«Туберкульоз – знай, стережись, не бійся!»

«Для сучасної медицини туберкульоз – цілком виліковне захворювання.

І дуже важливо, щоб це розуміли всі члени громади.

Щоб кожен робив все від нього залежне, щоб працювали три речі: 

швидка діагностика, ефективне лікування, підтримка і допомога тим, 

хто хворіє або перехворів на туберкульоз.»

Картлос Канкадзе, керівник проекту USAID “Посилення контролю за туберкульозом в Україні».

 

Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в день, коли в 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про зроблене їм відкриття збудника туберкульозу. У 1993 році рішенням ВООЗ туберкульоз був визнаний глобальною надзвичайною проблемою, а день 24 березня – Всесвітнім днем боротьби із захворюванням на туберкульоз.

Він   є важливою подією і має в усьому світі велике значення для підвищення рівня обізнаності людей про симптоми цього захворювання, його діагностику та лікування, а також щодо важливості встановлення ефективного контролю за поширенням туберкульозу.

У цей день слід використати всі наявні можливості для досягнення значного збільшення виявлення хворих на туберкульоз за допомогою проведення популярних освітніх програм, підвищення рівня компетентності керівних працівників щодо проблеми туберкульозу в країні для прийняття ними відповідних організаційних заходів і мобілізації громадськості. Це також можливість для зміцнення політичної і соціальної рішучості з метою забезпечення подальшого прогресу у боротьбі із туберкульозом . Всім країнам  треба підвищити обізнаність про згубні наслідки туберкульозу для здоров’я людей і для суспільства, та інформувати про економічні наслідки туберкульозу, і таким чином активізувати зусилля по боротьбі з глобальною епідемією цієї хвороби.

Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз був встановлений за ініціативи Громадського руху «Українці проти туберкульозу» Указом Президента України № 290  від 22 березня 2002 року.

Україна посідає друге місце в Європейському регіоні за рівнем захворюваності на туберкульоз. За даними ВООЗ, в нашій країні щороку не виявляється близько 24% нових випадків захворювання на туберкульоз. Ймовірними причинами такого великого відсотка не виявлення випадків туберкульозу може бути недостатній рівень діагностики, обмежений доступ до медичної допомоги певних категорій населення та пізнє звернення за медичною допомогою. Україна є однією з десяти країн з найвищим в світі тягарем захворюваності на мультирезистентний туберкульоз, тобто щонайменше 23% нових випадків туберкульозу, виявлених в Україні, не піддаються лікуванню звичайними протитуберкульозними препаратами, отже є резистентними, а більше 40% таких нових випадків вже мають деструктивну форму.

Більшість наших співгромадян, яких вражає туберкульоз, знаходиться в найбільш продуктивному і працездатному віці. Прийнято вважати, що туберкульоз – це хвороба, яка вражає виключно представників соціально-дезадаптованих верств населення. Однак історії відомо безліч прикладів, коли від цієї хвороби страждали відомі люди, яких не можна віднести до зазначеної вище категорії. Однією з найяскравіших українських особистостей, яка боролася з цим підступним недугом, була Леся Українка. Для того щоб захворювання розвинулося, потрібен поштовх – ослаблення імунітету, до якого призводять стреси, нерегулярне і незбалансоване харчування, часті застуди, слабка фізична підготовка. Так, більше шансів захворіти в того, хто живе в поганих умовах, погано харчується, оскільки це негативно позначається на імунітеті. Але багатство саме по собі не є гарантією від туберкульозу, втім, як і від інших захворювань. Якби це було так, то від туберкульозу не померли б Вів’єн Лі, Елеонора Рузвельт, багато інших досить відомих і заможних людей (наприклад, у 2009 році від туберкульозу помер український письменник Павло Загребельний, Герой України, лауреат Державної премії СРСР, автор знаменитої «Роксолани»).

Своєчасно виявлений туберкульоз – виліковний! Ось чому вкрай важливим виявляється розробка програм інформування та навчання, охоплення громадян, спільнот та громад знаннями про туберкульоз, його профілактику, виявлення та лікування, відповідальне ставлення до особистого та громадського здоров’я тощо.

Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом від людини при відкритій легеневій формі захворювання, під час розмови, при кашлі або чханні. Збудник відрізняється високою здатністю заражати. Люди, які інфіковані, але не хворі на активну форму туберкульозу, не є заразними.

Найбільшу небезпеку для оточуючих представляють пацієнти з відкритою формою туберкульозу! Кожен хворий здатний заразити 10-15 осіб за рік.

Невиражена симптоматика, особливо на початку захворювання – основна причина пізньої діагностики туберкульозу! Більшість хворих пов’язує незначні скарги з перевтомою, стресами, простудними захворюваннями.

Перші ознаки туберкульозу – підвищена стомлюваність, слабкість, схуднення, втрата апетиту, субфебрильна температура (37-37,5 оС) пітливість (особливо вночі). В активній стадії з’являються характерні для туберкульозу симптоми: кашель з виділенням мокротиння; біль у грудній клітині; кровохаркання (виділення мокроти з домішкою крові); задишка, брак повітря; лихоманка з ознобом, високою температурою (до 39оС); сильна слабкість; збільшення лімфатичних вузлів.

Запорука успішного лікування – точне виконання рекомендацій лікаря і акуратний прийом ліків. Нерегулярний прийом протитуберкульозних препаратів може призвести до рецидиву захворювання, сприяє розвитку стійкої до лікування форм туберкульозу, збільшує ризик передачі інфекції рідним і близьким.

До первинної профілактика відноситься вакцинація. Перше щеплення (БЦЖ) відповідно до календаря щеплень проводиться на 3-5 день життя в пологовому будинку. Вторинна профілактика туберкульозу включає в себе ранню діагностику захворювання.  З цією метою застосовують профілактичні огляди, флюорографію легенів, туберкулінодіагностику.

Дотримуючись необхідних запобіжних заходів, можна убезпечити себе від небезпеки зараження. Боротьба з туберкульозом буде успішною тільки тоді, коли ми всі разом будемо дотримуватися правил боротьби з підступною хворобою і вимагати виконання їх від оточуючих.

А якщо ви думаєте, що вас це не торкнеться, то ви помиляєтеся. Туберкульоз не переможений, він серед нас, і в кожну хвилину на Землі від нього страждають люди.

Всесвітній День боротьби з туберкульозом був заснований для того, щоб закликати населення берегти власне здоров’я.

Кожна людина повинна до кінця усвідомити всю небезпеку, яку несе туберкульоз, і зробити все можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких та рідних від цієї хвороби.

То ж ,варто наголосити на тому, що своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування.

Профілактичні флюорографічні огляди, дотримання здорового способу життя, раціональне повноцінне харчування, правила особистої гігієни – це запорука здоров’я та вагомий крок на шляху протидії захворюванню.

У читальній залі бібліотеки коледжу розташована тематична полиця «Обережно! Туберкульоз!»

Зав. бібліотекою  Кінєва М. Г.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *