Неділя, 29.11.2020, 00:20

Головна » 2020 » Листопад » 9 » Бібліотека інформує: 9 листопада - "День української писемності та мови"
Бібліотека інформує: 9 листопада - "День української писемності та мови"

Джерело духовної сили

Мова – втілення думки.

Що багатша думка, то багатша мова.

Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її!

(М. Рильський).

Сьогодні, 9 листопада, Україна  святкує День української писемності та мови.

6 листопада 1997року було підписано Указ Президента України, у якому говориться : «На підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливості ролі української мови в консолідації суспільства постановляю : «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день шанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця».   Дослідники вважають, що саме з його праці починається писемна українська мова.

Колись навіть дітей віддавали до школи саме у цей день, після служби у церкві, де молились та просили у Нестора-літописця аби благословив майбутніх учнів. Це й не дивно, адже преподобний здобув всесвітню славу. Принесла її праця всього життя Нестора-літописця, котрий взяв участь у літописанні Київської Русі і залишив світу неоціненний скарб – «Повість минулих літ».

У цей день традиційно:

-покладають квіти до пам'ятника Несторові-літописцю;

- відзначають найкращих популяризаторів українського слова;

- заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;

- стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика — конкурс проводиться за підтримки Міністерства освіти та науки України та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників - понад 5 млн із 20 країн світу.

Також з 2000 року існує надзвичайно цікава традиція всеукраїнського масштабу – «радіодиктант». По Українському радіо у цей день проводять диктант, у якому можуть взяти учать всі бажаючі.

Цікаві    факти про українську мову:

1. У 448 році візантійський історик Пріск Панійський,перебуваючи у таборі гунського володаря Аттіли на терріторії сучасної України,записав слова «мед» і «страва».Це була перша згадка українських слів.

2. В кінці шістнадцятого – напочатку дев’ятнадцятого століть використовувалася система пісьма під назвою «казацький скоропис» ,у якій начертання деяких букв відрізнялися від прийнятих у кирилиці.

3. Надавати усім словам зменшувально- пестливу форму – це мабуть не тільки особливість мови, а й особливість нашого народу. Навіть державний гімн містить пестливі слова типу «сторонці». Та що там, навіть «воріженьки» у нас звучить надзвичайно лагідно.

4. Назви всіх дитинчат  тварин в українській мові відносяться до середнього роду.

5. Українська мова має напівофіційний статус в США (округ Кук штату Іллінойс). До округу входить Чикаго разом з передмістями. А українська мова була обрана як одна з найбільш вживаних мов у даній місцевості.

6. В українській мові й донині збереглися назви місяців з давньослов’янського календаря. Частково вони присутні й у інших слов’янських мовах.

7. Найдовше слово в українській мові – «дихлордифенілтрихлорметилметан». Назва хімікату для боротьби з шкідниками складається аж з 30 літер!

8. Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються до сьогодні.

9. Найбільша кількість  слів в українській мові починається з літери «П», а найчастіше використовуеться – «О».Найменш уживаною  виявилась літера «Ф» . А ви помичали, як стареньки вимовляють замість «Ф» -«ХВ»?(фіртка-хвіртка.Федір-Хведір)

10. Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?"

11. Найбільше перекладений літературний твір – "Заповіт" Т.Г.Шевченка: 147 мовами народів світу.

12. Першим букварем, виданим в Україні, був «Буквар» («Азбука»), надрукований у 1574 р. у Львові першодрукарем Іваном Федоровим. Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання і короткої читанки. До нас дійшов лише один примірник, який знайдено в Римі 1927 р. Зберігається він у бібліотеці Гарвардського університету (США). Факсимільне видання було здійснено в Києві 1964 та 1974 рр.

13. Українська мова — одна з найкрасивіших мов у світі і це відомо усім, адже на мовному конкурсі в Італії її визнали другою за мелодійністю мовою світу (після італійської). А на мовному конкурсі, який пройшов у Парижі у 1934 році, українську мову визнано третьою найбільш красивою мовою в світі (після французької та перської).

Свято  Дня української писемності та мови спрямоване на підтримку і привернення уваги світового українства до проблем української мови,ії вивчення та розвитку,пропаганди й популяризації,та водночас  демонстрацію ії краси й багатства,літературної довершеності.

Це свято гуртує усіх на шлях відродження духовності,зміцнення державності,формування громадського світогляду. Адже кожен народ відбувся лише тоді,коли  увідомив себе у рідному слові.

Українська мова підтримує свідомість національної єдності українського народу,любов до Батьківщини й пошану до себе.

Любіть,плекайте нетлінний скарб століть- національну мову і літературу,скарб,що об’еднує минуле й сьогодення!

У читальній залі бібліотеки коледжу розташована тематична полиця «Джерело духовної сили».

Завідуюча бібліотекою      Кінєва М.Г.

Переглядів: 41 | Додав: | Рейтинг: 5.0/1