«Єдиний засіб утримати державу в стані незалежності від будь-кого – це сільське господарство. Володій ви хоч всіма багатствами світу, якщо вам нічим харчуватися – ви залежите від інших. Торгівля створює багатство, однак сільське господарство забезпечує свободу»
Жан-Жак Руссо.
З давніх – давен восени, коли землю вкриває жовте листя, коли зібрано врожай, а комори та стодоли заповнені збіжжям, ми відзначаємо Свято працівників сільського господарства.
Від самого ранку до пізньої ночі аграрії та фермери України невпинно працюють, забезпечуючи країну всім необхідним. Без жодних вагань їх праця є важкою і клопіткою. Щоб визнати тяжку працю та показати шанобливе ставлення до аграріїв держава запровадила свято – День працівників сільського господарства, яке було започатковано указом президента Леоніда Кравчука від 7 жовтня 1993 року “на підтримку ініціативи працівників агропромислового комплексу України”.
День працівників сільського господарства відзначається щороку третьої неділі листопада. 2021 року ця дата випадає на 21-ше число.
Землеробство у світі було відкрите більше ніж шістсот поколінь до нас, тому це досить старовинна справа.Україна з давніх часів славиться своїми чорноземами, а сільськогосподарські продукти є однією з основних статей експорту вже багато століть. Так, за античних часів від причорноморських грецьких колоній до Афін щороку поставлялося 17 тис. т зерна.
З другої половини першого тисячоліття на українських землях з поширенням борони і плуга почали використовувати двопільну, а потім – трипільну систему землеробства.
В пізніші часи характер землеволодіння мав регіональні особливості. Так, в Придністровських районах селянам надавалося стільки землі, скільки вони могли обробити. На Правобережній Україні утвердилася фільварково-панщинна система, за якою селяни мали відробляти певну кількість днів на землі феодала.Але спільною рисою землеробства Наддніпрянщини, Лівобережжя, Слобожанщини, Північного Причорномор’я та інших регіонів сучасної України було екстенсивне введення господарства.При цьому, серед основних культур були жито, пшениця, ячмінь, овес, гречка, горох. З кінця 18 ст. почали зростати площі під технічними культурами: коноплею, льоном, тютюном. Також почали вирощувати картоплю та конюшину.
Хліб здавна вважався символом святості, символом радості, щастя, здоров’я та багатства. Із хлібом зустрічали новонароджене дитя, з хлібом вітали і породіллю. Пізніше з хлібом виряджали дитя «до Христа», а коли підросте, то з хлібом видряджали й до школи. З хлібом одружували молодих, хлібом благословляли батьки дітей до шлюбу.
Є у нашого народу один прекрасний звичай, пов’язаний із жнивами.
Це обжинки, своєрідний вінець жнивам. Завершуючи косовицю, залишали на обочині поля жмут колосся, яке називали «бородою». Підв’язуючи пучечок стрічкою, оздоблювали квітами, а вершок надламували, щоб колосся схилилося долу, як подяка щедрій ниві. В підніжжі клали окраєць хліба й дрібок солі і засівали вим’ятим з кількох колосочків зерном клаптики землі, приказуючи: «Сійся – родися, жито-пшениця, всяка пашниця, краща ніж той рік!»
В перші роки незалежності України було впроваджено немало реформ та вкладено багато зусиль для розвитку сільськогосподарської діяльності. Сьогодні наша країна досягла успіхів у цій справі та є знаною далеко за її межами. Серед іншого варто зазначити, що за рік в Україні вирощується у сім разів більше зерна, ніж кави у всьому світі.
Перспективним вважають і вирощування кукурудзи та розведення курей. Окрім цього наша країна є світовим лідером із виробництва соняшника.
У цей святковий день ми маємо нагоду подякувати землі і тим, для кого селянська праця є сенсом життя, хто попри труднощі чесно і сумлінно робить свою справу. Господарників сіл не дарма називають годувальниками країни, адже з хлібного зерна починається потужність та сила нашої економіки, відповідно і розвиток держави.
День працівників сільського господарства – це свято дбайливих господарів, усіх, хто розумом і руками, серцем і душею, у селі і в місті щодня долучається до важливих аграрних справ. Ми щиро вітаємо усіх викладачів та співробітників коледжу із професійним святом! Бажаємо щастя, здоров’я,прихильної долі і вагомих здобутків, невичерпної енергії та професійної удачі!
В читальній залі бібліотеки оновлена та доповнена виставка – свято «Моя земля – земля моїх батьків».
Бібліотекарка Дмитрієва М.О.