«Він зрушив землю»

Вчений Микола Коперник висунув революційну теорію про те, що саме Сонце, а не Земля знаходиться в центрі світу. А навколо нього рухаються планети, в тому числі і Земля зі своїм супутником – Місяцем. Далеко від сонячної системи розташувалася сфера зірок. Іншими словами астроном скинув нашу планету до рангу рядового космічно тіла. Видимий рух зірок і планет він пояснив річним і добовим обертанням Землі навколо Сонця. Вчений вперше описав зміну дня і ночі, пір року. У своїй праці «Про обертання небесних сфер» (1543 рік), який Коперник присвятив Папі Римському, він описав всю неспроможність панувавшого раніше уявлення про небесне і земне. Також в книзі геній помістив таблиці зірок, інструкції зі спостереження за планетами, корисні відомості по сферичній астрономії і тригонометрії, пояснив більш докладно нову систему світу. Після його смерті папа Григорій XIII на основі дослідних даних Миколи Коперника ввів більш точний календар – Григоріанський.

Вчення Коперника мало велике значення у розвитку природознавства, його ідеї були розвинуті в подальшому у працях Джордано Бруно, Галілео Галілея, Й. Кеплера, І. Ньютона та інших.

Народився Микола Коперник 19 лютого 1473 р. в польському місті Торунь в сім’ї купця і був четвертою дитиною в сім’ї.

Початкову освіту він здобув в школі при костьолі святого Яна. Після смерті батька турботу про племінника прийняв на себе його дядько – єпископ Лукаш Ваченроде, брат матері.

У другій половині жовтня 1491 р. Микола Коперник з братом Анджєєм приїхав до Кракова і записався на факультет мистецтв Краківської Академії (зараз Ягелонський університет). Саме в Кракові Коперник зацікавився наукою про небо, прослухавши курс з астрономії, астрології та математиці.

Після навчання у Кракові молодий вчений продовжив свою освіту на юридичному факультеті Болонського університету. В 1503 году он завершив свою формальну освіту та отримав від Феррарського університету ступінь доктора канонічного права.

У “Малому коментарі”, написаному приблизно в 1516 р. Коперник дав попередній виклад свого учення, точніше своїх гіпотез. На початку листопада 1520 р., в самий розпал війни з хрестоносцями, Коперник обирається адміністратором володінь капітулу в Ольштине і Пененжно. Під його командуванням нечисленний гарнізон Ольштина, зумів його відстояти.

Ольшинський Замок – найдавніша й найбільш показна пам’ятка міста. Зараз у замку Вармінської капітули (капітула – орган костельної влади, замок IV століття) міститься Музей Вармії і Мазур.

Колись тут також жив Микола Коперник.

 Незабаром після укладення перемир’я в квітні 1521 р. Коперник призначається комісаром Армії, а осінню 1523 р. – канцлером капітулу.

До початку тридцятих років робота над створенням нової теорії і її оформленням в праці “О зверненнях небесних сфер” була в основному закінчена. На той час майже півтора тисячоліття проіснувала система пристрою миру,запропонована старогрецьким вченим Клавдієм Птолемеєм. Коперник вважав, що чоловік сприймає рух небесних тіл так само, як і переміщення різних предметів на Землі коли він сам знаходиться в русі. Спостерігачеві, що знаходиться на Землі, здається, що Земля нерухома , а Сонце рухається навколо неї. На самій же справі це Земля рухається навколо Сонця  протягом року здійснює повний оборот по своїй орбіті. Він спробував удосконалити геоцентричну систему світу викладену Птолемєєм в “Альмагесте”.

Коперник помер 24 травня 1543року в місті Фромборке, де і жив останнім часом. Якийсь час його праця вільно розповсюджувалася серед учених. Тільки тоді, коли у Коперника з’явилися послідовники, інквізиція “спохопилася”.

Упродовж довгого часу місце поховання Миколая Коперника було невідомим. Лише 2008 року за допомогою аналізу ДНК вдалося з’ясувати, що вчений похований у кафедральному соборі міста Фромборка.

Серед сучасників Микола Коперник був відомий не тільки як знавець астрономії, а також як державний діяч і майстерний лікар.


Крім астрономічних досліджень Микола Коперник винайшов гідравлічну систему і водопровід. Гідравлічні розробки вченого на початку XVI століття були досить прогресивні. Він був першим, хто спроектував комплекс для ефективного використання водних ресурсів. Винахід поставляв в будинок воду, регулював стік, забезпечував річкове судноплавство, використовував водну енергію для млинів, наповнював фортечні рови і міські колодязі водою. Сьогодні у польських містах Фромборк і Ґрудзьондз діють створені його рукою водопроводи. Крім того вчений є основоположником нової польської монетної системи.

                                          

 

 

 

 

 Завідувачка бібліотеки Марія Дмитрієва

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *