Установление совершенного правосудия, совершенной свободы и совершенного равенства — вот тот совсем простой секрет, который наиболее действенным образом обеспечивает наивысшее преуспевание всех классов.

Адам Смит

Шотландський філософ-етик, письменник і один з найвідоміших і прославлених економістів в світі. Всі книги Адама Сміта в тій чи іншій мірі вплинули на формування економічної теорії як суспільної науки. Він одним з перших створив логічну систему вільного ринку, засновану на простих економічних механізмах, а не на політичному регулюванні.

Адам Сміт був народжений і хрещений 5 червня 1723 р. в маленькому місті Керколді (округ Файф, Шотландія) в родині митного працівника. Батько Сміта помер ще до його народження. Навчався Адам в місцевій школі, де отримав гарну освіту. З раннього дитинства він був оточений книгами, які дуже любив читати, і виявляв велику цікавість до розумових занять. З 14 років Сміт навчався філософії в університеті в Глазго, де отримав диплом магістра і стипендію для подальшого навчання. Через три роки вступив до коледжу в Оксфорді, який закінчив в 1746 році. З 1748 року в Единбурзі Адам за підтримки лорда Кеймса почав читати студентам лекції з літератури, економіки, права та інших предметів. У 1750 році в житті Сміта відбулася важлива зустріч з Девідом Юмом, який поділяв його погляди в філософії, релігії, політиці і економіці. Їх спільні праці відіграли важливу роль в період Шотландської освіти.

У 1751 Сміт був професором логіки в Глазго. Там він читав лекції з риторики, політекономії, праву. На матеріалах своїх лекцій їм була написана і опублікована наукова книга «Теорія моральних почуттів» (1759), яка стала однією з найвідоміших його робіт. У цій книзі Сміт розкрив етичні стандарти поведінки, що підтримують стабільність в суспільстві, а також описав підхід до морально-етичної рівності серед людей. Примітно, що вже в цій роботі автор вступає в конфлікт із загальноприйнятою церковною мораллю, в якій моральність поведінки базується на страху божої кари після смерті.

Починаючи з 1764 року Адам Сміт закінчив викладацьку діяльність в Університеті Глазго. На два роки він вирушив до Франції супроводжувати прийомного сина герцога Баклі в закордонній поїздці. За цю роботу Сміту добре платили, він продовжував працювати над своєю книгою і міг не повертатися в Глазго.

У 1776 році в Лондоні Сміт закінчив роботу над книгою «Дослідження про природу і причини багатства народів», розпочату ще у Франції. Саме ця робота принесла Адаму Сміту світову славу. У цій роботі вчений детально моделює ситуацію, яким чином могла б розвиватися країна, в якій загальноприйнята повна свобода в економіці. Автор підкреслює в книзі виняткову корисність розділеної праці, індивідуального егоїзму і вільного підприємництва  Ця книга вважається головною основою економічної освіти і донині.

В 1778 році Адам Сміт переїхав в Едінбург, де отримав посаду митного комісара. Серйозне ставлення до роботи не залишало часу на наукову діяльність, але все ж Сміт робив начерки своєї третьої книги, яку так і не вдалося дописати. Перед смертю він велів спалити всі рукописи.

Помер великий економіст 17 липня 1790 року в Единбурзі від хвороби кишківнику.

Адам Сміт виконав в науці велику історичну задачу, визначивши і окресливши межі політичної економії і прививши в систему накопичену на той час суму економічних знань. Його праці являють собою одну з вершин суспільної думки XVIII ст. Згідно з ними, роль держави повинна зводитися до забезпечення безпеки всіх громадян, вирішення конфліктних ситуацій і суперечок, а також гарантування дотримання загальноприйнятих правил.

При цьому в своїх книгах і лекціях вчений відстоює думку, що саме прагнення кожної людини до досягнення власних вигод забезпечує розвиток економіки держави і приносить користь суспільству. Цей процес автор і назвав своїм відомим афоризмом «невидима рука ринку» – фраза, яку він використовував для демонстрації автономності та самодостатності системи, заснованої на егоїзмі, який виступає ефективним важелем при розподілі ресурсів. Суть її в тому, що власна вигода досяжна лише через задоволення чиєїсь потреби.

При цьому повинні гарантуватися чотири основних свободи: вибору сфери діяльності, прийняття рішень, конкуренції і торгівлі.

У 2005 році робота Адама Сміта «Багатство народів» було включено в список 100 кращих шотландських книг.

Сміт у Великобританії був увічнений на банкнотах двох різних банків: його портрет з’явився в 1981 році на облігації в 50 фунтів стерлінгів, випущеної Банком Клайдсдейл в Шотландії, а в березні 2007 року Сміт потрапив на нову серію в 20 фунтів, випущених банком Англії, що зробило його першим шотландцем, зображеним на англійській банкноті.


Європейський науково-промисловий консорціум (EUROPEAN SCIENTIFIC AND INDUSTRIAL CONSORTIUM «ESIC»), заснував медаль Адама Сміта, яка служить підтвердженням суспільного визнання заслуг фахівців і вчених в області економіки і фінансів.


Медаллю нагороджуються високопрофесійні фахівці в області економіки і фінансів за: особисті заслуги у вдосконаленні світової фінансової системи, формування та розвитку її окремих інститутів; розробку нових наукових напрямів в економіці і вирішення актуальних соціально-економічних завдань; підготовку кваліфікованих кадрів в області економіки і фінансів.

Незважаючи на час, що минув з моменту перших публікацій ідей цього автора, вони все ще залишаються основою сучасного світу. Купити книги Адама Сміта варто не тільки читачам, що вивчають економіку, але і всім, хто цікавиться цією наукою.

 

 

 

 

 

 

Завідувачка бібліотеки Марія Дмитрієва

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *