Середа, 28.10.2020, 21:38
Вітаю Вас Гість | RSS

     Ізмаїльський агротехнічний коледж

Меню сайту
ІАТК
Головна » 2020 » Вересень » 14 » Бібліотека інформує: 130 років від дня народження «королеви детективу» - Агати Крісті
09:07
Бібліотека інформує: 130 років від дня народження «королеви детективу» - Агати Крісті

                                                       "Ця жінка заробила на вбивствах більше,

                                                       ніж будь-яка інша, включаючи Лукрецію

                                                                                                                         Борджиа."

                                                                                                       Вінстон Черчилль

  Знаєте ви, які самі книги видаються в світі? На першому місці – Біблія, на другому – безсмертні твори Шекспіра. А ось на третьому – твори, що відносяться до «легкого жанру», так звана розважальна література, об’єднана жанром і автором. На третьому місці за частотою видання знаходяться детективи Агати Крісті. У світ вийшло понад 4 мільярдів примірників її творів на більш ніж 100 мовах.

Цій талановитій письменниці вдалося змінити уявлення про детективний жанр , а також драматичним творам Агати Крісті належить рекорд за максимальним числом театральних постановок. Так ким же була знаменита письменниця Агата Крісті?

Агата Мері Кларисса Крісті, при народженні Міллер, народилася 15 вересня 1890 році у місті Торкі, графство Девон. Її батьки були заможними переселенцями із США. Вона була молодшою дочкою в сім'ї Міллер. Агата отримала гарну домашню освіту, зокрема, музичну і тільки страх перед сценою завадив їй стати музикантом.

Під час Першої світової війни Агата працювала медсестрою у госпіталі; їй подобалася ця професія і вона відгукувалася про неї, як про «одну з найкорисніших професій, якою може займатися людина». Вона також працювала фармацевтом в аптеці, що відбилося згодом на її творчості:  83 злочини в її творах були здійснені за допомогою отруєння.

У перший раз Агата Крісті вийшла заміж на Різдво в 1914 році за полковника Арчибальда Крісті, в якого була закохана вже кілька років, - ще коли він був лейтенантом. У них народилася дочка - Розалінда. Цей період став початком творчого шляху Агати Крісті. У 1920 році був опублікований перший роман Крісті, «Таємнича пригода в Стайлзі». Є припущення, що причиною звернення Крісті до детектива була суперечка зі старшою сестрою Мадж (яка вже проявила себе як літератор), що вона теж зможе створити щось гідне публікації. Але тільки у сьомому за рахунком видавництві рукопис надрукували тиражем 2000 примірників. Письменниця-початківець отримала 25 фунтів стерлінгів гонорару.

Незважаючи на взаємну прихильність на початку, шлюб Арчибальда та Агати Крісті закінчився розлученням в 1928 році.

У 1930 році, подорожуючи по Іраку, на розкопках в Урі вона познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком - археологом Максом Маллоуеном. Він був молодшим від неї на 15 років. Агата Крісті говорила про свій шлюб, що для археолога жінка повинна бути якомога старшою, адже тоді її цінність значно зростає. З тих пір вона періодично проводила кілька місяців на рік в Сирії та Іраку в експедиціях разом з чоловіком, цей період її життя знайшов відображення в автобіографічному романі «Розкажи, як ти живеш». У цьому шлюбі Агата Крісті прожила все життя, до своєї смерті в 1976 році.

                                                           http://msmb.org.ua/media/msmb/images/pages/1/1/0/6/16-01-26-agata-kristi-2.jpg

Завдяки поїздкам Крісті разом з чоловіком на Близький Схід, події декількох її творів сталися саме там. Місцем дії інших романів було місто Торк або його околиці, місце, де народилася Крісті. Роман «Вбивство у «Східному експресі»» 1934 року був написаний у Готелі Пера Палас у Стамбулі. У номері 411 готелю, де проживала Агата Крісті, тепер її меморіальний музей.

 За власним визнанням Агати Крісті, ідея нового роману могла прийти де завгодно. Ідеї вносилися в спеціальну записну книжку, повну різних позначок про отрути, газетних заміток про злочини. Те саме відбувалося і з персонажами. В одного із створених Агатою персонажів був реально живий прототип - Майор Ернст Белчер , який свого часу був начальником першого чоловіка Агати Крісті, Арчибальда Крісті.

Агата Крісті не боялася порушувати у своїх творах соціальну проблематику. Наприклад, як мінімум у двох романах Крісті («П'ять поросят» і «Випробування невинністю») описувалися випадки судових помилок, пов'язаних зі смертною карою. Взагалі у багатьох книгах Крісті описуються різні негативні сторони англійського правосуддя того часу.

Письменниця жодного разу не зробила темою своїх романів злочини сексуального характеру. На відміну від сучасних детективів, в її творах практично немає сцен насильства, калюж крові і брутальності. «Детектив був розповіддю з мораллю. Як і всі, хто писав і читав ці книги, я була проти злочинця і за безневинну жертву …», - так писала вона в автобіографії. На її думку, такі сцени притупляють почуття жалю і не дозволяють читачеві зосередитися на головній темі роману.

У 1956 році Агата Крісті була нагороджена орденом Британської Імперії, а в 1971 році за досягнення в галузі літератури була визнана гідною звання Кавалердама  ордена Британської Імперії, власниці якого також здобувають дворянський титул «дама», що вживається перед іменем. Трьома роками раніше, в 1968 титулу Лицаря ордена Британської Імперії був удостоєний і чоловік Агати Крісті, Макс Маллоуен за досягнення в галузі археології.

                                                  16-01-26-agata-kristi-3

                                                                                                      Із королевою Єлизаветою ІІ

У період з 1971 по 1974 роки здоров'я Крісті стало погіршуватися, але попри це вона продовжувала писати. Фахівці Університету в Торонто дослідили манеру письма Крісті в ці роки і висунули припущення, що Агата Крісті страждала хворобою Альцгеймера.

Автобіографія Агати Крісті, яку письменниця написала у 1965 році, закінчується словами: «Спасибі тобі, Господи, за моє хороше життя і за всю ту любов, яка була мені дарована».

 Письменниця померла 12 січня 1976 р. у місті Воллінгфорд , графство Оксфордшир після короткої застуди і була похована в селі Чолсі. В цей день театри Вест-Енду затемнили свої вогні на цілу годину в пам'ять про неї.

Єдина дочка Крісті, Розалінда Маргарет Хікс також прожила 85 років і померла 28 жовтня 2004 року в Девоні. Онук Агати Крісті, Метью Прічард успадкував права на деякі літературні твори Агати Крісті, і досі його ім'я асоціюється з фондом «Agatha Christie Limited»

 У нашій бібліотеці є достатньо творів Агати Крісті,які задовольнять бажання кожного ознайомиться чи нагадати собі про них.

 

                                                                                                    Бібліотекарка                                          Дмитрієва М. О.

 

Переглядів: 32 | Додав: | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]