Середа, 21.10.2020, 08:43

Головна » 2019 » Травень » 14 » 12 травня – День матері в Україні і в світі
12 травня – День матері в Україні і в світі

Вперше було встановлене офіційно Конгресом США 8 травня 1914. Після першої світової війни це свято почали відзначати у Швеції, Норвегії, Данії, Німецькій Державі, Чехословацькій республіці.

З XVII по XIX століття у Великій Британії відзначалася так звана Материнська неділя[en] (англ. Mothering Sunday) — четверта неділя Великого посту присвячена вшануванню матерів у всій країні.

Вперше ідея виділити окремий день для відзначення єдності матерів у боротьбі за мир з'явилася у пацифістів. У США ідея відзначати День матері вперше була оприлюднена відомою американською пацифісткою Джулією Ворд Гоув у 1872 році. «День матері», за версією Джулії Ворд, — день єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі. Концепція Джулії Ворд не знайшла широкої підтримки ні в США, ні в інших країнах.

У 1907 році американка Анна Джарвіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшанування матерів та їхньої ролі у житті кожної людини у пам'ять про свою матір, Анну Марію Рівз-Джарвіс, яка була відомою громадською діячкою, боролася за розвиток сфери охорони здоров'я у США. Анна написала листи до державних установ, законодавчих органів і видатним особам з пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У 1910 році штат Вірджинія перший визнав День Матері офіційним святом.

У 1914 році, президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів. Після завершення Першої світової війни День Матері почали відзначати і в Європі.

Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 85 країн (в тому числі: Бахрейн, Гонконг, Індія, Малайзія, Мексика, Нікарагуа, Об'єднані Арабські Емірати, Оман, Пакистан, Катар, Саудівська Аравія, Сінгапур, Австралія та ін.). І в Україні відзначають щорічно у другу неділю травня.

У вихованні велика роль відводиться матері, яка боролася за духовне збереження своїх дітей, щоб вони пам'ятали свою національну спадщину і походження.

Історія Дня матері починається з найдавніших часів. В Україні матір шанували завжди, хоча свято з'явилося не одразу.

В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею сім'ї. Величезну роль у вихованні дітей відіграє перша, найрідніша у світі людина — матір. Саме від неї залежить виховання дитини і саме мати прищеплює любов до рідної землі.

Мама – найдорожча людина для кожного з нас, яка подарувала нам цей світ. З неї починається наш життєвий шлях на цій землі, людське життя, з усіма нашими перемогами і невдачами, досягненнями і розчаруваннями, щастям і стражданням, але життя, дійсно, прекрасне! Мама супроводжує нас на нелегкому життєвому шляху, дарує свою любов, турботу, допомогу, які потрібна нам завжди, хоч іноді ми цього не помічаємо.

Відколи відзначають в Україні?

В Україні свято завжди мало глибинний зміст. З найдавніших часів матерів оспівували як берегінь – сім'ї, роду та нації. Наші пращури поклонялися Божій Матері, як заступниці та покровительці усіх українців, шанували своїх матерів, а пізніше матінкою стали називати і рідну країну. Так матері стали уособлювати все найсвятіше та найдорожче у житті людини.

Серед української громади День Матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. Ініціатором урочистостей була Олена Кисілевська, редактор тижневика «Жіноча доля». Також, 1929 року «Союз українок» зініціював впровадження цього свята на Тернопільщині. Організації «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл» та інші організовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині[2]. Відтоді, День Матері відзначали дуже широко.

У 1939 свято заборонила радянська влада. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулося в Україну.

За часів незалежної України свято встановлено «…на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, міжнародної організації „Жіноча громада“, Спілки жінок України, громадської організації „Союз українок“…» згідно з Указом Президента України «Про День матері» від 10 травня 1999 року № 489/99. Відзначають його щороку у другу неділю травня.

У 2000 році багато громадських організацій спільними зусиллями повернули День матері як державне свято. Вихідного у цей день в Україні немає, але українські матері мають нагоду почути привітання на свою адресу, а також слова щирої любові та подяки від найрідніших людей.

Не випадково День матері відзначають навесні, у чудові травневі дні, коли розквітає природа та донька-Земля вбирається у прекрасне зелене вбрання, що символізує початок довгого життєвого шляху. Улюбленим мамам ми бажаємо здоров'я і щастя, вітаємо та даруємо подарунки.

Викладач історії та правознавства

Кокош А.М.