Мораль і право, Право і Закон

Рушійні сили для життя людини,

А їх знання надасть нам вірний тон

І розвитку держави – України.

Конкретно мусим жить, не навмання.

Щоб забезпечить вам своє майбутнє,

Свідомо накопичуйте знання.

Все, що завчили, стане незабутнім.

Людина –  найголовніший скарб нашої планети. Кожен з нас – неповторна особистість, цілий Всесвіт, і він унікальний, тому що ніколи і ніде не може повторитися. Сучасна людина – часточка суспільства, тому має права та обов’язки. І, якщо з обов’язками все доволі зрозуміло, то свої права людині доволі часто доводиться захищати. І зробити це самотужки  інколи буває проблематично.

Місію захисника взяла на себе міжнародна організація ООН, створена в 1945 році з метою вирішення будь-яких конфліктів та суперечок між країнами не воєнним, а мирним шляхом за столом переговорів.

10 грудня міжнародна спільнота відзначає День прав людини (Human Rights Day). Саме у цей день в 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини – перший універсальний міжнародний акт з прав людини.

Загальна декларація прав людини є видатним документом в історії людства. Цим документом закріплено, що права людини – невід’ємний елемент людської особистості і людського буття. Загальною декларацією прав людини започатковано процес створення системи міжнародних стандартів у галузі прав людини, набуття ними універсального характеру.

До створення цього універсального документу не існувало ефективного та дієвого механізму захисту основоположних і невід’ємних прав людини. Особливо гострим стало питання захисту прав людини після Другої світової війни. Увесь світ тоді об’єднався заради однієї спільної мети – створення єдиної міжнародної системи захисту прав людини.

v У документі також вказано, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їхніх раси, статі, мови, релігії тощо.

v В основу декларації прав людини заклали всі напрацювання людської думки, які були на той момент у цьому питанні. Це був перший досвід колективної розробки універсального документа з прав людини.

v Зауважмо, що положення декларації прав людини мають рекомендаційний характер. Проте на сьогодні принципи документа лежать в основі багатьох пактів, конвенцій і договорів щодо прав людини, укладених з 1948 року.

v Так, у 1966 році Генасамблея ООН ухвалила “Міжнародний пакт про громадянські й політичні права” та “Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права”. Обидва пакти разом із Загальною декларацією прав людини склали Міжнародний білль про права людини. Україна ратифікувала ці пакти в 1973 році.

v На сьогодні чимало країн включають основні положення декларації у своє базове законодавство і конституції.

 

Загальна декларація прав людини – важливий і корисний документ. Але в ньому говориться про людей загалом – і жодного слова про дітей. Але ж діти потребують особливої уваги й захисту з боку держави.  Саме тому в 1989 році ООН прийняла окремий документ під назвою «Конвенція про права дитини».  Конвенція-це міжнародна угода, у якій держави беруть зобов’язання дотримуватися прав кожної дитини. І наша держава також підписалася під цим документом, а отже, пообіцяла світові піклуватися про своїх маленьких громадян.

Давайте пригадаємо, про які права йдеться в Загальній декларації прав людини та Конвенції про права дитини, на що кожен із вас має незаперечне право!

Стаття 1. Дитиною вважається людина віком до 18 років .

Стаття 2. Всі діти є рівними у своїх правах .

Стаття 3. Всі діти мають право на любов і піклування .

Стаття 6. Невід᾽ємне право дитини на життя .

Стаття 12 Всі діти мають право на власну думку .

Стаття 16. Всі діти мають право на особисте життя .

Стаття 20. Особлива турбота про дітей – сиріт .

Стаття 24. Всі діти мають право на медичну допомогу.

Стаття 25. Особлива турбота про дітей – інвалідів .

Стаття 26. Всі діти мають право на розвиток талантів .

Стаття 28. Всі діти мають право на освіту .

Стаття 31. Всі діти мають право на відпочинок .

Стаття 33. Всі діти мають право на захист від наркоманії .

Стаття 38. Дітей не можна залучати до бойових дій .

Стаття 45. Всі діти мають право на міжнародну допомогу .

Стаття 39. Всі діти мають право на захист від викрадення і продажу .

Стаття 37. Діти не повинні стати жертвами насильства.

Отже, від народження всі люди мають певні права, які гарантовані і захищаються державою. Їх потрібно знати й реалізовувати. Але важливо запам’ятати: поводитись слід так, щоб своєю поведінкою не порушувати прав іншої людини. Незнання закону не звільняє від відповідальності за вчинки, дії або бездіяльність.  Права і обо ‘вязки треба знати, щоб збудувати  у майбутньому  правову державу.

Адже недарма говориться: «Держава будується не в майбутньому, вона будується сьогодні». Ви своїми знаннями, своєю працею маєте це довести. Хочеться вірити, що ви зробите це гідно.

Бібліотекарка Дмитрієва М.О.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *