлизавета II.

В четверг британську королеву взяли під медичний нагляд через стурбованість лікарів станом її здоров’я. Після цього всі діти і онуки Єлизавети II вирушили в замок Балморал в Шотландії, а британський суспільний мовник BBC змінив сітку мовлення.

В останні місяці ЗМІ повідомляли про проблеми зі здоров’ям Єлизавети II, через які їй було важко пересуватися. В результаті вона не була присутня на ряді заходів.

У червні цього року королева Великобританії стала другим за тривалістю правління монархом у світі. Попереду неї виявився тільки Людовик XIV, який правив у Франції з 1643 по 1715 роки.

Наступним монархом Великобританії стане її старший син-73-річний принц Чарльз. Його дружина, 75-річна Камілла, стане королевою-консортом (це означає, що дружина короля має рівний з ним соціальний статус і жіночий еквівалент його монархічного титулу).

 

Єлизавета II (англ. Elizabeth II), повне ім’я-Єлизавета Олександра Марія народилася 21 квітня 1926, Мейфер, Вестмінстер,  Велика Британія.

У родині Єлизавету називали зменшувальним ім’ям « Лілібет”.

29 квітня 1929 року був випущений черговий номер американського журналу «Time», на обкладинці якого була зображена 3-річна принцеса Єлизавета, що стало одним з перших публічних зображень майбутньої королеви.

Принцеса Єлизавета отримала гарну домашню освіту під керівництвом матері і гувернантки в основному гуманітарної спрямованості .

Друга світова війна почалася, коли Єлизаветі було 13 років. Саме тоді лорд Хейл запропонував евакуювати принцес Єлизавету і Маргарет в Канаду. Але їх мати рішуче відмовилася, заявивши, що ” маленькі принцеси не поїдуть без мене. Я не залишу короля. А король ніколи не покине країни». Більшу частину війни юні принцеси провели у Віндзорському замку, розташованому поблизу Лондона.

13 жовтня 1940 року 14-річна принцеса Єлизавета вперше виступила по радіо  зі зверненням до дітей, які постраждали від лих війни. Вона заявила:

«Ми намагаємося зробити все можливе, щоб допомогти нашим доблесним морякам, солдатам і льотчикам, і ми також намагаємося нести свою частку небезпеки і печалі війни. Ми знаємо, кожен з нас, що врешті-решт все буде добре».

 

У 1943 році відбулося її перша самостійна поява на публіці — візит в полк гвардійських гренадерів. У 1944 році вона стала одним з п’яти «державних радників» (особи, які мають право виконання функцій короля в разі його відсутності або недієздатності). У лютому 1945 року Єлизавета за своєю ініціативою вступила у “допоміжну територіальну службу” – жіночі загони самооборони – і пройшла підготовку як механік-водій санітарного автомобіля, отримавши військове звання лейтенанта. Її військова служба тривала п’ять місяців. Таким чином, принцеса Єлизавета стала першою жінкою з королівської сім’ї, яка формально служила в армії.


20 листопада 1947 року в Вестмінстерському абатстві відбулося весілля 21-річної принцеси Єлизавети і 26-річного Філіпа Маунтбеттена — офіцера британського флоту, учасника Другої світової війни, члена грецької і датської королівських сімей і праправнука королеви Вікторії. Напередодні весілля з принцесою Філіп отримав титул герцога Единбурзького. Наречені отримали 2500 весільних подарунків з усього світу.

 

Через рік після весілля, 14 листопада 1948 року, у Єлизавети і Філіпа народився старший син принц Чарльз, а 15 серпня 1950 року дочка — принцеса Анна.

Протягом 1951 року здоров’я Георга VI погіршилося, і Єлизавета стала поступово замінювати його на громадських заходах. На початку 1952 року принцеса Єлизавета і Філіп вирушили з візитом по країнах Співдружності, який був перерваний смертю короля.

Король Георг VI помер 6 лютого 1952 року. Єлизавета, яка на той час перебувала разом з чоловіком на відпочинку в Кенії, була проголошена королевою Великої Британії.

 

Церемонія коронації Єлизавети II відбулася у Вестмінстерському абатстві 2 червня 1953 року. Це була перша Коронація британського монарха, що транслювалася по телебаченню (трансляція коронації йшла в прямому ефірі, її подивилися 27 мільйонів чоловік).

На царювання Єлизавети II випав досить широкий період британської та світової історії, знаменними подіями якого стали розпад Британської імперії і її трансформація в Співдружність Націй, процес деколонізації, холодна війна, вихід людини в космос і висадка на Місяці, поява телебачення та Інтернету, входження Великобританії  в Європейський союз і вихід з нього, врегулювання тривалого етнополітичного конфлікту в Північній Ірландії, перемога у Фолклендській війні, участь Великобританії у війні в Іраку і Афганістані, фінансова криза 2008 року, референдум про незалежність Шотландії, пандемія коронавирусной інфекції та ін.  У цих умовах Єлизавета II змогла зберегти престиж і популярність британської монархії, хоча іноді вона стикалася з республіканськими настроями і критикою преси на адресу королівської сім’ї, особливо після розпаду шлюбів її дітей і загибелі принцеси Діани в 1997 році.

 

 

 З юних років Єлизавета ІІ цікавилася кіньми і займалася верховою їздою. Цьому захопленню вона була вірна багато десятиліть. Фотографія також дуже цікавила Єлизавету II, вона любила робити знімки членів своєї сім’ї. У 1997 році королева дала старт першому в історії інтернет-сайту британської монархії.

Ще з юності Єлизавета II була прихильницею собак благородної мисливської породи коргі, кілька з яких постійно супроводжували  її на відпочинку. Королева також вивела нову породу собак – доргі.

Титул Її Величності в Сполученому Королівстві звучить так: “Її Величність Єлизавета Друга, Божою милістю Королева Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії та інших своїх царств і володінь, Глава Співдружності, захисниця віри”.

Бібліотека коледжу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *