Четвер, 29.10.2020, 07:06
Вітаю Вас Гість | RSS

     Ізмаїльський агротехнічний коледж

Меню сайту
ІАТК
Головна » 2020 » Березень » 20 » Бібліотека інформує: "Запобігання правопорушень серед підлітків"
10:40
Бібліотека інформує: "Запобігання правопорушень серед підлітків"

Гросмейстер повинен зробити вибір 
Між чорною і білою клітиною.
Кожного дня, кожної миті
Людина вибирає між  добром і злом.

                                             С. Лець

   Всім відомий вислів: “Діти – наше майбутнє”. Проте, на жаль, на сьогоднішній день надзвичайно гострою є проблема зростання злочинності серед осіб підліткового віку, адже кожний п’ятнадцятий злочин в Україні – справа рук неповнолітніх. Статистика показує, що найчастіше діти скоюють правопорушення під час навчального року, в період після закінчення занять  і до восьмої вечора.
     У підлітків завжди виникає бажання стати незалежним, спробувати щось нове, побувати в новій, цікавій обстановці. Це природно і, навіть, корисно для дітей – все це частина дорослішання. Але вони можуть ризикувати, особливо коли опиняються поза увагою своїх батьків. Тиск однолітків, нудьга, нестримна енергія, а можливо, й інші фактори, що впливають на поведінку, наприклад,  вживання алкоголю … можуть призвести до невиправданого ризику – і, навіть, коштувати життя. Проявивши непослух один раз, дуже легко потім здійснити більш серйозний проступок, адже людина не народжується злочинцем, а стає ним через певні життєві обставини.
    Багато дорослих злочинців починали свою «кар’єру» ще в підлітковому віці. Неблагополучне побутове оточення, важке матеріальне становище сімей, не контрольованість з боку дорослих – усе це сприяє активізації кримінальної ситуації.
     Безперечно, правопорушення тісно пов'язані з процесами деморалізації суспільства, безпритульності, безробіття, зі стрімким розвитком наркоманії, токсикоманії, розпадом сім'ї, поширенням інших соціально негативних явищ.
   Правопорушення, здійснені неповнолітніми, - це небезпечне соціальне явище, оскільки, по-перше, вони негативно впливають на формування особистості; по-друге, завдають значної шкоди суспільству через втрату трудових ресурсів (лише третина покараних повертаються до повноцінного суспільного життя); по-третє, відігравають значну роль у формуванні рецидивної злочинності (дві третини рецидивістів розпочинають свій злочинний шлях ще неповнолітніми). Кожен 8-9-й злочин в Україні здійснюється неповнолітніми.
     Близько 11% серед осіб, які беруть участь у скоєнні злочинів, неповнолітні. Кількість підлітків, що вчинили злочин вдруге, за останні роки зросла майже на 19 %.    Отже, правопорушення можна вважати типовим явищем в сучасному суспільстві.
    Правопорушення розрізняються за ступенем шкідливості та суспільної небезпеки. За різні порушення наступає різна відповідальність і відповідно різні види покарання.
      Правопорушення поділяються на злочини і проступки.
     Злочини — це найбільш злісні правопорушення, небезпечні для суспільства і життя людей. Ознаками злочину є явна суспільна небезпека, протиправність, винність, караність.
   Особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, є злочинцем. Вона підлягає кримінальному покаранню, визнається судимою, що призводить до певних негативних наслідків для неї. Наприклад, судимість враховується під час призначення покарання за вчинення нового злочину.
  Проступки — це правопорушення, менш небезпечні для суспільства, ніж злочини. Вони тягнуть за собою не кримінальне, а адміністративне, дисциплінарне або цивільно-правове покарання (попередження, догана, відшкодування збитків).
      Залежно від сфери скоєння розрізняють цивільні, адміністративні, дисциплінарні проступки.
    Цивільні проступки проявляються в порушенні майнових і пов’язаних з ними особистих немайнових відносин, регульованих нормами цивільного трудового та сімейного права. Це, скажімо, несплата боргу у визначений договором термін або поширення чуток, що принижують честь і гідність людини.
  Адміністративні проступки являють собою зазіхання на встановлений порядок державного управління, громадський порядок. Наприклад, нецензурна лайка в громадському місці, перебігання дороги на червоне світло.
  Дисциплінарні проступки — це протиправні діяння, що порушують внутрішній розпорядок діяльності підприємств, установ і організацій. Правопорушники дезорганізовують нормальну діяльність трудових колективів, порушують трудову, навчальну, службову, виробничу, військову дисципліну. Скажімо, студент, який прогулює заняття і, є дисциплінарним порушником.
     Найпоширенішими злочинами серед учнівської молоді є крадіжки, хуліганство. Бажання самоствердитися штовхає деяких молодих людей до конфліктних ситуацій, скоєння зовні безпричинних, а іноді незрозумілих злочинних проявів: побиття людей, з якими не порозумілися або просто випадкових. 
   Серед підлітків є поширеною думка, що до повноліття за їх правопорушення відповідають батьки. Але, насправді, це твердження є помилковим. Законодавством передбачено конкретні випадки, коли юридична відповідальність неповнолітніх починається з 16 років, а за вчинення деяких кримінальних злочинів і з 14 років. 
            Що ж таке юридична відповідальність?
   Юридична відповідальність – це вид соціальної відповідальності, що полягає в застосуванні державою до правопорушника певних заходів примусу, передбачених санкціями правових норм. Загалом можна виділити цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність. 
             Особливості цивільної відповідальності підлітків
    Цивільна  відповідальність – це встановлені законом юридичні наслідки за невиконання або неналежне виконання особою обов’язків, зобов’язань, що пов’язані з порушенням  цивільних прав другої сторони.  Переважно цивільна відповідальність зводиться до компенсації завданих  збитків і носить майновий характер.
    Малолітні особи, тобто діти віком до 14 років не відповідають за заподіяну шкоду несуть відповідальність їхні батьки .
   Щодо цивільної відповідальності осіб віком 14-18 років, то неповнолітній самостійно відповідає за невиконання договору, укладеного ним самостійно, а також за згодою батьків.
   У випадку заподіяння шкоди неповнолітнім у віці від 14 до 18 років він відповідає на загальних підставах. Якщо в нього немає майна чи заробітку достатнього для відшкодування шкоди, шкода відшкодовується повністю чи в частині, якої не вистачає, його батьками.
             Адміністративна відповідальність, і як вона застосовується до неповнолітніх.
  Адміністративна відповідальність – це вид юридичної відповідальності, який застосовується до особи, яка вчинала адміністративне правопорушення. Адміністративним правопорушенням визнається протиправна винна дія чи бездіяльність, яка посягає на державний або громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачено адміністративну відповідальність.
    Адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного порушення 16-річного віку.
До осіб віком 16-18 років, які вчинили адміністративне правопорушення, застосовуються заходи впливу:
1) зобов’язання публічно попросити вибачення в потерпілого;
2) попередження;
3) догана або сувора догана;
4) передача неповнолітнього під нагляд батькам чи педагогічного, трудового колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
   У випадку вчинення особами віком 16-18 років  наступних правопорушень, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах:
– незаконне вироблення, придбання, зберігання, перевезення наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збути в невеликих розмірах;
– дрібне розкрадання державного або колективного майна;
– порушення водіями правил експлуатації транспортних засобів;
– керування транспортними засобами в стані сп’яніння;
– дрібне хуліганство;
– поширювання неправдивих чуток;
– злісна непокора розпорядженню або вимозі працівника міліції чи їх образа;
– порушення громадянами порядку придбання, зберігання, передача іншим особам або продаж вогнeпальної, холодної або пневматичної зброї.
    З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб  можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП:
попередження;
штраф;
   оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення правопорушення;
   конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення правопорушення;
   позбавлення спеціального права (до 3 років);
   виправні роботи (до 2-х місяців, 20 % від зарплати);
   адміністративний арешт (до 15 діб).
       Особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх
  Чинне законодавство передбачає, що кримінальній відповідальності та покаранню підлягають особи, яким до скоєння злочину виповнилось 16 років. Лише за деякі злочини, спеціально вказані в законі, кримінальна відповідальність може настати з 14 років.
   Згідно з ч. 2 ст. 22 Кримінального кодексу України особи, які вчинили злочини у віці від чотирнадцяти до шістнадцяти років, підлягають кримінальній відповідальності лише за:
– умисне вбивство ;
– посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги представника іноземної держави ;
– умисне тяжке тілесне ушкодження;
– умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження;
– диверсію;
– бандитизм;
– терористичний акт;
– захоплення заручників;
– зґвалтування;
– насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом;
– крадіжку;
– грабіж;
– розбій;
– вимагання;
– умисне знищення або пошкодження майна;
– пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів;
    До неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань:
1) штраф;
2) громадські роботи;
3) виправні роботи;
4) арешт;
5) позбавлення волі на певний строк. .
 Правопорушення розрізняються за ступенем шкідливості та суспільної небезпеки.  Необхідно знати правила поведінка підлітків у разі затримання поліцією.

       Поведінка підлітків у разі затримання поліцією.
  Якщо підлітки не ігнорують правила і дотримуються законів, то їхнє спілкування з поліцією буде зведене до мінімуму. Зверніть увагу на прості правила, які допоможуть уникнути небажаних пригод. Наприклад: не ходити вулицями самому в пізній час без дорослих; не відчиняти двері квартири стороннім людям; не спілкуватися з підозрілими особами або п’яними людьми; не вживати шкідливих речовин; не носити із собою предметів, наявність яких може викликати підозру (приміром, ніж).
  Поліціянти мають право вимагати від громадян, які порушують порядок, припинення правопорушень, виносити на місці усне попередження, а в разі невиконання зазначених вимог застосовувати передбачені законом заходи примусу. Тож, якщо підліток дійсно скоїв дрібне правопорушення, варто вибачитися й одразу виконати вимогу правоохоронців: сховати пляшку з пивом або підняти кинуте на асфальт сміття і пообіцяти, що такого більше не повториться.
  Ви можете бути затримані поліцією як свідок, потерпілий або правопорушник. Затримання — це примусове доставляння особи до відділку поліції та утримування там протягом певного часу.                                                                                                                                                          Якщо вас затримали працівники поліції, то не тікайте й не чиніть їм опір. Попросіть поліціянтів назватися і показати посвідчення. Перепишіть дані з їхніх службових посвідчень (прізвище, посада, звання, номер посвідчення, підрозділ, ким видане) на папірець чи в мобільний телефон і негайно зателефонуйте батькам. Під час спілкування з поліцією не провокуйте, не грубіяньте, не давайте приводу застосовувати щодо себе насильство і головне — не бійтеся. Будьте чемними, знайте свої права і права працівників поліції. Вимагайте від правоохоронців пояснення причин вашого затримання та обов’язкового роз’яснення ваших прав.
  Працівники поліції мають право затримати підозрілого неповнолітнього лише на три години для встановлення його особи. Обов’язково повідомляйте їм своє прізвище, ім’я, по батькові, дату народження та домашню адресу. Якщо ви приховуєте ці відомості і ваші батьки через це не будуть знайдені, вас можуть помістити до дитячого приймальника-розподільника на 30 діб.
  Поліція не має права допитувати підлітка без присутності його батьків, адвоката, педагога, які є його законними представниками. Затримувати підлітка мають право не більше ніж на 8 годин після встановлення його особи.
Дуже важливо, щоб протокол затримання був оформлений правильно. Тому перед тим як підписати протокол, треба уважно прочитати його і внести зауваження (зазначити, які факти викладені неточно), а потім підписати з приміткою: «Із зауваженнями». Якщо немає можливості надати зауваження, то перед підписом слід просто написати «Із протоколом не згоден». Чому не згоден, пояснювати не обов’язково, адже згідно з Конституцією людина не повинна доводити свою невинуватість.
    Ваш вік – вік «пересаджування коренів» - самовизначення. Час, коли у вас з'являються власні погляди і ставлення до світу, до людей, до справи, до подій; власні вимоги до себе і оточуючих. Тому кожен з вас - як витязь на роздоріжжі, що з'ясовує, куди йому йти.
     Небажання виконувати обов’язки,недисциплінованість призводять до злочину-один крок,і злочинець мусить бути покараним.
   Щоб цьому запобігти потрібно поважати правопорядок і закон,займатися самовихованням,вчитися бачити себе збоку та постійно звіряти свої вчинки з моральними та правовими нормами.
   Кожна людина здатна зробити свій вибір в житті: йти чесним шляхом, заробляючи необхідні гроші, відмовляючи собі в багатьох задоволеннях і бажаннях, або вступити на шлях злочину у пошуках легкої наживи. 
Великий педагог В. О. Сухомлинський говорив: «Сьогодні — діти, завтра — народ!» Звичайно, ви — майбутнє нашої держави, і від вашого фізичного розвитку, знань, вмінь за­лежатиме, якою буде наша Україна.
У читальні залі бібліотеки оформлена постійнодіюча тематична полиця 
«Не переступи межу…»


                                                                                       Завідуюча бібліотекою

Кінєва М.Г.
 

Переглядів: 218 | Додав: | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]