А українська вишиванка – диво,

У ній народу код, його душі.

І кожному в ній зручно і красиво,

Вдягнути ж вишиванку поспіши.

І гордо йди у ній по цілім світі,

Та мовою своєю розмовляй!

І хай сміється сонечко в зеніті-

Ти рідного свого не забувай!

 

 

День вишиванки – свято, покликане зберегти та популяризувати споконвічні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. День вишиванки відзначається щорічно у третій четвер травня. В 2022 році свято припадає на 19 травня.


День вишиванки вперше відсвяткували у 2006 році. Ініціатором створення виступила, на той час, студентка історичного факультету Чернівецького національного університету Леся Воронюк. Дівчина запропонувала своїм одногрупникам у певний день прийти на заняття у вишиванках. До ініціативи приєдналися і викладачі. З роками традиція стала популярною по всій території України. Популярність свято отримало і за межами нашої країни.

День вишиванки став одним з найулюбленіших свят українців.

Цього дня всі бажаючі, як в Україні, так і за кордоном, одягають на себе вишиванки і приходять у них на роботу чи навчання. Вишита сорочка є одним з найпопулярніших символів України та культури країни.



Історію виникнення особливої української вишивки пов’язують із Трипільською культурою епохи пізнього неоліту. Трипільці були умілими гончарами, однак вони не лише робили красивий посуд з глини, але також прикрашали його спіральними візерунками. Історики переконані – такі ж символи можна було побачити і на одязі трипільців.

Під час проведення розкопок Соколової могили, яка розташована на Миколаївщині, знайшли поховання сарматської жриці, де також лежав фрагмент тканини з шовку, яка мала оздоблення із золотистої вишивки. Цю особливу знахідку датують I століттям до нашої ери.

Якщо говорити про мотиви, які зустрічаються в українській вишивці, то найдавнішими вважаються геометричні візерунки: різноманітні ромби, зигзаги, кола, хвилясті лінії, меандри, цятки тощо. Водночас використовувалися такі вишивальні техніки як пряма гладь та “ретязь” (різновид “хрестика”). Остання була особливо популярною на заході сучасної України.


В XIX столітті наступив переломний момент в історії вишивки. Саме тоді з’являється така професія як вишивальниці. У них замовляли вишиванки для цілої сім’ї. Відтепер не треба було самим оздоблювати вбрання, адже все робили майстрині.     Популяризацією вишиванки серед української інтелігенції займався Іван Франко. Саме він був першим, хто сміливо поєднував вишиту сорочку з діловим піджаком.

День української вишиванки 2022 не є державним святом, проте став одним з найулюбленіших у народі. Відзначають день вишиванки з 2006 року, коли студентка Чернівецького університету запропонувала одногрупникам прийти на пари в сорочках з орнаментом.



Люди в усьому світі надягають етнічний одяг, показуючи приналежність до української культури і традицій.

У мирний час в цей день влаштовуються всілякі ярмарки і проходять фестивалі. У деяких містах влаштовують паради вишиванок. В умовах воєнного стану масові заходи проводитися не будуть, проте можна відзначити це свято в колі сім’ї.

У 2022 році масових зібрань та акцій в Україні не проводитимуть, проте закликають українців одягти вишиванки, як символ єднання у важкий час боротьби за власну незалежність.

Цьогоріч День вишиванки планують масштабніше відзначити за кордоном, у всіх країнах світу, де є наразі українці. За 5 тижнів українці там в національному вбранні проведуть святкові акції, урочисту ходу. До святкування планують залучити і світових політиків, відомих людей – їм також запропонують одягти символ українського народу.


У читальній залі бібліотеки оформлена виставка – свято «З Днем вишиванки, Україно!».

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *