Четвер, 29.10.2020, 07:44

Головна » 2020 » Лютий » 12 » "Афганістан - наша пам'ять і біль"
"Афганістан - наша пам'ять і біль"

Минають дні, ідуть роки,

Життя листки перегортає.

А біль Афгану-навіки,

В душі чомусь не замовкає.

15 лютого, в Україні будуть вшановувати учасників бойових дій на території інших держав, а також - річницю виведення радянських військ з Афганістану.

Після закінчення Другої світової війни українські військові брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав. За часів СРСР вони виконували «інтернаціональний» обов’язок у Чилі, Іспанії, Єгипті, В’єтнамі, Ефіопії, на острові Куба та в багатьох інших «гарячих» точках.

Але найбільш масштабною та трагічною була війна в Афганістані, яка тривала 10 років – з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989. Через горнило тієї війни пройшли 160 тисяч українців, 12 тисяч з них отримали поранення, контузії, були скалічені, а 3360 – не повернулися до своїх домівок , 72 – зникли безвісти. Майже 3 тисячі матерів втратили своїх синів, півтисячі жінок стали вдовами, 711 дітей - сиротами.

Більше 8-ми тисяч українців отримали поранення, 6 тисяч залишилися інвалідами.

Військослужбовці пройшли те пекло і загартувалися в ньому. Там народилося бойове братерство. Майже кожен четвертий серед загиблих є українцем, нашим земляком .

Пам’ять про події тих років, безповоротні втрати, “афганські поховання” в містах і селах, страшне горе матерів, дружин і дітей назавжди залишаться в наших серцях!

Поділяючи всю біль з тими, хто втратив на цій війні своїх рідних і близьких, дітей і чоловіків, віддаючи данину поваги всім учасникам подібних подій, офіційно на законодавчому рівні в деяких суверенних державах, утворених після розпаду СРСР, були встановлені відповідні пам’ятні дні. В Україні - це «День вшанування учасників бойових Дій на території інших держав», який встановлений Указом Президента незалежної України № 180/2004 від 11-го лютого 2004-го року і щорічно відзначається 15-го лютого.

Після здобуття Україною незалежності, військові фахівці українського бойового резерву, що налічує майже 330 тис. чоловік, стали учасниками багатьох миротворчих місій. Велику частину цього резерву складають ветерани війни в Афганістані. Окремий, найстаріший ешелон ветеранів бойових дій – військові фахівці з досвідом ведення операцій у В’єтнамі, Сирії, Анголі, Мозамбіку та Єгипті. У додаток до цих категорій ветеранів йде контингент українських добровольців, які брали участь у війнах на території колишньої Югославії, в Придністров’ї та Абхазії. За даними Міністерства оборони України, з 1992 року в міжнародних миротворчих операціях взяли участь майже 40 тисяч військовослужбовців, за межами країни загинуло 49 військових.

Плин часу не затьмарив спогадів про ці війни, пам’ять продовжує нагадувати про ті жахливі часи. Сьогодні безцінний бойовий досвід воїнів -інтернаціоналістів потрібний для підготовки наступних поколінь миротворців, адже наша держава і надалі продовжує виконувати свою благородну місію і вносить значний вклад у забезпечення миру та добросусідських відносин між країнами світу.

Нині, у складні для країни часи, у зоні АТО воювали і воюють близько 12 тисяч воїнів-афганців, загинуло понад 200 воїнів.

У цей день ми схилятимемо голову перед всіма, перед живими і полеглими, перед ветеранами та перед тими, хто захищав і захищає найвищі ідеали добра у різних країнах світу, перед вічною пам'яттю солдат, які не повернулися живими на рідну землю з іракської пустелі, мінних полів Лівану та Анголи, джунглів Ліберії та Сьєрра-Леоне, загинули в етнічних сутичках на Балканах.

Цього дня зазвичай відбуватимуться урочисті заходи і церемонії – покладання квітів до пам’ятних знаків, проведення мітингів-реквіємів, зустрічей з учасниками бойових дій на території інших держав. У храмах і монастирях проходитимуть панахиди за загиблими та померлими учасниками бойових дій на території інших держав.

Студенти відділення механізації сільського господарства  Малихін Олег та Мельниченко Володимир прийняли участь у районному заході, присвяченому виводу військ із Афганістану. Хлопці виконували авторські пісні під супровід гітари.

Бажаємо вам, шановні воїни – інтернаціоналісти, міцного здоров’я і мирного неба, добра і злагоди вашим родинам , достатку і довголіття, аби жахіття війн більше ніколи не поверталися у наше мирне життя!

У читальній залі бібліотеки коледжу розташована виставка-спомин «Афганістан болить в моїй душі...».

Завідуюча бібліотекою

Кінєва М.Г.