Я є народ, якого Правди сила
Ніким звойована ще не була.
Яка біда мене, яка чума косила!-
А сила знову розцвіла.
Павло Тичина
8 – 9 травня Україна традиційно вшановує День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У ці дні важливо нагадати про непересічну роль українців у перемозі Об’єднаних Націй у Другій світовій війні, висловити повагу всім борцям проти нацизму, увічнити пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у ці роки.
День пам’яті і примирення – пам’ятний день в Україні, відзначається з 2015 року в річницю перемоги над нацизмом у Європі. Відповідно до указу Президента України, метою відзначення є «гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги усім борцям проти нацизму».
Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття.
У війні взяли участь 80 % людства, бойові дії велися у 2/3 існуючих на той момент держав. Війна розпочалася 1 вересня 1939 року із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945-го беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема, Голокост), а також уперше і востаннє використана атомна зброя. До армій ворожих сторін було залучено понад 110 мільйонів солдатів, загальні втрати військових та цивільного населення складають від 50 до 85 мільйонів осіб. За результатами війни було створено ООН (Україна – одна із засновниць) і сформовано нову систему міжнародних відносин.
За роки війни в Україні було повністю зруйновано 1710 міст та 70 000 сіл, спалено 6 млн. будинків, залишилися без дахів над головою – майже 25 млн. людей. Країна втратила 30% національного багатства.
8 травня у всьому світі також відзначається Всесвітній день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Саме в цей день народився засновник Міжнародного руху Анрі Дюнан. За його ініціативи були створені перші групи волонтерів, які надавали допомогу всім пораненим на полях бойових дій. Також Дюнан став одним з творців всесвітньо відомого комітету Червоного Хреста.
Червоний Хрест — всесвітня організація. Основоположні принципи Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця — надання допомоги всім нужденним без дискримінації за національною, расовою, статевою, релігійною, мовною, класовою ознакою чи політичними переконаннями.
Міжнародний комітет Червоного Хреста веде постійну гуманітарну діяльність на території понад 80 країн, а при необхідності і в будь-якій точці світу. Штаб-квартира базується в місті Женева.
Сьогодні в рядах Червоного Хреста України задіяні понад 6,3 мільйона волонтерів. Щорічно вони обслуговують понад 105 тисяч самотніх людей похилого віку, майже 23 тисячі інвалідів війни й праці, понад 25 тисяч учасників Другої світової війни, понад 8 тисяч людей з інвалідністю з дитинства.
День пам’яті та примирення та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні символізує не тріумф переможців над переможеними, а має бути нагадуванням про страшну катастрофу і застереженням, що не можна розв’язувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією. Найважливішим підсумком війни має бути не культ перемоги, а вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами. Наша пам’ять є запобіжником від того, щоб подібні лиха ніколи не повторювалися.
Історія нас вчить, що Український народ перемагає тоді, коли ми єдині, соборні, діємо разом і захищаємо те, що нам дороге.
Коли ми разом, коли ми відчуваємо, що справедливість на нашому боці і стоїмо за свою землю, тоді ми непереможні!
У читальній залі бібліотека підготовлена виставка – спомин « Ніколи Знову…1939 – 1945»
Зав. бібліотекою Дмитрієва М.О.