У нашій суспільній свідомості вітає одна дуже проста думка, яка безпосередньо пов’язана з питаннями здоров’я і проблемами його відсутності. «Буде здоров’я – решта додасться», – так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення.
Здоров’я – це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Однак його дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя.
Міжнародний святковий день, спрямований на залучення широкої громадської уваги до цих проблем і питань – Всесвітній день здоров’я, відзначається щорічно 7-го квітня.
Дата святкування Всесвітнього дня здоров’я приурочена дню створення Всесвітньої організації охорони здоров’я, відомої нам під абревіатурою «ВООЗ», а точніше дню прийняття статуту цієї організації. Статут ВООЗ було прийнято 7-го квітня 1948-го року, тоді ж, на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я і виникла ідея проводити це міжнародне свято. До 1950-го року цей день відзначався 22-го липня, в день, коли сталася масштабна ратифікація запропонованого Статуту ВООЗ, потім День закріпився за нинішньою датою.
Традиції святкування Всесвітнього дня здоров’я нерозривно пов’язані з діяльністю всієї системи нашої охорони здоров’я.
Працівники клінік, лікарень і госпіталів, ті хто так чи інакше з обов’язку професії і служби надає медико-санітарну допомогу всім, хто її потребує, як найкраще розуміють цінність здоров’я.
Профілактика та увага до нашого власного здоров’я, – є основною метою проведених медиками в цей день акцій та заходів.
Протягом всього існування людства виникали багато масштабні епідемії та спалахи смертельно небезпечних захворювань.
Спалахи респіраторних захворювань трапляються і в наші часи. Вони виникають тоді, коли серед людей з’являється новий штам вірусу, що і відбулося із COVID -19, який вперше було ідентифіковано у Китаї. За 2 млн років еволюції наша імунна система навчилася боротися з більшістю відомих інфекцій, але новий коронавірус захоплює її зненацька – тому з ним так важко впоратися і так легко заразитися.
Оскільки це новий вірус, у населення практично немає імунітету до нього. Це сприяє швидкому поширенню вірусу від людини до людини по всьому світу. Можуть пройти місяці,а можливо і роки перш ніж буде розроблена ефективна вакцина.Тому, треба бути дуже обережними, дотримуватися заходів безпеки .
Існує досить багато можливостей захистити себе та своїх рідних за допомогою фармацевтичних та нефармацевтичних засобів.
Нефармацевтичні засоби направленні на попередження поширення респіраторних захворювань за допомогою не медикаментозних засобів, вони можуть допомогти людям захистити себе та інших від зараження і поширення респіраторних захворювань , особливо важливі під час спалахів інфекційних захворювань – грипом чи COVID-19, а також , щоб уповільнити поширення респіраторних вірусів.
Що можна зробити особисто:
Ø Залишайтеся вдома, якщо ви захворіли (це стосується лише легких форм захворювання, при погіршенні стану обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря).
Ø Прикривайте рот під час кашлю чи чхання зігнутим ліктем, або краще одноразовою серветкою. Часто мийте руки з милом чи обробляйте антисептичними спиртовмісними засобами, уникайте близького контакту з тими, хто має гарячку або кашель
Рекомендації щодо загальної профілактики захворювання на COVID-19
Ø проводити наскрізне провітрювання приміщень та проведення вологих прибирань із використанням дезінфекційних засобів у приміщеннях;
Ø не допускати до роботи осіб з ознаками інфекційного захворювання;
Ø виділити приміщення для тимчасової ізоляції осіб з ознаками гострого респіраторного захворювання (в разі виявлення такої особи, вжити заходів для ізоляції від здорових осіб та негайно повідомити про випадок відповідний заклад охорони здоров’я);
Ø обмежити масові заходи в закритих приміщеннях;
Ø забезпечити необхідні умови для дотримання працівниками правил
Ø особистої гігієни (рукомийники, мило, одноразові рушники, серветки тощо);
Ø проводити регулярну обробку рук спиртовмісним засобом та/або мити їх з милом;
Ø забезпечити медичні пункти необхідними засобами та обладнанням (термометрами, бактерицидними випромінювачами, дезінфекційними та антисептичними засобами, засобами особистої гігієни та індивідуального захисту тощо);
Ø дотримуватися правил респіраторної гігієни (при кашлі та чханні прикривати рот і ніс серветкою або згином ліктя; відразу викидайте серветку в контейнер для сміття з кришкою і обробляйте руки спиртовмісним антисептиком або мийте їх водою з милом);
Ø користуватися одноразовими масками при необхідності, проводити їх заміну, як тільки вони стануть вологими чи забрудняться.
Рекомендації для студентів:
Ось кілька важливих кроків для захисту себе і інших від зараження і поширення респіраторних захворювань як у ВНЗ, так і за його межами (це стосується лише легких форм захворювання, при погіршенні стану обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря/ поліклініки):
Ø Тримайтеся подалі від інших людей, якщо ви захворіли або одягайте одноразову медичну маску.
Ø Підтримуйте зв’язок з вашими викладачами і друзями по електронній пошті, в текстових повідомленнях або по телефону.
Ø Багато відпочивайте.
Ø Пийте багато рідини – мінеральна не газована вода, чай. Якщо у вас є супутні хронічні захворювання або ви схильні до високого ризику ускладнень респіраторних захворювань, негайно зверніться до лікаря.
Ø Дотримуйтесь дистанції
Ø Намагайтеся не ділитися посудом із захворілими особами.
Ø Уникайте місць, де збираються великі групи людей, таких як класи, концерти, фестивалі та спортивні заходи, особливо якщо ви схильні до високого ризику ускладнень респіраторних захворювань (наявні хронічні захворювання дихальної, серцево-судинної систем).
Ø Намагайтеся брати участь в зборах або заняттях в онлайн режимі, щоб уникнути особистого контакту з людьми, які можуть бути хворі.
Зупинити поширення вірусів можливо, якщо виконувати кашльовий етикет:
Ø При кашлі або чханні прикривайте ніс і рот одноразовою серветкою, це допомагає попередити поширення вірусу через ваші руки та поверхні.
Ø Викиньте використані серветки, а потім вимийте руки. Якщо немає можливості вимити руки, обробіть їх спиртовмісним антисептиком.
Ø Рекомендовано носити одноразову маску для обличчя під час захворювання, щоб знизити ризик поширення хвороби іншим.
Ø Ретельно і часто мийте руки з милом і теплою водою.
Ø Якщо мило і тепла вода недоступні, використовуйте спиртовмісний антисептик для рук з вмістом спирту не менше 60%.
Ø Не торкайтеся до своїх очей, носа або рота брудними руками. Миття рук знижує кількість респіраторних вірусів, які можуть поширюватися, коли ви торкаєтеся рук інших людей або торкаєтеся поверхонь таких як клавіатура, мобільні телефони, пульти дистанційного керування телевізора, столи і дверні ручки.
Ø Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаєтеся
Ø Клавіатури, пульти телевізорів, мобільні телефони, столи та дверні ручки слід чистити часто і ретельно
Точний термін виживання вірусу COVID-19 на сьогодні не відомий, проте очищення поверхонь і об’єктів, до яких часто торкаються, знижує кількість вірусів, які можуть поширюватися під час дотику до зараженої поверхні, а потім до ваших очей, носа або рота.
Ви також можете використовувати спиртовмісні та хлорвмісні дезінфікуючі засоби. Завжди дотримуйтесь інструкцій з використання дезінфікуючих засобів, на етикетці продукту.
Будьте готові та проінформовані
Будьте в курсі епідемічної ситуації щодо поширення респіраторних захворювань, в т. ч. COVID-19, використовуючи офіційні джерела:
офіційний сайт ВООЗ https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
офіційний сайт ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» https://phc.org.ua/
Здоров’я може мати дуже дорогу ціну. І переважно це стосується спроб повернути його на своє місце.
У Всесвітній день здоров’я ми бажаємо всім його надійного зберігання. Всім хворим – як найшвидшого одужання.
Всім нам – бути здоровими і життєрадісними !
У читальній залі бібліотеки розташована виставка-порада «Здоровим бути здорово!»
Зав. бібліотекою Кінєва М.Г.