Щорічно 24 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з туберкульозом (World Tuberculosis Day).

Цей день був встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров’я, оскільки саме тоді у 1882 році лікар Роберт Кох оголосив про відкриття збудника туберкульозу. Це стало першим кроком на шляху діагностування і лікування небезпечного захворювання.

Туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікробактерія туберкульозу (в народі її називають паличкою Коха). Ця хвороба вражає всі органи і системи, але в 90% випадків уражаються легені.

Основне джерело інфекції – хворий з відкритою формою туберкульозу. Мікробактеріі туберкульозу переносяться повітрям невидимими найдрібнішими крапельками мокротиння, які виділяються при кашлі, чханні, розмові. При вдиханні зараженого повітря мікробактеріі туберкульозу потрапляють в організм здорової людини і викликають захворювання. Рідше зустрічається харчовий шлях передачі інфекції – через сире молоко, м’ясо, яйця від хворих на туберкульоз тварин і птахів. Заразитися також можна при користуванні рушником, посудом, постіллю хворого.

Згідно зі звітом ВООЗ, Україна входить до п’ятірки країн з найвищим рівнем захворюваності на туберкульоз. Станом на останній звітний рік, ситуація така, що Україна знаходиться на 84 місті в світі. В Україні за рік фіксують приблизно 27 тисяч нових випадків захворювання на туберкульоз та рецидивів. Близько 3700 українців щороку помирають від цієї хвороби, за інформацією Міністерства охорони здоров’я, а щодня – приблизно 10 пацієнтів. Ще 23% випадків захворювання в Україні не виявляються.

Основною причиною зростання захворюваності є зниження рівня життя населення, зростання алкоголізму, наркоманії, величезна армія безхарчинків, звільнені з виправних установ. Суттєву частку вносить і міграція населення, різко зросла за останні роки. Важливим чинником, що сприяє росту захворюваності, є скорочення охоплення населення профілактичними оглядами та зменшення частки хворих на туберкульоз, виявлених на ранніх стадіях.

Сьогодні це захворювання цілком виліковне. МОЗ України спільно з національними та міжнародними партнерами розробляє Концепцію нової програми протидії Серйозною підмогою у боротьбі з туберкульозом стають підвищення санітарної грамотності населення, поглиблення знань про причини виникнення, шляхи поширення, методи запобігання та лікування захворювання.

 

Щоб уберегти себе від зараження туберкульозом, необхідно:

– Обов’язково для виявлення хвороби щорічно необхідно проходити флюографічне обстеження!

– Відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму.

– Слідкувати за чистотою і порядком в приміщенні і за його межами.

– Не допускати захаращення і скупчення пилу.

– Щодня проводити прибирання квартири і меблів вологим способом.

– Як можна частіше провітрювати приміщення.

– Не чистити в кімнаті одяг і взуття.

– Завжди мити руки перед їжею.

– Дотримуватися режим харчування.

– Не купувати м’ясо, молоко на стихійних ринках.

– У їжу вживати тільки кип’ячене молоко.

– Дотримуватися режим праці та відпочинку.

-Гартувати свій організм.

– Займатися фізкультурою і спортом.

– Частіше бувати на свіжому повітрі.

– Боротися зі стресом.

– Регулярно проходити флюорографічне обстеження.

– Бути непримиренним до санітарних недоліків. Чи не соромитися робити зауваження немудрим.

Дотримуючись необхідні запобіжні заходи, можна убезпечити себе від небезпеки зараження. Боротьба з туберкульозом буде успішною тільки тоді, коли ми всі разом будемо дотримуватися правил боротьби з підступною хворобою і вимагати виконання їх від оточуючих. 

Цим питанням присвячена тематична полиця «Зупинимо туберкульоз разом», яка розгорнута в читальній залі бібліотеки коледжу. Книжкові та періодичні видання, представлені на виставці, висвітлюють підходи щодо організації боротьби з туберкульозом на глобальному, регіональному, національному рівнях, сучасні тенденції діагностики та профілактики, а також шляхи підвищення ефективності лікування цього поширеного захворювання.

 



Завідувачка бібліотеки  Марія Дмитрієва

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *