Захист дитинства у цілому світі
Це місія честі, любові, добра.
Заради майбутнього треба нам жити
Прекрасне і вічне нехай не вмера!
Всміхається сонце привітно й ласкаво,
Цей день на планеті хай щастям сія.
Час радісно лине, змістовно й цікаво
Добробутом повниться кожна сім’я!
Цього вівторка, 1 червня, відзначається Міжнародний день захисту дітей . Це чудове свято радості та надії.
Цей день – щорічне нагадування суспільству про необхідність захищати права дитини, щоб вони мали змогу навчатися, займатися улюбленою справою та у майбутньому стати законослухняними громадянами своєї країни. Особливо важливим цей день є під час війни в Україні.
Святкувати Міжнародний день захисту дітей у листопаді 1949 року ухвалила Міжнародна демократична федерація жінок. Вперше свято було відзначено у 1950 році. Вже у 1959 році з’явилася Декларація прав дитини від ООН, яка проголошувала рівні права дітей у сфері виховання, освіти, соціального забезпечення, фізичного і духовного розвитку незалежно від кольору шкіри, національної належності, громадського походження, майнового стану та іншого. Декларація закликає батьків, громадські організації, уряди визнати права дітей і сприяти їх здійсненню.
20 листопада 1989 року Генеральною асамблеєю ООН була прийнята Конвенція про права дитини, яка вважається світовою конституцією для дітей. Україна ратифікувала конвенцію 27 вересня 1991 року, й відтоді цей документ є частиною національного законодавства.
Символом Міжнародного дня захисту дітей став прапор, де на зеленому тлі намальовані п’ять фігурок людей різного кольору, що стоять на поверхні земної кулі. Це символізує гармонію і єднання різних народів світу, незалежно від раси та національності.
Діти складають приблизно 20-25% населення в кожній країні. На сьогодні в Україні майже 70 тисяч дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування. Менше, ніж третина з них позбавлена шансу на усиновлення. У решти дітей немає спеціального статусу, бо юридично вони перебувають під опікою родичів.
В українському законодавстві правовими документами, які регулюють питання стосовно прав дитини, є Конституція, Сімейний кодекс, Закон “Про охорону дитинства” та Цивільний кодекс. Дитиною є особа віком до 18 років, малолітньою вважається дитина до досягнення нею 14 років, а неповнолітньою – у віці від 14 до 18 років.
Зокрема на законодавчому рівні передбачено, що кожна дитина має право на:
• особисте життя та захист від посягань на нього, право на захист від усіх форм фізичного та психологічного насильства, право на відпочинок і дозвілля;
• захист від економічної експлуатації та від виконання будь-якої роботи, яка може нести небезпеку для здоров’я, бути перешкодою в здобутті дитиною освіти чи завдавати шкоди її здоров’ю, фізичному, розумовому, духовному, моральному та соціальному розвитку.
• захист від незаконного зловживання наркотичними засобами та психотропними речовинами, захист від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень, захист дитини від усіх форм експлуатації, що завдають шкоди будь-якому аспекту добробуту дитини, захист від катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження чи покарання.
Порушення цих основоположних норм тягне за собою відповідальність у встановленому законом порядку. Юристи радять не залишати без уваги та реагування випадки порушення прав дитини в учбовому закладі, тим паче, що освітяни зобов’язані захищати дитину від будь-яких проявів насилля, зокрема психологічного.
Батьки мають право захищати у відповідних державних органах і суді законні інтереси своїх дітей. Існує перелік органів та служб до яких потрібно звертатися у разі порушення прав дітей: органи місцевого самоврядування, прокуратура, органи опіки та піклування за місцем проживання, на гарячі лінії, до центрів соціальних служб у справах дітей сім’ї та молоді, дитячого омбудсмена. Також, за батьками завжди залишається право на звернення до суду, яке закріплене Конституцією. Звернення слід подавати, як в усному, так і письмовому вигляді, для більшої впевненості, що питання не залишиться без розгляду.
1 червня – добре і радісне свято, адже діти – наш найдорожчий скарб, наша радість і наше майбутнє. Дуже хочеться, щоб діти в усьому світі щохвилини, щодня були радісними та щасливими. Адже дитинство – це пора сподівань та здійснення мрій.
Закликаємо всіх зігрівати теплом і любов’ю кожне дитяче серце, об’єднувати зусилля заради майбутнього і миру в нашій країні, щоб маленькі громадяни виросли гідними людьми й стали гордістю своєї батьківщини.
Бажаємо нашим дітям міцного здоров’я, добра, радості, щасливого дитинства, сяючих посмішок та мирного неба над головою.
У читальній залі бібліотеки підготовлена виставка – рекомендація « Зустрічаємо канікули !
Бібліотека коледжу