Бібліотека – море книг,

Бібліотека – храм науки…

Переступайте наш поріг,

Беріть скарби нетлінні в руки.

Вони – це згусток давнини,

Вони – всіх епох розмова.

Вони прийшли із давнини

Як наша виспівана мова.

 

 

Бібліотеки – один з інструментів нашої цивілізації, який вже багато століть доводить свою ефективність в процесах збереження, накопичення і передачі людських пізнань.

Вважається, що вперше аналоги сучасних бібліотек з’явилися ще близько 2,5 тис. років до нашої ери на Сході.

Це були зібрані в одному з древніх вавілонських храмів міста Ніппур глиняні таблички на яких їх сучасники запам’ятали важливу для них інформацію для наступних поколінь.

Перші бібліотеки в Київській Русі стали відкриватися при церквах і монастирях після прийняття в 988 році християнства. Найбільшою і найбагатшою у той час була бібліотека Софії Київської, заснована в 1037 році Ярославом Мудрим. В цілому в бібліотеці налічувалося до 900 томів рукописних книг — грандіозна для середньовіччя кількість.

 

 

Книги, які виходили з майстерень Софійського собору, стали основою інших бібліотек, зокрема величезної бібліотеки Печерського монастиря, яка з кінця ХІ ст. стала найбільшим центром культурного життя Київської Русі.

Під час монголо-татарської навали книги гинули у війнах і пожежах. З тих часів збереглися лічені екземпляри бібліотеки Софії. Найвідоміші:


Реймське євангеліє (яке донька Ярослава Мудрого Анна вивезла до Франції з Києва). На цій книзі приносили клятву французькі королі, а в даний час дають клятву президенти Франції, Остромирове євангеліє (1056-1057), Мстиславове євангеліє XII ст.

У Західній Україні активний бібліотечний рух починається зі створення Галицько-волинського князівства (приблизно з ХІІІ ст). При дворі князя Володимира Васильковича — книжника і філософа — існувала величезна книжкова майстерня.

З появою книгодрукування в середині XV в. відбуваються великі зміни у всьому європейському книговиданні і, звичайно, бібліотечній справі. Значний розвиток бібліотеки придбали в XVI ст, великі книгосховища з’явилися при школах в Острозі й у Львові. У XVII ст. організована бібліотека Київської академії. У XVIII ст. значні бібліотеки мала заможна  козацька старшина, єпископи, монастирі, різні школи.

 

Сучасні бібліотеки світу вражають своїми формами та новаторськими ідеями.

Пропонуємо вашій увазі декілька із них:

 

Ø     Коли вперше бачиш публічну бібліотеку Канзасу на фотографії, відразу і не скажеш, що це – будівля. Фасад, відомий під назвою Книжкова полиця, являє собою 8-метрові корінці. Вони покривають одну зі стін бібліотеки. Всього “книг” – 22 штуки. Вони підібрані так, щоб відображати найрізноманітніші кола читання. Читачам Канзасу було запропоновано вибрати книги, які вони хочуть бачити в якості обкладинок фасаду.

 Ø     А ось Національна бібліотека Казахстану більше схожа на літаючу тарілку або раковину якогось морського молюска. Вибір форми будівлі, звичайно ж, не випадковий. Адже в такому варіанті Сонце максимально довго і яскраво зможе висвітлювати приміщення всередині бібліотеки.

 

 

Ø     Проект зі створення Стокгольмської громадської бібліотеки передбачає створення « нескінченної» стіни книг. У центрі цієї бібліотеки величезна стіна з полицями, заставленими книгами. Відвідувачі можуть ходити по галереях, встановлених уздовж цієї стіни, і брати необхідні книги. А для збільшення ефекту нескінченності з боків цієї стіни встановлені дзеркала.

 

Ø     Чудовий архітектурний комплекс, який споруджений на точному місці знаменитої стародавньої бібліотеки в місті Олександрії – миттєво вражає! З басейну прісної води “піднімається” 7-поверхова будівля у вигляді сонячного диска (3 поверхи зверху і 4 під землею). Будівля розташована прямо навпроти сонця, що сходить з-за Середземного моря. За задумом архітектора, будівля повинна була символізувати Схід Сонця.

 

 

Ø     Національна бібліотека в Чехії стала однією з найсучасніших бібліотек у світі. Архітектурний ансамбль даної будівлі складається з трьох об’єктів такої форми, яка дозволяє мінімізувати обсяг і збільшити огляд оточуючих будівлю дерев.

 

 

 

 

 В Україні сьогодні налічується близько 40 тисяч бібліотек.

Серед ведучих — Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, в Києві. Вона  є найбільшою в Україні. У ній працює понад 900 співробітників. Розмір фонду-близько 15 млн. одиниць зберігання. Ця бібліотека входить до 20-ки найбільших національних бібліотек світу.

Бібліотека Ізмаїльського агротехнічного фахового коледжу була створена в 1954 році. Вона належить до групи спеціальних, галузевих бібліотек. Сьогодні її фонд складає більше 84.000 екз. книг, альбомів, брошур і буклетів.

За 500 років після винаходу друкарства книга і бібліотеки завоювали весь світ і супроводжують людину у всіх сферах його навчання, праці, побуту та культури.

 

 

Бібліотека коледжу

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *