Субота, 04.07.2020, 11:35

Головна » 2020 » Травень » 29 » Бібліотека інформує: "31 травня - Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням"
Бібліотека інформує: "31 травня - Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням"

Цигарка – ворог для твоїх думок,
Зруйнує все в тобі – і навіть мрії.
Вона призводить до тяжких хвороб,
І на майбутнє не дає надії.

Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням — встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я, відзначається  31 травня  кожного року.
    В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції. ВООЗ і партнери повсюдно відзначають цей День, привертаючи увагу до небезпек для здоров'я, які пов'язані із вживанням тютюну, і закликаючи держави проводити  ефективну політику щодо зменшення масштабів споживання тютюну.
   Перед світовою спільнотою було поставлено завдання - домогтися того, щоб в 21 столітті проблема тютюнопаління зникла.
 21 століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином продовжується.
    Глобальною метою Всесвітнього дня без тютюну є сприяння захисту нинішнього та прийдешніх поколінь не тільки від руйнівних наслідків для здоров'я, але також і від соціальних, екологічних і економічних лих, пов'язаних зі вживанням тютюну і впливом тютюнового диму. Адже вживання тютюну є окремою найзначнішою запобіжною причиною смерті і в даний час, за даними ВООЗ, призводить до смерті кожну десяту дорослу людину в світі. Щорічно від «тютюнової епідемії» в світі помирає близько 6 мільйонів чоловік (понад 600 тисяч з яких, не будучи курцями, вмирають через вплив вторинного тютюнового диму). Якщо ми не зупинимо цей тютюновий конве¬єр смерті, то до 2030 року від паління помиратимуть 10 млн. осіб.
   В Україні палить близько 11, 5 млн жителів, з них — 9,1 млн чоловіків та 2,5 млн жінок. У відсотковому відношенні — 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років — є постійними курцями. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.
У нашій країні від раку леге¬нів і верхніх дихальних шляхів поми¬рає в працездатному віці в чотири рази більше чоловіків, ніж жінок.
   Основними причинами смертей, пов'язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%) другі причини (9%). Близько 70%, пов'язаних із тютюном, смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.
    Відомо, що нікотин викликає сильну залежність, і всі ми знаємо людей, які спробували кинути, але всього лише через кілька місяців знову почали курити. Опитування серед населення різних країн показують, що дві третини курців помилково вважають, що куріння спричиняє невелику шкоду або взагалі не робить її: мало хто з них хочуть кинути палити і ще менше успішно кинули курити.

Сьогодні ми знаємо про існування ефективних методів лікування. Вони повинні стати більш широко доступні, їх вартість повинна знижуватися, щоб курці в усіх країнах могли собі дозволити придбати їх. Доброю новиною є те, що можна знайти істотні переваги для здоров'я, кинувши палити в будь-якому віці. Ті, хто кинув палити у віці 30-35 років, мають тривалість життя рівну тривалості життя тих, які ніколи не палили. Тому ВООЗ закликає уряди проводити в своїх країнах відповідну політику, спрямовану на зниження споживання тютюну. Наприклад, ввести повну заборону на рекламу, стимулювання продажу й спонсорство тютюну; підвищити податки на тютюнові вироби; проводити в медичних та освітніх установах просвітницькі заходи, що розповідають про шкоду куріння і наслідки, пов'язаних з ним; і т.д. У цей день проводяться різні акції та масові заходи з пропаганди здорового способу життя та відмови від куріння.

Попільнички з живих квітів — загальний символ Всесвітнього дня без тютюну.

Хоча боротьба з курінням на державному рівні у багатьох країнах призвела до зменшення курців, але кількість курців серед молоді та серед жінок продовжує збільшуватись. Разом з цим підвищується ризик виникнення хвороби не тільки у самих курців, але й в майбутнього покоління. Куріння наносить велику шкоду всім, але особливо молодому поколінню, організм яких знаходиться в процесі статевого дозрівання, тому куріння може негативно вплинути на їх потомство. Куріння є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але й важливою соціальною проблемою, з якою пов'язане майбутнє всього людства.
    Сьогодні особливо гостро стоїть проблема виховання здорової молоді. Ми добре знаємо, що здоров’я – найбільша людська цінність, яку, нажаль, багато людей починають цінувати та берегти, вже втративши значну частину цього скарбу, відпущеного нам природою. Без здоров’я нема щастя. Іноді учні навмисно все роблять для того, щоб загубити своє здоров’я. Вони набувають шкідливих звичок, які негативно впливають на них і яких потім не можуть позбутися, але спочатку вони  про це не думають і хизуються перед друзями …
 Кожна людина має свободу вибору. Кожен сам вирішує: курити чи не курити, зміцнювати своє здоров’я фізичними вправами чи рости хирлявим слабаком. Проте, правильний вибір може зробити тільки той, хто вже здатний відповідати за свою поведінку, за своє здоров’я та за своє майбутнє.
 Курити сьогодні не модно в усьому світі! Давайте краще любити одне одного і думати про майбутнє – своє і наших нащадків. Дайте їм шанс вирости здоровими! Не збагачуйте продавців диму!
    Викинемо це сміття і змінемо своє життя!

Завідуюча бібліотекою

Кінєва М.Г.