Середа, 21.10.2020, 09:36

Головна » 2020 » Січень » 22 » Tрадиції, обряди і прикмети Святочної тижні
Tрадиції, обряди і прикмети Святочної тижні

У Водохресний святвечір

Відшуміли новорічні свята. У студентів ІАТК почався новий семестр. А напередодні, 19 січня, дівчата, що проживають в гуртожитку №2, зібралися на заняття клубу "Господарочка", щоб зануритися в світ чарівництва і побільше дізнатися про традиції, обряди і прикмети Святочної тижні. Святочна тиждень - це дні між Різдвом Христа і його Хрещенням. За старих часів казали: "Вечорниці без ворожіння нічого не варті". Вони супроводжувалися піснями, приказками, присловьями:

"Сій, мати, борошенця, печи пироги:

До тебе будуть гості, до мене женихи ... "

Поет В. Жуковський, присвятив цій святочній події незабутню баладу "Світлана".

“Раз в Крещенский вечерок

Девушки гадали,

За ворота башмачок,

Сняв с ноги, бросали…”

Куди носок чобота покаже, в тій стороні і будинок майбутнього судженого.

Ворожіння заборонено церквою і вважається гріхом. Але в святочні дні можна було у потойбічних сил дізнатися про свого нареченого, майбутній урожай, передбачати погоду. Велике бажання людини передбачити своє майбутнє. В Україні обряд ворожіння часто починався з того, що дівчата, нащіпавши пряжі, спритно пов'язували дві лялечки і їх підпалювали. А подруги в цей час співали:

"Скажи, мені, вогник, всю правду,

Чи любить мене мій милий?

Якщо любить, то зійдись,

А не любить, розійдись ... "

Подібний ритуал учасниці клубу провели на сірниках.

- Зійшлися, зійшлися, - радісно констатували юні створіння, повні щастя.

А когось чекало і розчарування ...

Спробували дівчата ворожіння на крупу. Рис викладається на тарілку, загадується бажання, а потім береться дрібка рису і викидається на стіл. Якщо випало парне кількість зерен - бажання здійсниться, якщо непарне - забудь про нього.

Ворожіння на воску, по тіні спаленого паперу, на воду, по книзі, на нитки - все це спробували на собі Тетяна Ігнатьєва, Вікторія Грузінцева, Яна Решетіло, Вікторія Солойденко, Наталя Граматик, Валентина Мірчевська, Тетяна Узун та інші. Ігри-ворожіння по цей день залишаються таїнством і викликають жвавий інтерес. Своєрідним передбаченням на рік прийдешній стали мішечки з сюрпризами. Майже всім припало щастя, успіх і благополуччя. Хочеш вір, а хочеш - не вір.

Наталя Михайліна,

вихователь гуртожитку №2