Вівторок, 19.01.2021, 23:36
Вітаю Вас Гість | RSS

     Ізмаїльський агротехнічний коледж

Меню сайту
ІАТК
Головна » 2020 » Грудень » 14 » Бібліотека інформує : 14 грудня – День вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС
10:26
Бібліотека інформує : 14 грудня – День вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС

«Попіл Чорнобиля стукає в серце»

..Вклонись йому, світе! Можливо, своїми грудьми,

Коли уже ядерний шнур засичав під тобою,

Він ще раз тебе — після круппівського градобою —

Від смерті вберіг непоправною смертю семи.

Коли він таких колисає для людства синів —

Йому не було і не буде вовік недороду!

Вклоніться, великі народи, моєму народу:

Він навіть у пеклі душею до вас ясенів!

Згідно Указу Президента України від 10 листопада 2006 р., 14 грудня встановлений як День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. І хоча ця дата не пов'язана безпосередньо з процесом спорудження об'єкта «Укриття» над пошкодженим аварією об'єктом ЧАЕС, однак саме в цей день в центральних виданнях СРСР ЦК КПРС і Ради міністрів про те, що саркофаг побудован і надійно вкрив зруйнований енергоблок.

І саме в цей день ми віддаємо данину пам'яті тим, хто першим прийняв на себе ядерний удар. Низько вклоняємося лікарям, які мужньо боролися і боряться за життя постраждалих. Дякуємо ліквідаторам, які ціною свого здоров'я і життя усували наслідки цієї глобальної катастрофи. Шануємо пам'ять про тих, кого вже немає і висловлюємо подяку живим учасникам ліквідації аварії.

  

Вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції став однією з найбільших катастроф в історії людства.

Ця трагедія є болючою історією для всього світу і залишається важкою спадщиною майбутнім поколінням. Внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, прямого радіаційного ураження зазнала значна частина території України, де постраждали 3,2 млн. чоловік, серед яких понад 1 млн. дітей. Вона стала символом мужності ліквідаторів, і пам'ятати про їхній подвиг є обов'язком українців. Це біль для всього світу і тяжка спадщина прийдешнім поколінням багатьох держав.

Однак, ця трагедія на ЧАЕС могла бути набагато страшнішою, адже слідом за першим вибухом, міг статися другий - ще більш потужний. Його прогнозованими наслідками були б руїни в радіусі 200 км від реактора, а в радіусі 800 км – мертва зона. Проте, цю загрозу відвернули пожежники з Прип’яті, Чорнобиля та чергова зміна станції, які не шкодуючи свого життя першими взяли на себе удар ядерної стихії, щоб зменшити масштаби катастрофи та врятували світ від біди.

 Для подальшої ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС були задіяні десятки тисяч людей різних професій: пожежники, військовослужбовці, правоохоронці, будівельники, транспортники, медпрацівники тощо, яких назвуть єдиним словом - ліквідатори.

 Наші співвітчизники без роздумів стали на боротьбу з грізним і небезпечним ворогом. Ціною неймовірних зусиль, власного життя та здоров’я вони зупиняли ядерну біду, що панувала над аварійним енергоблоком та далеко поширювалася за його межі. У ці суворі напружені дні вельми яскраво проявилася мужність і самовідданість, вірність обов'язку та сила духу українського народу.

В ліквідації Чорнобильської катастрофи брали участь 6217 пожежників з усіх куточків України, їм довелося виконувати небезпечну і складну роботу по консервації  АЕС, відкачці води з-під пошкодженого реактора 4-го енергоблоку. З 3 по 11 травня здійснювалася дезактивація площі під майбутню закладку фундаменту "саркофа¬га" та прилеглої території. Особ¬ливо небезпечним завданням в цей час було нанесення плівки спеціальної суміші - латексола на покриття та стіни третьо¬го і четвертого енергоблоків. Рівень забруднення на покрівлі коливався від 10-15 рент-ген в одному місці і сягав до со¬тень в іншому, в залежності від того, куди потрапили викиди із зруйнованого реактора. Також в умовах спекотної погоди вони часто виїздили на гасіння пожеж у лісах, розташованих на забрудненій радіацією території.

До теперішнього часу не існує єдиних даних щодо кількості людей, які загинули чи згодом померли від наслідків вибуху на ЧАЕС. Так, німецькі представники організації «Лікарі світу за запобігання війні» тільки серед ліквідаторів нарахували 50–100 тис. смертей, оцінивши загальну кількість жертв у 246 тис. осіб. За іншими даними загальна кількість постраждалих оцінюється у 540–900 тис. осіб. Нині, від двох до семи мільйонів людей продовжують проживати на територіях з підвищеною радіоактивністю. У 20 тисяч з них діагностується рак щитовидної залози.

Внаслідок отримання значної дози радіоактивного опромінення, на превеликий жаль вже багато з них пішли з життя. Вічна їм пам'ять та доземний уклін.

Сьогодні існують офіційні дані:

Від наслідків аварії на ЧАЕС померло 200 тисяч людей. Це не рахуючи тих,  хто помер від таких хвороб, як рак, цукровий діабет, серцеві хвороби, рівень захворюваності на які підвищився у 100 разів.

У державі народилося 14 000 неповноцінних дітей, близько 70% від народження мають ті чи інші відхилення у здоров'ї. Збільшується кількість психічних і онкологічних захворювань серед молодого покоління.

Весь світ, в тій чи іншій мірі, постраждав від Чорнобильської трагедії. Але ж жертв найпотужнішого викиду радіації могло бути в тисячі разів більше. Мужні, самовіддані ліквідатори наслідків аварії не думали про себе, про свою безпеку. Вони рятували світ, приносячи в жертву свої життя. У ті страшні дні на даху палаючого реактора знаходилися і наші земляки. Багато хто загинув відразу, багато хто помер від отриманої дози радіації в перші роки після трагедії. Ті, хто вижив, як і раніше протистоять – але тепер вже ...забуттю. Небезпека минула і, на жаль, люди починають забувати. Забувають про катастрофу, що сталася, не згадують і про рятувальників.

Проявом вдячності всім, хто брав участь у ліквідації та наслідків аварії , всім кого Чорнобиль випробував на міцність присвячена книга «їх пам'ятає світ врятований». Автори-голова Ізмаїльської організації "Союз Чорнобиль" Федір Льовкін та його заступник Людмила Комаринська зібрали в ній матеріали про внесок наших земляків у спільну справу ліквідації наслідків аварії. У роботі над книгою автори спиралися на свідчення безпосередніх учасників ліквідації, на спогади їхніх родичів . Федір Льовкін сам входить в їх число. Він працював пожежником.       Найголовніша мета книги - не дозволити пилу забуття запорошити пам'ять про подвиг, озирнутися і побачити поруч тих героїв, яким ми з вами зобов'язані життям і здоров'ям.

Книга розповідає про ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У книзі зібрані спогади ліквідаторів та їх рідних. На жаль, багатьох з героїв вже немає в живих. Бо, якщо в 1990 році, коли створювалося Ізмаїльське відділення організації "Союз Чорнобиль", в Ізмаїлі проживали близько 600 чорнобильців, то зараз їх удвічі менше. Автор літопису Людмила Іванівна Комаринська каже: «Я вірю, що вдивившись в ці фотознімки, що фіксують літопис біди, вчитавшись в рядки оповідання, багато, в тому числі і діти, назавжди збережуть в собі пам'ять про ті події, в яких брали участь наші земляки,» мовчазні " герої, заради порятунку всього живого на Землі».

 Книга "Їх пам'ятає світ врятований" передана членами організації "Союз Чорнобиль" в кожну школу, в кожну бібліотеку міста Ізмаїла та Ізмаїльського району, щоб люди по праву могли пишатися своїми земляками. Нашій бібліотеці теж подарували таку книгу.

         

      

Отже, Чорнобиль – це страшний, повчальний урок для всього людства, який змушує замислитися над мірою відповідальності влади перед народом за рішення, які вона приймає. Адже питання, які виникли ще в часи Чорнобильської катастрофи, і досі залишаються без відповіді. Якщо прихильники атомної енергетики планують і далі будувати нові АЕС в усьому світі, то варто думати не про збільшення потужностей, а, насамперед, про безпеку: як зробити так, щоб аварії не мали таких масштабних і катастрофічних наслідків, або як запобігти поширенню радіації на далекі відстані

 Врятований світ – найкращий пам'ятник тим, хто загинув у чорнобильському пеклі. Пам'ятаймо про них і робимо усе, щоб ніколи у людській історії не повторився Чорнобиль.

У читальній залі бібліотеки розташована виставка – спогад «Їх пам’ятає світ врятований». Запрошуємо бажаючих ознайомитися.

 

                                                                                    Завідуюча бібліотекою  Кінєва М.Г.

Переглядів: 61 | Додав: | Рейтинг: 5.0/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]