Неділя, 29.11.2020, 00:26
Вітаю Вас Гість | RSS

     Ізмаїльський агротехнічний коледж

Меню сайту
ІАТК

Музей ІАТК

 «Хто не знає минулого, той не вартий майбутнього»

   М.Рильський                                                         

 

          У формуванні духовного світогляду наших студентів, як провідної якості особистості, відіграє історико-краєзнавчий музей нашого технікуму. Зусиллями студентів і викладачів в музеї було зібрано багатий матеріал з історії Придунайського краю та технікуму.

 

     

 

 

         Музей технікуму було засновано у 1970 році. Із задоволенням і цікавістю збирали студенти цінний матеріал, проводили дослідні роботи, оформляли стенди. Чимало експонатів було вироблено власними руками студентів.

 

 

 

               На стендах та вітринах музею знайшли своє місце пам'ятні сторінки минулого: різноманітні археологічні знахідки (люльки для паління, багато монет та інших речей), відображення славнозвісного  штурму турецької фортеці Ізмаїл військами відомого полководця А.В. Суворова з активною участю у штурмі запорізьких козаків на чолі з атаманом Антоном Головатим і Зиновієм Чепігою.

 

 

 

 

         Визволення Придунайського краю від влади османської Турції надало значний поштовх для засвоєння і  господарського розвитку придунайських земель переселенцями з Болгарії і Молдови, губерній України та Росії. Національний  колорит та етнографічні особливості населення знайшли своє відображення у предметах народного побуту, які зібрані і демонструються у центрі приміщення музею. Тут можна побачити і стародавні дерев'яні вила, пристосування для посіву кукурудзи, яка завжди була для бессарабських селян важливішою сільськогосподарською культурою, самовар, терези, праски, дошки для прання та інші предмети побуту селян ХІХ століття, добре збережений плуг кінця ХІХ ст. та інші речі.

 

 

 

 

       Також відведене місце для демонстрування національних костюмів. Поруч з українським можна побачити вбрання болгар, молдован, гагаузів і росіян-старовірів.

        Національні костюми разом з речами селянського побуту дають можливість студентам краще зрозуміти історію і уявити повсякденне життя тогочасних мешканців Придунав'я.

 

 

       Буремні роки початку ХХ століття з його революційними подіями не обминули Бессарабію, придунайські міста і села. Події 1905-1907 років, Перша світова війна та революція 1917 року в Росії знайшли своє відображення на окремому стенді. Значна увага у ньому приділена показу у фотокартках і документах того часу, які розкривають події Бессарабії під час румунської окупації 1918-1940 років, особливо під час Татарбунарського повстання бессарабських селян проти румунської влади у 1924 році. Фотодокументи тих років розкривають активну боротьбу селян краю за возз’єднання з Україною, яке сталося згодом 28 червня 1940 року.

 

 

      Події Великої Вітчизняної війни висвітлені як у фотодокументах, так і у справжніх речах: зброї, знешкоджених снарядах, гільзах, солдатських касках радянських, німецьких та румунських вояків, деякі з них навіть прострілені. А також макетах, виготовлених студентами технікуму, воєнних кораблів, танків і гармат часів війни.

 

 

 

        Шана пам'яті віддається тим співробітникам технікуму, які приймали участь у  Великій Вітчизняній війні. Їх фотокартки знаходяться на окремому стенді, який відображає бойовий шлях кожного з них. Серед них і колишній директор технікуму Комаров Яков Трохимович, нагороджений орденом Слави, медаллю за оборону Ленінграда та іншими нагородами. Сучасна студентська молодь шанує пам'ять загиблих воїнів часів війни. На прикладах тих років ведеться національно-патріотичне виховання.

 

          Вагомий внесок в соціально-економічний розвиток Одещини, Придунав'я зробили випускники Ізмаїльського технікуму механізації та електрифікації сільського господарства. В музеї їм відводиться окреме місце, а також присвячений стенд «Випускники – наша гордість». Тут можна побачити  студентів – випускників, хто зараз працює на різних посадах у сільськогосподарській галузі, багато з них очолюють провідні господарства (Наконечний Я.В., Танова Л.Є., Тенюта В.М., Орел О.М., Осипов О.В., Процак Я.С.), мають звання «Заслужений робітник сільського господарства» і звання Героя України (Видобора В.Д.). Деякі з випускників працюють в органах влади, в тому числі і в уряді держави (Переверзєв М.А., Абашев Р.А., Цушко В.П.).

         На базі музею працює історико-краєзнавчий музей, який очолює викладач вищої категорії Фадєєва Н.М.. Студенти-екскурсоводи з цікавістю проводять подорожі в минуле не лише для студентів і працівників технікуму, а й для учнів шкіл міста Ізмаїл, Кілія, Болград та учнів сел Ізмаїльського району.

         За роки існування музею його відвідало багато гостей із різних країн дунайського басейну, Близького Сходу, Індії, Куби, В'єтнаму, Казахстану, Киргизії та ін. Серед відомих особистостей у нашому музеї була полковник, льотчиця-випробувач Марина Попович, а також багато учасників великої Вітчизняної війни, серед них і визволителі Ізмаїлу, зокрема Герой Радянського Союзу підполковник Харін. Про це свідчить книга відвідувачів музею. З великим інтересом відвідують музей випускники технікуму різних років. Робота в музеї не припиняється. Восени  2014 року виповнюється 60 років з дня заснування технікуму. Студенти з  зацікавленістю працювали над підбором нового матеріалу, збирали експонати, писали реферати, зробили різноманітні  вироби.  Це допомагає студентам заглибитись у народні звичаї і традиції, проникнути в історичне минуле свого краю, свого народу, своєї Батьківщини, дійсно стати духовно багатою і національно свідомою особистістю, громадянином нашої держави, якому не байдуже її майбутнє.