За нашу рідну Україну,
Що зберегли за всі віки –
Низький уклін і тричі «Слава!»
Українські захисники!
14 жовтня в Україні відзначається День захисника України та День Українського козацтва. Це свято було засноване Указом Президента України в 1999 році. У ньому йшлося про історичне значення і заслуги козаків у становленні української державності. Ця дата була обрана не випадково, тому що 14 жовтня відзначається церковне свято «Покров Пресвятої Богородиці», який ще з часів козаків був святковим днем для захисників Вітчизни і тісно пов’язувався з ідеями захисту рідної землі від ворогів.
В Україні немає важливішого чинника, який би був і центром, і перехрестям, і змістом переважної більшості соціальних процесів, та важливішого компонента національної й територіальної консолідації, ніж козацтво. Саме цей феномен сприяв виробленню такого способу життя українського етносу, який допоміг йому вижити в умовах не тільки відсутності власної держави, але й за часів тотального знищення всього національного, самобутнього.
“Якби у мене були козаки – я завоював би мир», – говорив Наполеон, після поразки у війні 1812 року. А греки порівнювали козаків з кентаврами, тому що сідаючи на коня, вони як би знаходили крила. Козаки завжди славилися незрівнянною витривалістю, шаленою люттю в поєдинку, зухвалою хоробрістю і дивовижною вірністю своєму бойовому братству.
В 2022 році виконується 450 років із часу створення польським урядом реєстрового козацтва (1572) . Універсалом від 5 червня 1572 р. король Сигізмунд II Август доручив польському коронному гетьманові (головнокомандуючому) Язловецькому створити загін із 300 козаків, встановивши їм плату по 2,5 злотих на квартал і сукно на жупан. Прийнятих на королівську службу козаків вносили до спеціального списку – реєстру (звідки походить їх назва – реєстрові козаки, реєстровці). Старшим над ними був поставлений шляхтич Ян Бадовський, завданням якого було за допомогою реєстровців «приборкати свавілля» запорізьких козаків. Перший козацький реєстровий загін проіснував недовго, але вже в 1578 р. король Стефан Баторій створив полк у складі 500 реєстровців (козацька делегація була запрошена і на його коронацію).
На реєстрове козацтво покладалося завдання охороняти кордони Речі Посполитої з Диким Полем, і боротися зі «свавіллям» нереєстрових, т.зв. низових козаків, аж до застосування проти них військової сили.
Чисельність реєстру не була постійною: у воєнний час вона збільшувалася, у мирний – скорочувалася. Іноді козацтво за допомогою повстань змушувало уряд збільшувати реєстр. Наприкінці XVI ст. він зріс до 1 тисячи чоловік.
Реєстр як самостійний стан користувався певними правами й обов’язками і мав обмежену автономію. На чолі реєстру стояв старший (самі козаки називали його гетьманом), що обирався на загальновійськовій раді. Разом з ним обиралася військова старшина: наказний старший, 4 осавули, обозний – начальник артилерії, писар, полковники і сотники. Польський уряд прагнув висувати на старшинські посади своїх кандидатів, щоб забезпечити контроль над реєстром.
Козаки, що вступили до реєстру, одержували ряд привілеїв: вони цілком переходили під юрисдикцію Війська, звільнялися від податків і повинностей, одержували право на володіння землею. Однак, їхні права і привілеї часто порушувалися магнатами і місцевою адміністрацією.
Таким чином, на початку XVII ст. існувало три категорії козаків:
Ø реєстрові;
Ø запорозькі або низові, що жили за межами «волості» і не визнавалися польською адміністрацією;
Ø волосні і городові, які жили «на волості», але також не мали офіційного статусу.
Після ліквідації в Україні в 1782 році полково-сотенного устрою реєстрове козацтво було повністю скасоване.
Найбільш видатною постаттю в історії українського реєстрового козацтва був гетьман України й засновник Української гетьманської держави Богдан-Зіновій Михайлович Хмельницький (бл. 1595 – 1657). Свою політичну й військову кар’єру він розпочав після вступу 1618 року до Чигиринської сотні реєстрового козацького війська. Був учасником багатьох військових подій і козацьких повстань 20 – 30-х років XVII століття, перебував на дипломатичній службі.
Видатні козацькі полководці починали свій шлях у реєстровому козацтві. Це – Петро Сагайдачний, Северин Наливайко, Іван Виговський, Іван Мазепа, Михайло Дорошенко й інші.
2002 року вперше в незалежній Україні відродилося Українське Реєстрове Козацтво. На посаду гетьмана козаки одностайно обрали спадкового козака, відомого вченого, члена-кореспондента Національної академії наук України, доктора технічних наук, доктора богослов’я, ректора Державного університету інформатики і штучного інтелекту МОН України Анатолія Івановича Шевченка. Сучасне Українське Реєстрове Козацтво успадкувало військові традиції, традиції честі, відваги, відданості Уряду, обраному народом, дисципліни й порядку.
Саме ці традиції були закладені при формуванні військових частин Уряду Української Народної Республіки в 1918 – 1921 роках. Ми успадковуємо від них український національний дух, віру, почуття патріотизму, любові до нашої славної Батьківщини. Девізом колишніх реєстровців було: “Збережемо честь – збудуємо славу!”, а девізом сучасних козаків-реєстровців є: “До міцної держави та добробуту народу України – через духовність і патріотизм кожної людини”.
В бібліотеці коледжу ви можете ознайомитися з чудовою книгою Андрія Климова «Славетні гетьмани України». Це безпрецедентна спроба українського письменника простежити перебіг історії крізь призму доль великих гетьманів нашої країни.
Завдяки ілюстраціям народного художника України Сергія Якутовича на сторінках книжки постають ті далекі буремні події. А образи славетних гетьманів оживають на реалістичних портретах, створених Олександром Крутиком.
Крім того видання цікаве поданими в ньому картами з унікальної приватної колекції європейських карт XVI – XVIII століть Андрія Осадчука.
До дня захисника України в читальній залі бібліотеки підготовлена виставка – свято « Вартові Вітчизни». Бажаючих запрошуємо ознайомитися.
Шановні викладачі, студенти та співробітники коледжу, прийміть найщиріші вітання зі святом
Покрови Пресвятої Богородиці та Днем захисника України!
Щиро зичимо вам міцного здоров’я, сімейного затишку, сили й наснаги та впевненості у щасливому майбутньому рідної держави.
Нехай Пресвята Богородиця береже усіх нас від лиха!
Бібліотека коледжу